Téma: Zálohujete svá data? Tisk E-mail
Napsal Ryan   
Středa, 28 listopad 2007
2  Víte jaké to je přijít o data z počítače? Zvláště pokud jde o data důležitá a nenahraditelná? Mnoho z vás mi potvrdí, že rozhodně nejde o nic příjemného a akorát to působí komplikace, starosti a práci navíc. Proč jste ale nezačali zálohovat a pokud zálohujete, proč ne pravidelně?

 

 

  • Téma: Zálohujete svá data?

Víte jaké to je přijít o data z počítače? Zvláště pokud jde o data důležitá a nenahraditelná? Mnoho z vás mi potvrdí, že rozhodně nejde o nic příjemného a akorát to působí komplikace, starosti a práci navíc. Proč jste ale nezačali zálohovat a pokud zálohujete, proč ne pravidelně? V dnešním článku se pokusím popsat nejběžnější způsoby zálohování dat pro domácí uživatele a vylíčit klady a zápory jednotlivých řešení. Zálohovat se totiž vyplatí.

2

  • Proč zálohovat a způsoby ztráty dat

Zálohování není jen výsadou firemní sféry, kde je tento proces esenciální nutností bez které by žádná firma nemohla přežít, ale stejně by si měl počínat každý uživatel počítače. Naprostá většina z nás zálohuje, jen tomu neříká zálohování, ale vypalování (ukládání dat na CD a DVD). Kvůli kterým situacím je třeba data pravidelně zálohovat?

Způsoby poškození a ztráty dat:

Tuto kapitolku si můeme rozdělit do několika skupin:

  • Poškození vlivem lidského faktoru
    •             neúmyslné smazání
    •             nesprávné používání nebo manipulace
    •             nedbalost

 

  • Poškození vlivem selhání systému
    •             výpadky elektrického proudu, přepětí, podpětí
    •             výpadek operačního systému
    •             selhání pevných disků
    •             zničení vlivem programové chyby

 

  • Poškození s úmyslem data zničit
    •             virová nákaza
    •             sabotáž
    •             krádež

 

  • Poškození fyzikálními a přírodními vlivy
    •             kouř
    •             požár
    •             voda
    •             zásah blesku

Jak vidno, možností jak přijít o svá drahocená data je mnoho a nikdy není možné veškeré jevy eliminovat. Je ale nutné vznik všech krizových situací MINIMALIZOVAT. A právě teď je čas na jednotlivá řešení zálohování.

 

  • Od CD po FTP

 

    • Zálohování na optická média CD a DVD

Kompaktní disky (CD) a DVD média jsou tu s námi již dlouho, ale stále mají z hlediska zálohování co říci. A to z hlediska rozšířenosti jak tzv. vypalovaček, tak samotných médií. Hlavní výhodou zálohování na optické disky je jejich cena, která se pohybuje v maximálně desítkách korun za jedno CD/DVD. Na trhu je ovšem výrobců přehršle a je třeba vybírat pečlivě. Osobně na zálohování doporučuji média značky Verbatim, která patří dlouhodobě mezi špičku. Samotné zálohování je tedy jednoduché - zvolím data k zálohování, vypálím co nejnižší rychlostí a pečlivě archivuji. Pokud dodržíte pravidla správného skladování (tma, optimální vlhkost, teplota, atd.), měli jste štěstí na kvalitní média a dobrou vypalovací mechaniku mohou vám zálohy vydržet i několik desítek let. Obecně je ale doporučováno zálohy postupně převádět v pravidelných časových intervalech (cca 1x za rok) na nová a nová média a tím si prodlužovat životnost a minimalizovat ztrátu dat ze starších CD a DVD. Stejný postup je možné uplatnit i na média BlueRay a HD-DVD, pokud máte vypalovací mechaniku podporující tyto nové formáty.

