Strana 1 z 3 Společnost SYNOLOGY kromě vlastních NAS zařízení, nabízí i na míru určené pevné disky pro ně.
- SYNOLOGY HAT3300 – RECENZE a TEST
klasického HDD disku na míru pro použití v NAS
NAS je dnes stále zajímavější řešení pro každého. Nejen ve velkých systémech pro firmy a instituce, ale i v menších řešeních pro domácnosti, kdy tak můžete mít zálohována všechna vaše data a mít k nim přístup odkudkoliv a ze všech vašich zařízení, aniž byste museli mít vše jen v PC. Jednou z hlavních firem působící v oblasti NAS zařízení a řešení je SYNOLOGY. A jestlipak víte, že tak kromě jiného nabízí i přímo na míru určené pevné disky (HDD) pro tuto oblast?
V dnešní recenzi se podíváme na „klasický“ plotnový disk. A to od společnosti Synology, která se soustředí na prodej NAS řešení a můžete si od nich zakoupit i pevné disky, u kterých výrobce zaručuje mnohem lepší kompatibilitu na míru právě s jejich NAS řešením. Jednou z největších výhod řešení od Synology je celý jejich ekosystém. U zařízení NAS si uživatelé často pořizují disky od jiného výrobce (kdy výběr samozřejmě je velmi omezen s ohledem na to, že fyzicky dnes HDD vyrábí jen 3 firmy na světě), které nemusejí do ekosystému zapadnout. V případě problémů se musíte obrátit na výrobce disků, ten vás může zase odkázat na výrobce zařízení NAS. Když kupujete vše od jednoho výrobce, bude to s vámi muset řešit on.
SYNOLOGY tak ve spolupráci s výrobci HDD i SSD nabízí vlastní přizpůsobené modely pod vlastní značkou. V nabídce najdete 3,5“ HDD, ale také 2,5“ SSD a dokonce M.2 NVMe SSD disky, vše navíc i ve verzích Enterprise pro velké podniky. Nás dnes ale bude zajímat základní HAT3300 PLUS série, což jsou klasické 3,5“ HDD určené pro menší NAS řešení, vhodné tedy pro běžné domácnosti.
U modelové řady HAT3300 můžete vybírat z kapacit 4 TB, 6 TB, 8 TB, 12 TB, všechny disky kromě 8TB a 12TB edice mají 5 400 ot./min, od toho se odvíjí i teoretická rychlost disků, rychlost čtení a zápisu je 202MB/s, ovšem vyšší modely s 7200 ot./min si polepšily na 240MB/s. Záruka je na všechny kapacity stejná a to na dnešní poměry standardní tříletá. Pokud je o doporučené roční zatížení, výrobce doporučuje se držet pod hranicí 180TB, pokud byste měli spočítáno, že Vám tato hodnota nebude stačit, připlaťte si na řadu HAT5300, kde je tato hodnota ještě o něco lepší a počítá se zde s mnohem intenzivnějším zatížením.
V našem případě máme k otestování cenově dostupnější 6TB model. Balení disku je velmi nadstandartní, disk je zabalen v antistatickém obalu, ten je následně uložený v plastovém výlisku a celý tento výlisek je pak v dalším pěnovém uložení v samostatné kartonové krabičce. Mě dorazily rovnou dva kusy těchto disků abych je mohl otestovat v páru v NAS Diskstation DS220+, jak je ostatně minimální doporučení z hlediska toho, aby domácí NAS měl vůbec nějaký smysl.
Disk má klasický SATA konektor, jak napájecí, tak i pro datový kabel. Pokud se blíže podíváme na parametry tohoto 6TB modelu, plotny se otáčejí rychlostí 5400ot/min s přenosovou rychlostí 202 MB/s pro čtení i pro zápis. Spotřeba disku se pohybuje kolem 5,3W během zápisu a pouhých 3,4W v době nečinnosti. Výrobce dále doporučuje držet disk mezi teplotami -40°C až +70°C, já osobně doporučuji klasický disk netrápit nad teploty 55°C pak dochází ke zkrácení životnosti.
Asi nepřekvapí, že SYNOLOGY není fyzicky výrobcem tohoto disku. Samozřejmě HDD dnes vyrábí jen tři firmy a to WD, Seagate a Toshiba. SYNOLOGY tedy používá jako HW základ disky těchto výrobců. V případě HAT3300/3310 Plus série HDD by mělo jít o disky série Seagate Ironwolf. HAT5300 série je například pro zajímavost zase postavená na Toshiba MG řadě.
Synology ale samozřejmě přebírá záruku, technickou podporu a vše kolem, nakupujete tedy disky od ní. HW je sice stejný jako OEM základ, ale SEAGATE si upravuje firmware a dělá technickou podporu. Díky tomu má samozřejmě možnost upravit firmware a fungování těch HDD na míru pro potřeby svých NAS řešení, což samozřejmě dělá. A dává tedy smysl, pokud si NAS této firmy pořizujete, pořídit si i HDD od stejného „výrobce“ na míru pro tyto NAS.
Takže se podívejme, jak to v praxi funguje …
|