Strana 3 z 6
Když máte v PC sestavě všechen HW, který je k Intel SR zapotřebí, je na čase začít nastavovat systém. Prvně musíte nainstalovat Windows, ale než se tomu tak stane, tak musíte zajít do BIOS prostředí a nastavit zde potřebné věci. První krok směřuje k nastavení RAID (XHD) režimu. Ten funguje velice podobně jako AHCI mod, jenom že ten vám Smart Response provozovat neumožní. Po nastavení RAID (XHD) modu můžete spustit instalaci Windows. Poté, jak se vás instalace dotáže, kam chcete nainstalovat Windows, tak vyberte klasický mechanický disk. V žádném případě jej neinstalujte na SSD! Ten slouží pouze jako cache paměť a nebude normálně vidět v prostředí Windows.
Po dokončení instalace nainstalujte potřebný software k základní desce a Intel SR. Nainstalujte ovladače k USB portům, SATA portům a čipové sadě. Samozřejmě nevynechejte instalaci LAN a Audio driveru. Poté se můžete dát do práce. Nainstalujte Intel Raid Storage technology driver. Nejlépe uděláte, když použijete poslední verzi, která je na webu výrobce základní desky. A můžete jít nastavovat.
V pravém rohu dolní lišty se objeví "Úložná technologie Intel Rapid". Její obrázek vypadá jako pevný disk případně mechanika přeškrtnutá zelenou fajfkou. Na ni dvakrát klikněte a jde se na věc.
Další snímky jsou nastaveny jako hyper-Textový odkaz tak si to pro přehlednější ukázku ros-klikněte do větší podoby. Po otevření Intel Rapid Storage klikněte na třetí položku zrychlit a dále klikněte na "zapnout" zrychlení. Poté vám vyjete následující okno:
Zde si již nastavíte vše potřebné. Nahoře si vyberete disk, který se má zapojit, jako cache paměť. Poté si vyberete kapacitu, která se má využít jako cache. Buď zvolíte 18,6GB, jako u Larson Creek disku a nebo vyberete celou kapacitu. My jsme v našem případě vybrali 64GB. Ve třetí položce vyberete akcelerační disk, na který jste nainstalovali systém. Vyberete tedy klasický mechanický disk. A poté je jen na vás, jaký režim si vyberete. Jestli rozšířený (Enhanced) anebo maximalizovaný (Maximized). Doporučujeme Maximized. Je sice trošku nebezpečnější na ztrátu dat (proto to přirovnání v úvodu k RAID 0), ale za to je trošku rychlejší, než obyčejný rozšířený mód.
Po rozkliknutí uvidíte na tomto snímku, jak by měl vypadat správně na akcelerovaný Smart Response. Již je vše hotové a můžete si užívat tuto technologii. Jen ještě jedna drobnost k závěru. Systém Windows vám automaticky nenaběhne! Ještě před samotným bootováním do prostředí windows si jej musíte ručně navolit. Když systém bude detekovat AHCI pole (nechápu proč) tak se vás dotáže, zda chcete do XHD režimu. Stačí kliknout na CTRL a "i" a poté ukončit. A systém vám začne bootovat. Prostě princip RAIDového pole se zde nezapře. Možná, že toto byla jenom chyba u nás, a něco jsme měli špatně nastavené. V případě, kdyby vám Windows nechtěl sám naběhnout, tak alespoň víte, co máte dělat :).
|