Strana 3 z 3
Crucial a jeho P2 série je dnes opravdu dno nabídky. Cíleně model udělaný tak, aby byl co nejlevnější. Nutno říci, že Crucial ho udělal ještě horší/levnější, než původně byl, protože první revize P2 měla TLC čipy, ta současná má QLC, tedy výrazně nižší životnost. Obě revize jsou snadno rozpoznatelné, ta původní s TLC má modré PCB, ta novější s QLC pak PCB černé.
Co vedlo výrobce k tak drastickému „okleštění“ tohoto modelu je zřejmě výrobní cena, i když rozdíl nebude nijak dramatický, každý dolar se zjevně počítá. Ovšem pokud došlo k tak razantní změně parametrů, měl podle mého názoru výrobce disk zcela přejmenovat, nebo na toto nějak upozornit. Vyhnul by se tak negativním komentářům, které tuto novou revizi všude doprovázejí.
Co se týče kapacit, ve kterých se tento disk aktuálně prodává, jsou ceny následující:
- 250GB – 999 korun s DPH (cena za 1GB – 4,0Kč)
- 500GB – 1499,- s DPH (cena za 1GB – 3,0Kč)
- 1TB – 2 390,- s DPH (cena za 1GB – 2,4Kč)
- 2TB – 5 290,- s DPH (cena za 1GB – 2,6Kč)
Z pohledu výhodnosti, jsou nejzajímavější 2TB a pak 1TB model, kdy speciálně ten 1TB patří poměrem cena/kapacita k vůbec nejdostupnějším NVMe M.2 SSD řešením na trhu. Bohužel pro Micron, konkurence v této cenové hladině existuje a je lepší. Nová revize s QLC je výrazným zhoršením parametrů P2 série a nenabízí za to ani nijak výrazně nižší cenu. Výkon ale dostává zabrat v praxi. Tento relativně moderní disk s rychlostí lineárního zápisu padá po chvíli k hranici 50MB/s, což je úroveň HDD. Problém je v tom, že i takhle levný disk prostě nemusí mít „takhle mizernou rychlost“. Za podobnou cenu je na trhu nedávno uvedený (a testovaný hlavní redakcí DDWorld.cz), základní model WD v podobě Blue SN570. Ten za stejnou nebo dokonce ještě o pár korun nižší cenu nabízí TLC čipy s dvojnásobnou životností a dokáže až 3500MB/s.
Jinými slovy, Crucial a jeho P2 série nemá v současné podobně šanci a WD Blue SN570 je jasně lepší základní řešení za podobnou cenu. Problém těchto disků je v tom šetření za každou cenu, kdy totiž opravdu kvalitní NVMe Gen3 disky s DRAM atd. nestojí ve stejných kapacitách o mnoho více, reálně se bavíme o 200 až 400 korunách navíc, takže obecně tyhle nejlevnější základní modely jsou opravdu jen pro ty, kteří počítají z nějakého důvodu opravdu každou korunu. Z poměru cena/výkon se ale vlastně moc nevyplatí až tak šetřit. Jejich cena by musela být výrazně níže, což není moc reálné, protože prostě cenový rozdíl mezi levnějšími NAND není moc velký a stejně tak ušetření na jednom čipu DRAM je minimální. Takže na doporučení Crucial P2 to dnes není, naštěstí má tento výrobce v nabídce i lepší SSD modely, na které se brzy podíváme …
Za poskytnutí disku Crucial P2 1TB na test děkuji společnosti Crucial a Asbis
Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|