4

    • Zálohování na pevné disky

Pevný disk (harddisk) každý zná a bez něj by prostě PC nemohlo nikdy fungovat, neboť slouží jako úložiště všech dat v počítači. Inu, proč toho nevyužít a nezakoupit další interní nebo externí disk a data přesouvat na něj... Harddisky nabízejí skvělý poměr ceny, velikosti a  bezpečí pro vaše data. Je relativně úplně jedno jestli další disk budete mít přímo ve skříni nebo se rozhodnete pro externí řešení. V současné době není problém zakoupit už i 1 TB (1000 GB) disky, což je dost místa i pro notorické stahovače. Jako nevýhody lze uvést možné poškození disku a možnou nemožnost zapojení harddisku na budoucích základních deskách. Tomu lze předejít zapojením disků do tzv. RAIDu, kdy je možné třeba obsah disku zrcadlit na druhý disk. Dá se říci, že záloha na pevné disky patří k nejlepším možným řešením v domácích podmínkách.

    • Zálohování na NAS zařízení

NAS - Network Attached Storage je síťové úložiště dat, které stačí zapojit do sítě, nakonfigurovat a používat. V podstatě jde o klasický pevný disk s nezbytnými součástmi starající se o vzájemnou komunikaci na bázi TCP/IP protokolu. Velkou výhodou takového úložiště je možnost výběru potřebné konektivity a tak si můžeme vybrat z nabídky řešení využívající klasické USB, FireWire, LAN nebo WLAN (wi-fi). Tato řešení v naprosté většině pohání Samba server, který je jednoduchý, přehledný a poměrně přívětivý i k méně znalým uživatelům. Kromě Samby jem možné konfigurovat zařízení i pro protokoly TCP/IP a FTP. Pokud si dáte záležet na nastavení zabezpečení, je NAS skvělou možností jak uchovávat data v lokální nebo bezdrátové síti.

flash-disk

  • Zálohování na flash paměti a paměťové karty

Flash disk zná určitě každý a pomalu neznám někoho, kdy by nějaký ten flash disk nebo pamětovou kartu neměl. Ceny těchto pamětí stále utěšeně klesají, ovšem na žádnou dlouhodobou zálohu vhodné nejsou. Je to dáno samotnou konstrukcí flash pamětí a tak z hlediska zálohování je toto médium výhodné pro ukládání hesel, dokumentů a méně důležitých informací. Ztráta dat z flash paměti je strašně jednoduchá - stačí troška statické elektřiny a data jsou fuč. Další kritériem je omezený počet zápisů, takže časem se stane paměť nepoužitelnou.

  • Zálohování na FTP server

FTP (File Transfer Protocol) je protokol vycházející z TCP/IP a slouží jen a pouze k přenosu souborů mezi počítači. Klasické FTP ovšem nejde doporučit neboť veškerá komunikace mezi klientem a serverem není šifrovaná a veškeré údaje jsou k dispozici ve formě běžného textu. Proto se začalo využívat FTP s podporou šifrování SSL/TLS nebo tzv. SFTP využívající protokol SSH (Secure Shell). Zálohování na FTP server je vhodné pro větší skupinu lidí a pro jednotlivce postrádá valného významu. Kromě toho má FTP dlší podstatné nevýhody - použití mnoha TCP/IP spojení, firewall může blokovat stahování, FTP se dá velmi lehce „odposlouchávat" třetí osobou a rychlost + odezva FTP serveru nebývá zrovna svižná. Zkrátka FTP je překonáno.

holograf-media

  • Online zálohování

A dostáváme se do samotného finiše dnešního výpisu možností jak zálohovat. Pod online zálohováním můžeme rozumět služby poskytované třetí stranou ve formě možnosti uploadnout (odeslat) data z PC na jejich úložiště a podle potřeby si je kdykoliv stáhnout zpátky. Největšími a nejrozšířenějšími hráči na tomto poli jsou služby Xdrive - http://www.xdrive.com/, která nabízí 5 GB prostoru zdarma, což je na základní zálohu dostatečné množství místa a služba Mozy - http://mozy.com/, která v základu pro domácí použití nabízí 2 GB prostoru. Obě řešení jsou velmi intuitivní a zálohovat díky nim zvládne opravdu každý. Nevýhodou je rychlost odvyslá od hodnoty vašeho uploadu a možná nedůvěryhodnost, že data leží někde mimo bez možnosti kontroly.

