Strana 3 z 4
Udávaná 2TB kapacita znamená, že disk po zformátování ve Windows má celkovou dostupnou kapacitu 1,81TB, což je určitě více než dostatečné pro systémový disk. Výrobce nabízí i menší a levnější 1TB variantu. Zapojení disku do PC není žádná velká věda. Osazuje se do M.2 slotu na základní desce jako každý jiný M.2 2280 SSD disk.
Gigabyte nabízí svou SSD Toolbox aplikaci, která nabízí přehled základních informací, obsazenosti, ale také test výkonu a klasické nástroje pro správu a údržbu SSD i jeho zabezpečení. Pěkné, přehledné, jednoduché. Aplikaci si můžete stáhnout ze stránek výrobce.
Ve srovnání máme několik SSD disků, včetně některých aktuálních modelů a konkurentů. Jediný nový Gigabyte Aorus je testovaný na PCIe 4.0 desce v PCIe 4.0 režimu. Ostatní disky jsou maximálně PCIe 3.0.
Ve srovnání máme i absolutní špičku na poli NVMe SSD disků, tedy dražší modely Samsung 970. Jak vidíte, Gigabyte jen s TLC Toshiba NAND, si nevede špatně. Samozřejmě famózní jsou ty sekvenční hodnoty. Bohužel v běžné praxi už jinde takové rozdíly nenajdete :).
Proti konkurenci se rozhodně neztrácí, nabízí velmi dobrý výkon.
Nezklame ani v náročnějších úlohách, kdy jak víme, současná generace TLC je díky zvládnuté technologii vyrovnávacích cache opravdu velmi rychlá a většina uživatelů ji nedokáže zatížit natolik, aby ten systém vyrovnávacích pamětí došel a výkon díky tomu spadl podstatně níže. Vyrovnávací paměť dokáže vysoký výkon disku udržet dlouho, v běžných nasazeních u běžných PC málokdy tu paměť zaplníte. Ale pokud se tak stane, výkon disku klesne ke stále slušným 700Mb/s v sekvenčním zápisu.
V reálných aplikacích jako hry apod, se rychlost disku běžně pohybuje kolem hodnot 2000 - 3000 MB/s, kopírování větších souborů běhá až přes 2500MB/s, což jsou skvělé hodnoty, jedny z lepších.
Samozřejmě nás zajímalo, zda je nějaký v praxi zaznamenatelný rozdíl a přínos toho extrémně vysokého sekvenčního čtení/zápisu. Otestovali jsme tedy disk v režimu PCIe 4.0 a PCIe 3.0. Jak vidíte, nepřekvapivě nějaký rozdíl tam je:
Ale nikde není řekl bych propastný, tedy aby to běžný uživatel musel výrazně řešit. Asi největší rozdíl je při kopírování větších souborů, což se dalo čekat. I tak, pokud čekáte, že mezi 5000MB/s SSD a 3500MB/s SSD bude rozdíl podobný jaký je mezi SSD a HDD, tak bohužel. Takového skoku ve výkonosti se asi delší čas nedočkáme :). Nicméně evidentně jdeme stále kupředu, a to je důležité …
Takže k závěru a hodnocení ...
|