Strana 4 z 6
- Rychlost čtení - zápisu a přístupová doba
Začněme nejdříve několika teoretickými testy, většinou benchmarky. Vybrali jsme dva, které pro základní otestování a srovnání modelů úplně stačí:
Nejdříve se podívejme na to nejlepší, sekvenční čtení a zápis:
Už jsme si zvykli na to, že udávané rychlosti, které výrobci píší na krabice a do parametrů, jsou skutečně víceméně teoretické a to slovíčko před těmi číslicemi "až", které je u nich uváděno, je tam skutečně správně. V praxi jsou ty rychlosti nižší a liší se měření od měření, deska a platforma od desky a platformy.
Tak například ASUS uvádí u 240GB RAIDRu maxima 830MB/s pro zápis a 810MB/s pro čtení. Jak vidíte, nám se podařilo dosáhnout s diskem, který měl na sobě v podstatě jen ten operační systém (tedy byl naplněn jen málo), maximálně 702,2MB/s pro čtení a 524,9MB/s pro zápis. To je sice poměrně vzdáleno od teoretických maxim, na druhou stranu je to stále o pěkný kus víc, než nabízí běžný SSD.
Poněkud náročnější je 4K-QD32 nastavení dat pro čtení a zápis:
Zde už to není taková hitparáda, pokud jde o čtení, které je srovnatelné s běžnými HDD, ale u zápisu je to o mnoho lepší.
Hlavní zbraní SSD je ale odezva, či přístupová doba. Zatímco u běžného HDD je to přes 13 milisekund u čtení, SSD mají přístup v desetinách i setinách milisekund:
Rozdíly mezi SSD jsou však v praxi stěží postřehnutelné, ale speciální SW to změřit dokáže, takže ty „velké“ rozdíly vidíte sami. Pohybujeme se v řádech setin, maximálně desetin milisekund a ASUS RAIDR si nevede vůbec zle.
Podívejme se ale teď na praktické testy …
|