Strana 3 z 5
- Testovací sestava a testy výkonu
Na otestování nových disků jsme využili nové testovací sestavy v tomto složení:
Použili jsme naší starší testovací sestavu. Důležitá je samotná platforma. Tou je tentokrát Intel X79 se špičkovým procesorem Core i7-3930K a základní deskou ASUS P9X79 DELUXE. Do testu jsme dále zařadili pro srovnání i další disky, včetně jednoho HDD pro srovnání.
Pokud jde o testování, nemá smysl to nějak komplikovat. Disky postupně vybavíme systémem Windows 7 a u této příležitosti si otestujeme jejich výkon. Nebude chybět několik praktických testů, ale podíváme se i na několik teoretických testů, tedy jak si vedou v benchmarku, který měří rychlost při čtení a zápisu v několika dalších aspektech, které nás zajímají …
- Rychlost čtení - zápisu a přístupová doba
Začněme nejdříve několika teoretickými testy, většinou benchmarky. Vybrali jsme dva, které pro základní otestování a srovnání modelů úplně stačí:
Nejdříve se podívejme na to nejlepší, sekvenční čtení a zápis:
Už jsme si zvykli na to, že udávané rychlosti, které výrobci píší na krabice a do parametrů, jsou skutečně víceméně teoretické a to slovíčko před těmi číslicemi "až", které je u nich většinou uváděno, je tam skutečně správně. V praxi jsou ty rychlosti nižší a liší se měření od měření, deska a platforma od desky a platformy.
Kingston u SSD FURY uvádí maxima 500MB/s pro zápis a 500MB/s pro čtení. Jak vidíte, nám se podařilo dosáhnout s diskem, který měl na sobě v podstatě jen ten operační systém (tedy byl naplněn jen málo), 501MB/s pro čtení u 240GB a 447MB/s u 120GB verze, ale u zápisu to bylo podstatně horší, zde se disky k sice teoretickému, ale udávanému maximu ani nepřiblížily, ale víceméně odpovídají reálným udávaným hodnotám, které prezentuje i Kingston v podrobných parametrech.
Poněkud náročnější je 4K-QD32 nastavení dat pro čtení a zápis:
Tady se HyperX Fury moc nedaří, výkon je trochu nevyrovnaný a rozhodně neatakuje přední příčky.
Hlavní zbraní SSD je ale odezva, či přístupová doba. Zatímco u běžného HDD je to přes 13 milisekund u čtení, SSD mají přístup v desetinách i setinách milisekund:
Rozdíly mezi SSD jsou však v praxi stěží postřehnutelné, ale speciální SW to změřit dokáže, takže ty „velké“ rozdíly vidíte sami. Pohybujeme se v řádech setin, maximálně desetin milisekund. HyperX Fury si nevedou nijak výjimečně v rámci SSD disků.
Podívejme se ale teď na praktické testy v reálných aplikacích …
|