Strana 5 z 6
- Praktické testy – Windows 7 a aplikace
Ještě jsme se rozhodli otestovat několik dalších věcí, které už jsou běžnému uživateli mnohem blíže. Protože na každý disk musíme nainstalovat systém, abychom jej otestovali, přišlo nám jako dobrý nápad toho využít a otestovat rychlost, s jakou se ten systém na stejné sestavě jen s jiným diskem, z DVD nainstaluje. Nutno říci, že ačkoliv RAIDR vypadá docela exoticky, funguje na moderním PC úplně stejně, jako kdyby to byl normální disky se SATA konektorem.
- Doba instalace Windows Home Premium x64
Čas měříme včetně zavaděče a restartů do prvního ostrého naběhnutí a zvuku startu Windows. A s jakýmkoliv SSD je to prostě fofr, který HDD může jen tiše závidět. RAIDR zde využívá svého ohromného výkonu čtení/zápisu a nainstaluje se to na něj ze všech nejrychleji. Obecně jakákoliv instalace nebo kopírování většího objemu dat mu půjde z principu lépe ;).
- Rychlost startu Windows 7
Jedna z věcí, kterou často mnozí děláme, je start počítače. Jistě si někteří pamatujeme doby před mnoha lety, kdy jsme si v pohodě mohli zapnout počítač a než najel na plochu a mohli jsme začít pracovat, stihli jsme si odskočit, udělat čaj-kafe a vrátit se. To už dnes nemusíme absolvovat.
Měřili jsme čas od zapnutí PC po start znělky Windows. Mezi SSD už moc velké rozdíly nejsou a je to opravdu bleskurychlé. To s HDD si počkáte výrazně déle. RAIDR je pak ze všech nejrychlejší (měřeno na UEFI).
- Multitasking – puštění více aplikací najednou
Další otravná věc, když máte pustit více aplikací najednou, hlavně při startu Windows, tak to dlouho hrabe. Udělali jsme tedy to, že jsme Windows do složky po spuštění dali za úkol otevřít Explorer, FireFox, World, Excel, ICQ, Skype a Photoshop. A jak si s tím disky poradily? Měřili jsme čas po zahrání znělky startu Windows až do dokončení otevření všech aplikací.
Síla SSD je bez debat. Rozdíly jsou minimální a v praxi těžko postřehnutelné. RAIDR není o nic výkonnější, než současná špička.
- Rychlost načítání herních levelů
V mnoha hrách je dost otravné, když jste rozehraní, napjatí a najednou tam skočí nahrávací obrazovka a musíte čekat na další herní oblast a skoro to vypadá, že se nic neděje. Ovlivnit rychlost načítání herních levelů můžete jednak velikostí a rychlostí paměti vaší grafické karty (samozřejmě u těch, které to využijí) což náš AMD Radeon HD 6970 se 2GB je typická herní grafika současnosti v tomto ohledu, ale také rychlost načítání ovlivníte rychlostí vašeho PC a disku, ze kterého se data načítají.
Tak jsme změřili rychlost načítání u jedné městské lokace ve hře Crysis 2 v nastaveních maximálních detailů v rozlišení 1920x1200. RAIDR si vede výborně, ale opět všechny špičkové 240GB SSD disky jsou na tom podobně.
To by k praktickým ukázkám schopností a vzájemného otestování disků úplně stačilo. Podívejme se na závěr.
|