Strana 6 z 6
- Závěr, hodnocení a přínos Intel Response
Dostáváme se na závěr a zbývá tedy jen říci, zda technologie Intel Smart Response vůbec něčemu je nebo není. Nejdříve si zhodnoťme oba režimy této technologie:
Rozšířený mod Enhanced se jeví, jako nejslabším článkem Smart Response. Dokáže v některých ohledech zlepšit odezvu a přístupové časy, ale není to přesně to, co bychom od této technologie očekávali. Je sice spolehlivý a stabilní, ale v rychlosti docela ztrácí a nemůže se zrovna rovnat běžným SSD diskům. To už je lepší si na samostatný SSD nainstalovat operační systém a na Smart Response se vykašlat. Ano je zde možnost získat rychlejší disk s vysokou kapacitou po spojení s běžným diskem, ale proč využívat tuto konfiguraci, když zde je mnohem lepší a rychlejší mod maximalizovaný (Maximized).
Mod Maximized je konečně pravou ukázkou možností Smart Response. Nabízí vysoký výkon a dobré čtecí i zapisovací časy. Využívá skvělé latence a funguje na jedničku. Svou rychlostí skoro dohání běžné SSD disky a otevírá prostor experimentování. Za pár tisíc korun můžete si "složit" diskový prostor s vysokou rychlostí a mohutnou kapacitou. No schválně, vezměte si, kolik stojí 500GB SSD disk a na kolik vás vyjde toto ne o tolik pomalejší řešení s jedním levným SSD a 500GB SATA 6Gb/s diskem. Stručně a rychle. Zaujalo-li vás Smart Response, nemusíte se jej obávat. Je to jednoduchá technologie, kterou není sebemenší problém zprovoznit a nakonfigurovat. Funguje dobře a zrychlí slušně váš operační systém a další věci. Nemusí vás vyjít ani moc draho. Jestli je pro vás tím pravým samostatný SSD disk, anebo tato technologie si již zhodnoťte sami. Osobně Smart Response doporučuji alespoň vyzkoušet. Ale zcela jistě jen v modu Maximized, který nabízí ještě krapet vyšší rychlost, než obyčejný rozšířený režim. Přesto je nutné se na tuto technologii podívat ještě z dalšího úhlu pohledu …
Smart Response tedy dokáže řádně urychlit odezvu a další faktory systému. Dokáže udělat z vašeho starého pevného disku rychlý základ systému v kombinaci i s velmi průměrným SSD. Vaše PC s touto technologií má určitě svižnější chod za všech okolností. Díky této technologii odpadá problém s malou kapacitou SSD disků a vy si můžete za poměrně nízkou částku udělat rychlý systémový disk s ohromnou kapacitou a poměrně slušnou odezvou. Ale asi jste si sami všimli, že to není dokonalé …
Bohužel se plně toto řešení klasickému samostatnému a rychlému SSD disku nevyrovná, i když k levnějším modelům má k výkonově blízko a váš systém podstatně zrychlí. Bohužel zde vidíme i mínusy, které by Intel mohl do budoucna napravit. Prvním velikým mínusem jsou vlastní Intel disky ze série Larson Creek. Ty původně měly stát maximálně do dvou tisíc korun. Bohužel dnes i po zlevnění je jejich cena doslova neúnosná. Při uvedení stály nad tři tisíce korun a to bylo mnoho. Dnes již zlevnily, ale jejich cena je stále neúměrná kapacitě. Kdyby se neprodávaly za dva a půl tisíce, bylo by vše jinak. Ideální by bylo, kdyby stály tak tisíc korun, či maximálně patnáct set. Ale za dnešní ceny to opravdu nemá smysl, a je lepší si pořídit nějaký 64GB disk konkurence, který se již dá za cenu 2000 – 3000 sehnat. Jenže pak je faktem, že tyto modely už i se svou 64GB kapacitou, jako systémový ve většině případů vystačí každému a již tedy není důvod využívat Smart Response, protože to se samostatnému rychlému SSD přeci jen nevyrovnává.