flash

  • Shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých řešení

Optická média

  • Výhody - velmi levná média a vypalovací mechaniky, při správném skladování vydrží data i desítky let
  • Nevýhody - při nešetrném zacházení a uskladnění je životnost optických médií tragická

Pevné disky

  • Výhody - možnost uchovat obrovská množství dat, poměrně spolehlivé a rychlé
  • Nevýhody - náchylné na poškození (pád z výšky, mechanické poškození hlav, výpadky proudu, atd.), za pár let nemusí být dnešní SATA disky kompatibilní s novými základními deskami

NAS (Network Attached Storage)

  • Výhody - stejné jako u pevných disků + výborná možnost jak uchovávat data díky LAN a WLAN z více PC v síti
  • Nevýhody - stejné jako u pevných disků + pro někoho nebude nastavení např. Samba serveru jednoduché

Flash paměti

  • Výhody - nízká cena, mobilita, rychlost (závisí na typu), univerzálnost díky USB konektoru
  • Nevýhody - omezený počet zápisů, ztratit data z flash paměti je velmi jednoduché (statická elektřina)

FTP serer

  • Výhody - data uložená na FTP jsou dostupná z jakéhokoliv PC s připojením k internetu
  • Nevýhody - špatné zabezpečení, pokud není aplikováno šifrování, rychlost a odezva (ne vždy), mnoho TCP/IP spojení, pro jednotlivce zbytečné

Online zálohování

  • Výhody - jednoduché na použití, šifrování
  • Nevýhody - rychlost (podle typu připojení), možná nedůvěra jestli data nejsou zneužívána, pro někoho může být 5GB místa v neplacené verzi málo

Naučte se zálohovat pravidelně!

disky

Máme za sebou výpis nejdůležitějších a nejrozšířenějších možností jak zálohovat svá data. Věřím, že každý si vybere pro sebe optimální řešení. Nejdůležitější je ZÁLOHOVAT PRAVIDELNĚ A DLOUHODOBĚ a pokud to jen trochu jde, tak i skloubit 2 různá řešení. Například zálohovat na externí harddisk + to hlavní na DVD a postupně zálohu z DVD obnovovat. Možností je nespočet a pamatujte, že prevence je vždy lepší než řešit důsledky lenosti a pohodlnosti.

A jak jste na tom s zálohováním Vy?

Vytvořeno ve spolupráci s magazínem SWMag.cz

 

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Anonymní  - Pro doplnění 2007-11-28 16:00:44

Ještě by bylo zajímavé rozvést, jak data pojistit, zejména volbou filesystému. Které filesystémy jsou náchylnější na ztrátu dat a podobně.
Ryan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re: Pro doplnění 2007-11-28 16:06:14

ElCondor napsal:
Ještě by bylo zajímavé rozvést, jak data pojistit, zejména volbou filesystému. Které filesystémy jsou náchylnější na ztrátu dat a podobně.


Plánuji na toto téma článek, stejně jako n plně automatizované zálohování. Jen to chce více času
Anonymní  2007-11-28 16:31:04

V této problematice jsou zajímavé paradoxy. Například pro data na disku je dobré použít žurnálovací filesystem jako jsou NTFS, Ext3, Ext4, Reiser FS, Reiser 4, JFS, XFS, ZFS,... bla bla bla. Jakmile ale budeme zálohovat na flash pamět, žurnál je na houby, protože neustálým přepisováním na jednom místě se flashka zničí, tak musíme pouít nežurnálovací FS (FAT32 nepříklad). A tak máme zálohu vlastně na rizikovějším systému než originál :-D
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Moje data 2007-11-28 17:59:40
avatar
Moje data jsou relaivne v bezpeci
Asi jako jeden z mala Zalohuju - kazdej mesic delam image disku C: kde je vse podstatne (kdybych prisel o hudbu a podobny nesmysly co mam na D: tak me to az tak moc vadit nebude navic ty sou snadno "obnovitelny") na druhej interni disk - PC ve kterem jsou oba disky je za spickovou prepetovou ochranou za kterou je UPS/AVR (obsahuje i prepetovku pro sitove kabely) a teprve z nej jde kabelaz do PC. Samozrejmosti je kvalitni zdroj u ktereho je pravdepodobnost ze chcipne a vezme sebou zbytek PC minimalni. Pro jistotu jeste dulezite veci jako dokumenty apod. jednou za cas vypalim na DVD.
Anonymní  - re: Moje data 2007-11-28 18:32:29

