Klasické SSD disky jsou už sice trošku mimo záběr mých recenzí, ovšem stále je mezi námi spousta lidí, co nemá desku vybavenou NVMe rychlým M.2 slotem a upgrade v podobě klasického 2.5“ SSD disku je tak pro ně stále jedinou volbou, jak zrychlit svůj počítač nebo prostě použít SSD jako takové místo klasického HDD. Proto jsem se rozhodl oslovit společnost Team Group a ta mi poslala na test 512GB model z rodiny EX2. Jedná se o klasický 2.5“ disk s rychlostí kolem 500-550MB/s, ovšem poměr cena/výkon je velmi příznivý, protože za 512GB model zaplatíte jen kolem 1400 korun vč. DPH a jedná se tak dokonce o jeden z nejlevnějších 2,5“ SSD disků na našem trhu této (512GB) kapacity.
Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:
Přenosové rychlosti až 550 MB/s pro čtení a 520 MB/s pro zápis
Záruka 3 roky
Životnost 120TB
Životnost disku je u tohoto modelu 120TB, ovšem pokud byste si koupili model s vyšší kapacitou, životnost disku se vždy zdvojnásobí, což není vůbec špatné. Testovaný 512GB model disponuje rychlostí až 550MB/s pro čtení a 520MB/s pro zápis. Nejedná se tedy o žádného „Rychlíka“ k trhání rekordů, ovšem sila tohoto disku je někde jinde. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, a další již velmi standartní funkce. Co se bohužel ze specifikací taky nedozvíme, jsou hodnoty IOPS. Záruka je pak standartní 3 roky.
Disk se spoléhá na klasické 3D-NAND TLC čipy, bohužel výrobce ani počet vrstev Teamgroup nikde neuveřejňuje. Disk se tedy spoléhá na SLC vyrovnávací paměť, lineární zápis bude tedy o něco pomalejší, než je papírová hodnota. Na to jsme si ale u těchto levných SSD disků už zvykli. Na to, jak velký výkonnostní propad bude, se podívám ovšem také.
Pojďme se tedy podívat na samotný disk.
Balení disku je celkem strohé, disk je zabalen do papírové krabičky, v které je následně uložen v plastovém výlisku. Na krabici se pak pouze dozvíme, o jaký model se jedná a jakou kapacitu disk má.
Jedná se o klasickou konstrukci hliníkového pouzdra s konektory, uvnitř se pak nachází samotný tištěný spoj s paměťovými čipy a řadičem.
Z druhé strany je pak štítek s ochranou pečetí proti rozebrání. Pojďme tedy k samotnému testování.