Intel prostě musí své malé disky Larson Creek z řady Intel 311 zlevnit, jinak tato technologie nebude moc zajímavou pro ty, kterým je určena. Určena je skutečně běžným domácím uživatelům, kteří ale podobnou technologii nebudou umět většinou nastavit a pravděpodobně o ní nebudou ani vědět a v podstatě se očekává, že jim jí nastaví stavitelé a prodejci sestav – mnoho uživatelů používá prostě jeden disk, na který cpe všechno a pro ně by rozhodně systémové pole tvořené malým SSD+ velkým HDD s vysokou kapacitou a výkonem, což Intel SR nabízí, byla poměrně zajímavá technologie. Otázkou je, jak je to spolehlivé. Ale tahle otázka je spíše otázkou pro ty, kteří budou běžným uživatelům tyto PC prodávat a stavět. Prodejci a výrobci PC ji ale tatím nemají důvod díky ceně dvou spojených disků, tuto technologii uživatelům nabízet, protože příplatek za ten SSD disk je prostě vysoký a samostatný větší SSD je lepší volba, když už si zákazník připlatí. Zmínit se musíme o tom, že podobné technologie už tu byly. Například Turbo Memory, hybridní HDD a tak dále. Všechna tato řešení ale skončila na okraji zájmu. Je otázkou, zda se k nim přidá i Intel Smart Response.
Intel Smart Response je nadějná technologie, kterou sám Intel "zazdil" vysokou cenou svých disků, které k ní byli předurčené. Jestli cena 20GB SSD řady Intel 311 klesne na přijatelnou mez, tedy maximálně 1500, ideálně však 1000 korun, bude Smart Response zajímavá a má šanci se protlačit do spousty počítačů. Za dnešní ceny ale zůstává mimo, protože je prostě výhodnější koupit si pořádný 64GB SSD disk konkurence, které nabízejí za podobnou cenu kolem 2500-3000 korun velmi vysoký výkon a hlavně kapacitu dostačující běžnému uživateli na systém i část aplikací, vedle klasického HDD užívaným jako storage. Intel SR tedy sice rozhodně funguje a je potencionálně pro slušnou část nejběžnějších uživatelů přínosem, ale její úspěch a rozšíření závisí jen na ceně slušně výkonných malých SSD. Je to tedy sám Intel, který rozhoduje o bytí a nebytí této technologie svou cenovou politikou kapacitně svých malých SSD. V současné kombinaci 2500 korun za 20GB SSD a 1800 za 2TB HDD je tato technologie prostě moc drahá a nevýhodná, protože tahle technologie je určená pro toho, kdo cenu řeší. Kdo ji neřeší, tak si koupí pořádný velký SSD, třeba i v podobě přídavné karty do PCIe slotu.
V kombinaci maximálně 1000 korun za 20GB SSD a 1800 za 2TB HDD (nebo i menší HDD za 1000 korun) by to už bylo něco jiného, protože tak rychlý a velký „SSD“, který podobnou kombinací vznikne, za podobnou cenu zajímavou pro toho, kdo cenu SSD řeší, rozhodně nekoupíte. Stejně si ale myslíme, že mnohem elegantnějším řešením by byl integrovaný alespoň 20GB SSD a slušně rychlý modul na samotné základní desce (alespoň na některých modelech), který by v podobné technologii a kombinaci s přídavným HDD automaticky fungoval bez toho, aby koupi tohoto malého SSD musel zákazník nebo stavitel PC řešit a vynakládat na něj tolik peněz. Tedy vlastně prapůvodní myšlenka této technologie, se kterou Intel přišel už před lety. Celá technologie Intel Smart Response prostě stojí a padá s cenou dostupného malého, ale rychlého SSD.
Je to tedy otázka na vás a do diskuse, zda si myslíte, že má podobná technologie smysl a hlavně za kolik a v jaké podobě?
Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti Gigabyte.
Za zapůjčení Core i7 2600K společnosti Intel
Za zapůjčení SSD disku a operačních pamětí společnosti Kingstone.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|