Strana 4 z 6
- Testovací sestava – představení základní desky Gigabyte Z68X-UD5-B3
Pro získání materiálu do dnešního článku jsem využil naši typickou sestavu, jako vždy. Procesor Core i7-2600K na základní frekvenci. Grafická karta posloužila referenční HD 6970 2GB v prezentačním vzorku přímo od českého zastoupení AMD. Dále jsem využil systému Windows 7 Ultimate v 64bit edici.
Kromě pevného disku založeného na mechanických částech o kapacitě 500GB jsem použil i SSD disk od společnosti Kingstone a operační paměti stejné značky. Teď si v krátkosti ukažme ještě novou základní desku od společnosti Gigabyte.
- Gigabyte Z68X-UD5 – deska
Tento model je jednou z vlajkových lodí pro Sandy Bridge platformu. Díky použité čipové sadě Z68 podporuje rozhraní Intel Smart Response. Bohužel deska postrádá grafický vývody a tak technologie Virtu od LucidLogix zde není umožněna. Tato deska se k dnešnímu datu prodává za 5 400,- a brzy bude nahrazena novějším modelem Z68XP-UD5, který se již dá v některých obchodech zakoupit. Rozdíl mezi těmito deskami je v podpoře Virtu a HDMI grafickém výstupu. Z68X-UD5 jej nemá.
Podporuje dvojici grafických karet do SLI a CrossFireX. Má digitální dvaceti fázovou napájecí kaskádu, která je zdvojená. To odstraňuje šum a zlepšuje stabilitu, i když za cenu snížení reálných fází na pouhou polovinu. Deska má Start tlačítko a osazené pouze ty nejkvalitnější součástky, jak se na Gigabyte sluší a patří. Do slotu pro operační paměti je možné osadit kapacitu až do 32GB. Není neobvyklá ani podpora disku s kapacitou větších než 3TB.
Dále deska má osazené hodně dobré chlazení, které drží nízké teploty a odvádí svou roli na jedničku. Výbava v oblasti SATA portu není největší a dvojice SATA 6Gb/s a čtveřice starších konektorů nevyčnívá z průměru. Dva sloty PCI a dva PCIe 1x se mohou také hodit. BIOS je standardní v klasickém provedení. Žádné EFI a to neberu jako mínus. Rozhodně rád takový to BIOS na podobné desce ještě nějaký ten pátek budu vítat. Možnosti voleb je mnoho a napětí pro hromadu komponent je možné navyšovat v ohromném rozpětí a deska je výborná i pro taktování pod dusíkem (ozkoušeno).
Musím uznat, že toto je jedna z nejlepších Gigabyte desek pro mainstreamovou platformu Intel za poslední roky. Tedy alespoň jedna z nejlepších, co se mě do rukou dostala. Opravdu prvotřídní produkt, za zajímavou cenu s dobrou výbavou a možnostmi. Navíc balení je obsáhlé a kromě spousty kablíku nechybí ani přídavný panel a další libůstky.
K testu jsme dále využili rychlého a spolehlivého SSD disku od společnosti Kingston v cenově velmi dostupném 64GB provedení. To je tedy model, který by se měl dostat do zorného pole velké části běžných uživatelů. Disk obsahuje MLC NAND flashové čipy a je distribuován s tříletou záruční dobou. Je formátu 2,5 palce a jeho rychlost čtení je 230MB/s a rychlost zápisu 180MB/s. Jeho cena k dnešnímu datu dělá rovné tři tisíce korun.
A operační paměti jsme využili od společnosti Kingston HyperX Grey z řady Genesis. Jejich kapacita byla 2x2GB při 1600MHz a časování CL9. Jejich značení je KHX1600C9D3P1K2/4G.
Tyto paměti dnes není problém zakoupit za cenu mírně pod tisíc korun. Jsou to skvělé a spolehlivé operační paměti za nízkou cenu. Tyto paměti jsou „PnP (Plug & Play)“ a to zaručuje nejnovější standard od tohoto výrobce umožňující automatické nastavování. To znamená, že paměti si automaticky nastaví svou frekvenci a časování za jakýchkoliv okolností. A vy jestli nejste znalí CAS latencí, DRAM timingu a dalších věcí, tak se s nimi nemusíte mazlit a systém si vše nastaví automaticky.
|