můžu vědět co cenného máš na disku C:/? Já teda žil v domění, že nejcenější na disku jsou data, nikoli systém. A Mít data na partition se systémem mi přijde jako koledování si o průser
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-11-28 19:14:25
avatar
fotky, dokumenty, ulozeny hry, rozdelanou praci a OS - dulezity veci mam navic vypaleny takze i kdyby se to smazalo tak sem jistenej - takhle pokud by mi napr. umrel disk tak hodim image na dalsi disk a je hotovo - nemusel bych instalovat OS a programy znova a vsechno ladit do stavu kdy je vse nastavene/vyladene presna tak jak chci
Anonymní  2007-11-28 22:26:04

jo aha. tahle to myslíš. No nevím. Nějakou logiku to má. Já už na to nejsem zvyklej. Windows jsem neviděl 100 let. Já mám různé systémové složky na různých partitions. A velkou výhodou je neexistence něčeho jako registr. Takže oddíl s extrními programy si můžu nechat, a OS třeba přeinstalovat. Navíc není třeba dělat image disku. Jen prostě kopíruješ soubory či adresáře. Je to geniálně jenoduché.
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Souhlas 2007-11-28 22:46:43
avatar
Jo registry taky nesnasim - uprimne doufan ze v dalsi verzi Windows je vypustej...
Onecar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dobrý 2007-11-28 19:02:29
avatar
Líbilo se mi to, osobně bych volil 2x 1TB disky, když jeden chcípne, nic neřeším, mám druhý :-) a 1TB fakt musí stačit všem.
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-11-28 19:15:20
avatar
jo taky by se mi to libilo ale zrovna nemam "zbytecnejch" 14K
MuFFin0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-11-28 19:41:38

mne toto "zalohovanie" prinieslo este viac problemov....zacalo to tak ze mi blbol jeden disk tak som ho chcel sformatovat a tak som si "zalohoval"(skopiroval) vsetky data na druhy disk,ale co sa nestalo,ten druhy disk hned po skonceni kopirovania vypisal nejaku chybu a je necitatelny,fyzicky ho vidim ale neviem sa nijako dostat ku vsetkym mojim datam,pise ze data su bud necitatelne alebo poskodene...neviete niekto co s tym???fakt by som ich potreboval lebo mam tam take veci ako rodine foto atd...
Ravenhorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ZDar 2007-11-29 08:57:20
avatar
Nemáš ho označen jako Dynamický disk? To se mi stalo s jednim diskem a nebyl taky citelny, ale pres specielni programy jsem vytahnul data.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chybicka 2007-11-28 23:29:33
avatar
Sem sice stoural, ale 1TB je 1024GB a ne 1000GB jak pise autor. Jinak ja zalohovani moc neresim obcas neco dulezityho vypali, zkopcim na DVD, flashku nebo externi disk. System mam na samostatnym oddilu a samotnej hadr se mi nikdy neposral, tak zalohovani zas tak nehrotim
Swamp [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-11-29 14:57:13
avatar
No pokud jsi šťoural v převodech jednotek, tak máš samozřejmě pravdu, problém ale je, že u pevných disků (a myslím že u všech úložných médií) se počítá 1TB=1000GB=1000000MB... . Například můj 320GB disk má ve skutečnosti jen 298GB, což by tomuto přepočtu odpovídalo.
MartensPh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nejjednodussi zpusob zalohovan 2007-11-28 23:59:06

