Strana 2 z 6
- Intel Smart response – jak funguje?
A jak vlastně Smart Response (Intel SR) funguje? Má dvě možné varianty. První funguje na principu zrcadlení. Neboli RAIDového pole. V tomto případě je řeč o jakési obdobě pole na bázi RAID 1. Když máte dva stejné disky v tomto poli. Tak data se vám kopírují na oba dva disky zároveň. Toto hojně využívají servery. Když totiž přijdete o jeden z disků, tak data vám zůstanou díky zrcadlení na tom druhém. V podstatě je to něco jako aktivní záloha. Na podobném principu funguje spárování disků v Intel SR systému. Bohužel bez zálohy.
Z SSD disku probíhá čtení, které je díky onomu disku podstatně rychlejší, než z druhého mechanického . Bohužel zápis probíhá na oba disky zároveň a výsledky tedy nejsou o mnoho lepší, než s použitím běžného disku. Tím má tato technologie nevýhody v podobě občasné "čekací" doby. Data se musejí překopírovat z disku na disk (z mechanického na SSD) a to chvíli trvá. Smart Response tedy nebude vždy stejně rychlý, jako byste použili pouze jediný SSD jako systémový disk. Výhoda Intel SR tkví v tom, že vám stačí klidně malý několika GB SSD disk (klidně 20GB a méně) a po spárování s např. 500GB diskem dostanete poměrně zrychlený disk s vysokou kapacitou. Který se v některých případech může rovnat i klasickému SSD disku. Technologie SR nabízí dva stupně. Enhanced a Maximized a dnes si je teď v krátkosti rozebereme.
To, co jsme si teď popsali výše, byl režim Ehnanced. Zbývá si tedy popsat princip modu Maximized a jeho dopad na výkon a jeho využitelnost. Maximized nastavení funguje na principu RAIDového pole 0. Ale stejně jako v případě modu Enhanced, to není přesně stejný princip a funguje pouze na jeho základech. Rozhraní Maximized nám umožní zápis i kopírování dat (primárně) na SSD. Software rozhoduje o důležitosti a prioritě dat a podle toho je ukládá. Nepodstatná data jdou na klasický mechanický disk a ta důležitá jdou na SSD. Důležitými daty jsou myšlena data, která jsou zapotřebí ke čtení aplikací, případně systémových dat. Tento režim by měl nejvíce zrychlit systémovou odezvu a dopomoci ke čtení a zápisu jako s běžným SSD. My jsme pro vás dnes otestovali oba mody a prozradíme vám, který přináší více užitku a který více neplechy.
- Co budeme potřebovat k používání Intel Smart Response?
Určitě se ptáte na to, co všechno je zapotřebí k provozování Intel Smart Response. V první řadě potřebujete základní desku s čipsetem Intel Z68. My jsme k dnešnímu testu využili základní desku od Gigabyte a t o konkrétně velmi slušně vybavený model GA-Z68X-UD5.
Poté potřebujete kterýkoliv SSD disk. Na kapacitě ani parametrech víceméně nezáleží a vzhledem k dnešním cenám 60-80GB SSD, jež dnes stojí do 3000 korun, to už není tak velká finanční zátěž. A samozřejmě potřebujete ještě běžný HDD, který je dnes standardem v kapacitách zhruba 2TB, jež je dnes asi nejlepší poměrem cena-kapacita. Opět ale na kapacitě nezáleží. Můžete použít klidně 120GB až 2TB disk. Meze se zde nekladou. Sám Intel prodává speciální řadu SSD disků s názvem Larson Creek o kapacitě 20GB přednostně pro tuto technologii. Bohužel cena tohoto 20GB disku není ani ve snu lidová a spíše nás odkazuje na to, ať padne raději volba na větší disk od konkurence, jako OCZ, Kingston apod. Nejlevnější disk série Larson Creek totiž stojí téměř dva a půl tisíce korun. Za tuto cenu a dokonce i za nižší není vůbec problém sehnat 64GB disk od konkurence.
Pojďme se podívat na to, jak Intel Smart Response nastavit, aby fungovala …
|