Strana 1 z 4
- TEST: GIGABYTE AORUS RGB AIC NVME SSD 1TB a 512GB
– rychlá PCIe SSD s RGB podsvícením
Trochu hůře načasované uvedení těchto jinak zajímavých a méně obvyklých SSD řešení. Dorazily na trh až nyní, kdy už NVMe PCIe 3.0 není nejšpičkovějším řešením. Dokonce právě sám Gigabyte už má PCIe 4.0 SSD, které dokáže být opravdu hodně rychlé s rychlostmi až 5000MB/s. Toho prostě na PCIe 3.0 SSD nedosáhnete. Nicméně i tak by novinky v podobě dnes testovaných AIC NVMe karet mohly být zajímavé. Kromě stále skvělého výkonu a parametrů mají i velmi pěkné neobvyklé RGB podsvícení :).
- GIGABYTE AORUS RGB AIC NVME SSD
Běžné SSD disky mají dnes několik podob. Pro naše domácí PC jsou to hlavně dvě verze. Klasická, v podobě 2,5“ disků se SATA rozhraním a pak M.2 2280 karta do M.2 slotu se SATA nebo NVMe PCIe rozhraním. Zejména druhá jmenovaná varianta M.2 je dnes jednoznačně nejlepší a nejzajímavější řešení s minimálními nároky na prostor a maximálním výkonem.
Existuje ale ještě jedna podoba, kterou SSD disky mívají. A to podobu klasické rozšiřující karty do běžného PCIe slotu na základní desce. Toho se ale využívá zejména u PCIe SSD adaptérů, na které se dá osadit až čtveřice M.2 SSD karet a propojit je tak do RAID apod. Nicméně existují samozřejmě i PCIe SSD disky, jako jsou právě dnes testované nové GIGABYTE AORUS RGB AIC NVME SSD.
Nicméně v tomto případě z toho PCB, na kterém jsou všechny čipy napájeny, moc neuvidíte. Vlastně kromě PCIe x4 konektoru nevidíte ani kousek PCB disku samotného, protože je schované mezi dvěma masivními kusy kovu, které jsou ještě po obvodě dvou stran spojeny poloprůhledným plastem, přes který prosvítají RGB LED diody.
Je jasné, že Gigabyte si s tím designem hodně vyhrál. Ale padne mu skvěle ke stávajícímu designu desek, například k velmi podobně vyhlížející Gigabyte AORUS Xtreme X570:
Samozřejmě kromě designu slouží ten masivní pasiv hlavně k chlazení. Pokud navíc tuhle kartu nedáte nad grafickou kartu, ale pod ní (což bude prakticky vždy, vzhledem k uspořádání PCIe slotů na deskách), tak bude mít mnohem lepší teploty, než obvykle disky v M.2 pozicích. Neohřívá se okolními komponenty a lépe přes to prochází vzduch ve skříni.
No a samozřejmě v tomto případě i skvěle vypadá, protože horní hrana má výrazné RGB podsvícení. Samozřejmě díky osazení do PCIe slotu nemusíte připojovat žádný kabel a vše lze ovládat přes standardní aplikaci RRGB FUSION 2.0 od Gigabyte a synchronizovat s ostatním RGB podsvícenými komponenty i periferiemi.
Pokud jde o samotná SSD, vše je tedy v tomto případě napájeno přímo na PCB. A to 3D TLC TOSHIBA BiCS3 NAND paměti, 512MB nebo 1GB DDR4 RAM a řadič PHISON PS5012-E12. Aktuálně jsou v prodeji jen dvě verze. 512GB a 1TB varianta. Gigabyte udává rychlost až 3480(3480)MB/s pro čtení, 3080(2100)MB/s pro zápis, až 610K/530(360/510)K IOPS a životnost 1600(800)TBW. Lepší parametry má samozřejmě ta 1TB edice. Záruka je standardních 5 let.
Tak se na oba disky podívejme podrobněji …
|