TEST: 2,5" Externí disky SEAGATE - Bezdrátový, rychlý i malý. Wireless, BackUP Fast a BackUp SLIM Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 27 únor 2015
Přejít na obsah
TEST: 2,5" Externí disky SEAGATE - Bezdrátový, rychlý i malý. Wireless, BackUP Fast a BackUp SLIM
Seagate BackUp Plus (SLIM) 1TB - V praxi
Seagate BackUp Plus FAST 4TB - V praxi
Seagate Wireless Plus 2TB - V praxi
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr a hodnocení

Dnes jsme si tedy předvedli hned tři různě řešené možnosti, které nabízí svět externích pevných disků. Zdaleka nejzajímavější a největší dojem na nás udělal Seagate Wireless Plus - 2TB. Ale začneme od konce.

  • Seagate BackUp Plus (SLIM) - 1TB

Nejjednodušší a zcela klasické ničím nekomplikované řešení externího 2,5" disku. Funkčně mu není moc co vyčítat, i když uvnitř možná mohl být nějaký výkonnější model disku, obzvlášť když není úplně nejlevnější. Zhruba o 300-350 korun překonává cenově nejlevnější 1TB 2,5 externí disky. Avšak jako takový je dobře udělaný, funkční a nemáme s ním žádný problém a v klidu jej můžeme doporučit.

Fakticky nás na něm štve jen ta cena. 2000 korun za 1TB v roce 2015?! Hrozný. Ale to můžeme vyčítat mnoha podobným modelům. Pokud vám jde o kapacitu, je podle nás zajímavější ta 2TB verze, která je sice dražší, stojí 3000 korun, ale ve finále je výhodnější než testovaná 1TB.

  • Seagate BackUp Plus FAST - 4TB

Na první pohled jednoduché a elegantní řešení, jak při malých rozměrech externího 2,5" disku, dosáhnout trochu zajímavé kapacity i zajímavého výkonu. 4TB je opravdu paráda. I výkon je hodně zajímavý, ale to proto, že jsou to dva 2,5" HDD v RAID0.

A to je problém. Ano, vzhledem k tomu, že neexistuje 4TB 2,5" disk, je jediný způsob, jak 4TB kapacity dosáhnout použití dvou 2TB disků. Díky RAID0 zapojení tak tyhle dva disky pracují jako by to byl jeden disk = velmi snadné používání pro běžné uživatele. Jenže z hlediska bezpečnosti je RAID0 slabina. Obzvlášť, chcete-li ten disk použít pro zálohu důležitých dat. Na to bychom tohle řešení prostě nedoporučili. Podle mě by bylo zajímavé, i kdyby ty dva disky fungovaly separátně, pořád by to dohromady mělo 2x 2TB. Ano, nemělo by to ten výkon, ale to nás moc nezajímá, kromě toho použité 2,5" SAMSUNG HDD jsou na tom výkonem dost slušně i samy o sobě a pro použití jako externího úložiště je to více než dobré. Pokud to tedy chcete používat jako běžný externí disk, je největším funkčním negativem větší hmotnost (zvyšující riziko poškození), disky se také poměrně zahřívají takhle blízko u sebe, takže pozor až dis budete brát do ruky, aby vás to nepřekvapilo a neupustili jste ho (nespálí vás). Zdaleka největším problémem bude ale asi cena. 7299 korun v předprodeji je pořádná pálka.Ukazuje však maximum současného možného ve 2,5" velikosti a použitelnosti jako běžného externího HDD a to oceňujeme! 4TB je u nás ta správná kapacita externího HDD v roce 2015 :).

  •  Seagate Wireless Plus - 2TB

Asi nejvíce nás ale zaujal tento model. Skutečná mobilita, prostě externí disk se vším všudy. Když nechcete, žádné kabely! WiFi připojení funguje skvěle (tedy až na úvodní start WIFi, který trvá déle než by musel), výdrž na baterie až 10 hodin je v pohodě. Přístup s několika zařízeními najednou je výborný. Snad jen kodeků by to mohlo umět víc.

Nutnost připojit disk přes kabel k PC pro mazání a pořádnou práci se daty se zdá být otrava, ale je to dobré bezpečnostní opatření. Výkon disku je solidní, je tichý a moc nehřeje. Co víc si přát? Tak asi nižší cenu. Tenhle 2TB 2,5" TOP model stojí 6 tisíc (ale je zároveň jediným zajímavým modelem) a to je prostě hodně, když 2TB externí 2,5" disk bez baterie a WiFi stojí kolem 3 tisíc. Za ty peníze bychom očekávali alespoň větší kapacitu, ideálně tak 4TB nejméně. To by bylo zajímavé řešení. Obzvlášť když to má být na streamování obsahu, kdy 2TB není dnes zrovna omračující kapacita. Funkčně je to ovšem maximálně zajímavé řešení externího disku. Opravdová "externita" :)!

