Strana 4 z 4
Neřekl bych, že Gigabyte AORUS NVMe Gen4 SSD skutečně využívá potenciál PCIe 4.0 rozhraní. Ukazuje jeho potenciál, ukazuje limity PCIe 3.0, ale současná špičková jen PCIe 3.0 řešení mu v praxi v běžných činnostech výkonově bez potíží stačí. a dokonce ne všude musí být PCIe 4.0 i nejrychlejší. V běžném nasazení je největší rozdíl u kopírování, ale i tady ve srovnání se špičkovými TLC nebo dokonce MLC PCIe 3.0 řešeními, Gigabyte výrazně neuniká. Je to výkonný a dobrý disk, ale řekněme že Toshiba 3D TLC NAND a PHISON řadič jsou sice dobré, ale asi by se našla i lepší řešení na trhu. Na poli NAND určitě, na poli řadičů jsou zatím další PCIe 4.0 modely od tradičních výrobců v očekávání.
V jedné věci ale přeci jen Gigabyte AORUS NVMe Gen4 SSD vyniká. Tedy samozřejmě kromě ukázky, že tam ten potenciál je, a že PCIe 4.0 má výhodu proti PCIe 3.0. Je to hlavně životnost TBW, alespoň na papíře, kdy 3600TB u 2TB a 1800TB u 1TB verze jsou extrémně dobré hodnoty. Pro srovnání, Samsung 970 PRO 1TB má „jen“ 1200TB a 970 EVO 1TB má 600TB. A to společnost Samsung je bez debat naprostou špičkou na poli SSD technologií. A jsem docela zvědav na její PCIe 4.0 řešení.
Každopádně Gigabyte už ho má! V obchodech se zatím objevuje sporadicky, hlavně v zahraničí. 2TB testovaná varianta stojí 459 dolarů (na Amazonu), tedy v přepočtu nějakých 12 500 korun. 1TB edice je za 259 dolarů, tedy zhruba 7100 korun vč. DPH. Konkurenční zatím vydané PCIe 4.0 NVMe řešení stojí podobně +/- 10 dolarů. AORUS NVMe Gen4 SSD má netypicky masivní měděný pasiv. Jinak designově AORUSu má v nabídce i o něco odvážnější SSD řešení. Docela mě překvapilo, že tenhle disk nemá RGB ;).
Poměrem cena/výkon samozřejmě neohromí ani 2TB, ani 1TB varianta. Na trhu jsou podstatně levnější NVMe M.2 podobných kapacit, i když samozřejmě nejsou až tak rychlé. Cenově je podobný populární 970 EVO, ty mají v některých ohledech podobný výkon, ale samozřejmě špičkový sekvenční výkon mají nižší. Gigabyte překvapivě vyniká ve výdrži a to výrazně, kdy 2TB varianta 970 EVO má „jen“ 1200 TBW, Gigabyte u svého 2TB modelu udává 3600 TBW. To už je zajímavé.
Gigabyte si pospíšil. Jako výrobce základních desek samozřejmě věděl, že se mu PCIe 4.0 SSD řešení může docela vhodně doplňovat s novými X570 deskami. Bohužel neměl moc na výběr, pokud jde o volbu NAND či PCIe 4.0 řadič. Zejména u řadiče jde zatím o jediný dostupný typ na trhu, od ostatních výrobců jsou konkurenční řešení teprve v přípravě. Každopádně Gigabyte vše dokázal ukočírovata spojit do slušného produktu. Jeho AORUS NVMe Gen4 SSD funguje a funguje dobře. Je škoda, že ten výkon a výhoda PCIe 4.0 je pořádně demonstrovatelná vlastně jen v tom sekvenčním čtení/zápisu.
V běžném nasazení výkonově minimálně, nebo dokonce i někde vůbec neuniká špičkovým NVMe PCIe 3.0 řešením a pochybuji, že běžný uživatel tak mimo některé benchmarky, pozná dnes rozdíl. Asi větší rozdíl by byl vidět u RAIDu, tedy kdy by se více těchto M.2 SSD nacpalo na jednu tu PCIe kartu. Tam by byl rozdíl výraznější. Ale potenciál i tak ukazuje, 5000MB/s tam je, a to je více než 3500MB/s u PCIe 3.0 SSD řešeních :). Gigabyte AORUS NVMe Gen4 SSD tak určitě mohu doporučit. Kromě obecně slušného výkonu vyniká překvapivě vysokou udávanou výdrží proti konkurentům, i když i tento disk má jinak dnes standardních 5 let záruky. Ukazuje ale jasně, že pokud jde o stagnaci vývoje a výkonu SSD disků, tak toho se i díky PCIe 4.0 novinkách bát zatím nemusíme :).
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|