No, ja pri zalohovani na svem systemu jen nastavil, na ktery disk se ma zalohovat, vyradil adresare, ktere se nemaji zalohovat a tim to zhaslo. kazdou hodinu se zalohuji zmeny ve vsech ostatnich adresarich. proste vymakanej system. I tak jednou tydne zalohuji na jiny externi disk rucne, jistota je jistota.
Jo jeste jsem zapomnel napsat :-) co to je vlastne za system...
Time Machine na Mac OS X 10.5.1 Leopard.
Zdravi MartensPh
speedsnail [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jak jsem na tom 2007-11-29 02:11:16
avatar
Zálohuju dokumenty,fotky a "vzácné" mp3 a video na druhý disk v PC. cca jednou týdně (kdysi jsem na to měl automatický .bat soubor .. na to by se hodil navod v dalsim clanku)
vodehnal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-11-29 06:39:53

Jen taková technická poznámka,vypalovat DVD co nejnižší rychlostí není vždy dobrý nápad-mám zkušenosti např. s verbatimy DVD+ 16x,kdy jsem zkoušel různé rychlosti a nejméně chyb bylo při rychlostí 16x. Záleží samozřejmě i na mechanice...
Gang [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Verbatim? fuj! 2007-11-29 08:38:00

Kdo jen autorovi napovídal, že Verbatim je nejlepší? Je to jen lepší z toho, co leži v kamenných obchodech. A pro některé vypalovačky (Samsung, Sony) je prostě špatný. Taiyo Yuden je jednoznačnou absolutní špičkou. Jenže tady je malo kdo prodává a stoji to 1,5x oproti Verbatimu.
Ravenhorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Speciální 2007-11-29 09:00:25
avatar
dvd to je jasné. ALe z těch základních značek co jsou všude patří k tomu lepšímu Verbatim, Imation, TDK. Rozhodně se vyhýbat no name,Gigamaster, multidisk apod. Mám Sony Nec a Verbatim chodí bez problémů.
sonoluca [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re: Speciální 2007-11-29 12:52:26
avatar
Ravenhorn napsal:
dvd to je jasné. ALe z těch základních značek co jsou všude patří k tomu lepšímu Verbatim, Imation, TDK. Rozhodně se vyhýbat no name,Gigamaster, multidisk apod. Mám Sony Nec a Verbatim chodí bez problémů.

TDK už dávno nejsou co bývaly, TTH01 a TDK-002 byly poměrně kvalitní média, ale na TTH02 nebo TDK-003 bych si osobně nevypálil ani ň. Z toho co se prodává pod značkou Imation jedině MBIPG101-R04, problém je že Imation moc na kvalitu nedbá (výstupní kontrola zřejmě nulová) a některý disky mívaj problémy s barvivem
kubino [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - onlajn zalohovani 2007-11-29 13:19:54
avatar
tady je dobrej seznam stranek pro free onlajn zalohovani
http://www.instantfundas.com/2007/08/best-and-biggest-online-file-storage.html
ja to teda nepouzivam, ale takovych 25GB na mediamaxu vypada zajimave.
Ryan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re: Verbatim? fuj! 2007-11-29 17:41:13

Gang napsal:
Kdo jen autorovi napovídal, že Verbatim je nejlepší? Je to jen lepší z toho, co leži v kamenných obchodech. A pro některé vypalovačky (Samsung, Sony) je prostě špatný. Taiyo Yuden je jednoznačnou absolutní špičkou. Jenže tady je malo kdo prodává a stoji to 1,5x oproti Verbatimu.


Nikodo nenapovídal, jen píšu z vlastních zkušeností. Vyzkoušel jsem opravdu hromadu různých médií a Verbatim se v průměru umísťuje na předních místech. Taiyo Yuden jsou perfektní média, ovšem v klasických shopech nesehnatelná a pro mnoho lidí je zatěžko využít služeb e-shopů kvůli nákladům za dopravné, balné a výpalné obecně, které je ovšem započítáno tak i tak. Doporučil bych je, kdyby jejich sehnání nebylo problémem...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 148x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1689x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1841x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3931x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1300x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1268x
Komentářů: 1