Za zapůjčení disků děkujeme společnosti ASBIS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
linuxuser [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Spotreba 2019-08-30 09:45:47

Dovolil by som si malu poznamku ku kompatibilite s USB 2.0:
Ano z hladiska komunikacneho protokolu to je kompatibiline s USB3.x aj USB 2.0.
Problemom su starsie PC a NB, ktore sa striktne drzia elektrickej specifikacie USB 2.0 a to hovori, ze max. prudovy odber z USB 2.0 je 500mA. Mam to realne vyskusane na originalnom externom 2,5" disku od WD. Aj ten sluboval kompatibilitu s USB2 aj s USB3 a vsak vyrobcovia su kreteni, co ich potom ze niekte tie disky funguju niekde nie. Po rozobrati WD elements sa prislo na pricinu a to ze na disku je napisany odber prudu 550mA!!! Ano iba 50mA rozdiel a ten disk sa v mojom NB niekedy ani neroztocil, len piskal, alebo sa nahodne pocas kopirovania odpojil.

Kedze vyrobcovia externych 2,5" diskov, zdoraznujem externych 2,5", elektricke specifikacie USB2.0 veselo doteraz ignoruju, tak komisia pre standard USB3.0 zvacsila prud na 900mA!!!
V pripade obycajneho 1TB 2,5" disku od Toshiby MQ01ABD100 vam ani USB3.0 s 900mA nestaci, ten totiz na rozbeh potrebuje az 1A!!! Podobne su na tom vykonnejsie 7200rpm disky od HGST 7k1000 alebo WD10JPLX (ekvivalent HGST 7k1000), ktore maju papierovo len 800mA, ale hreju viac.
Velky pozor si treba dat aj na tie tucne 15mm hrube 3-4TB externe disky od WD (urcite aj inych vyrobcov), u ktorych sa vyrobca absolutne neraci spomenut ze tie disky potrebuju prud aspon 750mA. Tucna 15mm Toshiba MQ03ABB300 s kapacitou 3TB potrebuje opat az 1A!!!
Takze tato moja skusenost, ze vyrobcovia externych diskov zavadzaju o spatnej kompatibilite s USB2.0 ma stala kopu nervou, cistenie konektorov isopropanolom, vymenu USB kablov od najlacnejsich az po dobre drahe s pozlatenymi kontaktami az po rozobratie NB na cimpr-campr a prespajkovani vsetkych kontaktov na USB. Nic z toho samozrejme nepomohlo!!!!!

Takze myslienka, ze si kupim 3-4TB 2,5" prenosny disk (napr. tie 15mm tucne WD elements) a mozem s nim zbierat data z notebookov a pocitacov a este aj bez obav pripojit k telke a pozerat filmy, zostava len rozpravkou. Ak chcem takto univerzalne fungovat, musi mi stacit 1-2TB disk s hrubkou 9,5mm (klasika), ktory ma odber prudu max. 900mA (a netreba zabudnut aj na prud prevonika aj ten nieco zere) a dufat ze vsade uz su USB3.0 alebo dufat, ze vyrobca zariadenia USB2.0 konektor "hekol" a najanie si uz berie priamo zo zdroja. Len pre upresnenie, takzvane Y kable pre posilnenie prudu su vam k nicomu, pretoze aby ste z dvoch USB2.0 konektorov mohli odoberat 2x500mA, musite obidva USB radice elektronickou komunikaciou po datovych linkach prepnut na 500mA rezim, zakladom je len 100mA. Problemom tychto kablov je to ze, ta kratsia odbocka neobsahuje datove vodice, takze teoreticky mozete odoberat len 100+500=600mA, mozno len 500mA podla toho ako elektronika zareaguje na paralelne spojenie.

Takze mne na velke sklamanie, ze budem s externym prenosnym ramcekom alebo diskom free a happy, som si vlastne musel vyrobit 2,5" disk s externym napajanim ked idem na servis (musim so sebou vlacit disk, pomocny zdroj, predlzovaci kabel a este moju vyrobenu redukciu inspirovanu z tejto stranky - vid prvy link dole). Cela vyhoda 2,5" disku, ze ak ho mate pripojeny k NB a vypadne vam prud, tam vam NB zaisti napajanie externeho disku je prec. Mne takto pred par mesiacmi vypadol prud iba pri citani z disku, a mohol som opat hodiny travit formatovanim disku a kopirovanim dat!

Ak by niekto namietal, ze taketo NB sa uz ani nevyrabaju, tak to je pravda. Ale na trhu je este kopa zariadeni fungujucich zo zotrvacnosti na starych technologiach, TV, settopboxy alebo aj starsie PC a NB v kancelariach, podnikoch, vo vyrobe, ano aj 15 rocne stroje sa este pouzivaju.

Aby sa aspon ciastocne predislo takemuto zmatku, stacilo by velmi malo, uvadzat pri popise ext. diskov aj maximalny odoberany prud a nie len to, ze je to kompatibilne od USB1.1 az po USB3.0 alebo USB3.1 alebo USB3.2, pri ramcekoch na disky aj spotrebu samotneho prevodnika!

Odkazy na tuto temu:
http://www.mircosoft.mzf.cz/elektro/usboost.htm
https://blog.root.cz/oskar/pulamperovy-mytu s-o-usb/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus - kapitola Napajeni
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 472x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 309x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 869x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1162x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 6