Strana 4 z 4
NAS servery jsou mezi lidmi stále populárnější a stávají se nedílnou součástí současných domácností a není se čemu divit. NAS je velmi šikovné řešení, které je dnes naprosto ideální pro každou domácnost s několika zařízeními připojenými k domácí síti. Právě dvoudiskové NAS jsou pak vzhledem k ceně a možnostem asi nejzajímavější pro největší skupinu uživatelů.
Dnes testovaný Synology model DS216j patří opravdu k velmi povedeným kouskům na trhu. Konektorová výbava sice není příliš bohatá, přece jenom pouze Jeden gigabitový Ethernet a dva konektory USB 3.0. Avšak i toto bude většině domácností s přehledem stačit. Možná bych ještě uvítal jeden USB konektor i na přední straně přístroje pro snadnější přístup, ale není třeba.
Co mě na této „krabičce“ ale hodně zaujalo, je poměr cena/výkon, dále rychlost zařízení a jeho jednoduché nastavení, které zvládne i opravdový laik. Ohledně testovaných disků od společnosti Seagate, ani zde jsem nenarazil na nějaké problémy. Disky jsou rychlé a přitom velmi tiché, hodí se tedy i tam kde nemůžete NASku někam schovat či dát na místo, které by bylo alespoň trošku odhlučněné od zbytku místnosti, kde se pohybujete nebo se díváte na filmy apod. Pokud se podíváme na cenu, ta se nyní pohybuje kolem 4 290,- s DPH, k tomu samozřejmě musíme přičíst i cenu disků. Pokud už ale klasický disk doma máte, třeba po upgradu na SSD, tak vám tato investice odpadá. Šikovné je to zejména pokud máte stále desktopový PC, ale už nechcete mít disky přímo v něm, což je dobré z mnoha důvodů (hluk, prostor ve skříni, parkování disků apod.).
Synology má kromě tohoto modelu pro dva disky v nabídce ještě DS115J model pro jeden disk, který stojí 2500 korun. Osobně považuji 2 diskové řešení za mnohem praktičtější. Lze jej totiž nastavit tak, že na jeden disk ukládáte a na druhý rovnou zálohujete, což u jednodiskové verze těžko uděláte. K dispozici je ale i výkonnější dvoudisková verze DS21j, či DS128play s dalšími funkcemi.
Model DS216j od Synology si tedy zaslouženě odnáší hned dvě ocenění „DD’s Recommended“ a „price-perfomance ratio“. V cenové hladině lehce přes 8 tisíc korun pak začínají verze pro 4 disky a pak už jsou v nabídce další a další modely a řešení pro 5, 8, 12, 16 až 24 interních disků + externí řešení. A to jak v provedení klasické skříně, tak serverového racku. Pochopitelně ceny takových řešení skáčou po desítkách tisíc až do několika stovek tisíců. Pokud doma neplánujete pirátské úložiště, či nebudujete konkurenci Youtube, tak nemyslím, že by vás tato řešení měla zajímat. Ale ty možnosti tady jsou. Každopádně jak vidíte, plně funkční jednoduchý domácí NAS za 4300 korun je vlastně velmi dobrá nabídka.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|