Strana 2 z 4
- Disk - Kingston HyperX SAVAGE 240GB (Upgrade Kit)
Možná někteří kvůli ceně radši 120GB kapacity, já osobně stejně jako mnozí další, považují z více důvodů za mnohem zajímavější a rozumnější začít s 240GB velikostí SSD pro systémový disk atd. takže do testu jsme právě ten 240GB model nové řady HyperX SAVAGE dostali.
V našem případě jej máme v onom luxusní "upgrade kit" balení, kde výrobce nešetřil na ničem. Parádní vystlaná krabička obsahuje kromě vlastního disku i redukci do 3,5" pozice a také externí USB rámeček a vše co je třeba k montáži, včetně výměnného šroubováku.
V balení je také aktivační kód a Arconis True Image HD software, který je ke stažení na stránkách Kingston.
Samotný disk je tradičně jednoduchá malá 2,5" krabička standardizovaných rozměrů. Pouzdro je plechové, rozhraní je SATA III. Prostě žádná věda. Pokud byste tu krabičku rozebrali, najdete uvnitř jednoduchý tištěný spoj s několika čipy, což jsou vlastní Toshiba A19 (16nm) NAND paměti a řadič Phison PS3110-S10. Velikost toho spoje a tedy množství čipů záleží pochopitelně na kapacitě daného modelu.
No a to je tak všechno, co se fyzicky o tomto disku dá říci. Prostě normální 2,5" model, jak jsme zvyklí. Takže ho jednoduše osadíte do skříně, připojíte přes SATA a napájení a už to jede :). Výhodou SSD je, že neobsahuje žádné mechanické rotující části, takže je vyloženě jedno, v jaké pozici je a vydrží toho hodně. Zmínit se můžeme i o designu, který je v případě Kingston HyperX SAVAGE docela výrazný a nevypadá zle. Jednoznačně navazuje na předchůdce 3K.
Pojďme si tedy ukázat pár testů ...
- Testovací sestava a syntetické testy
V případě dnešního testu máme pochopitelně už novou sestavu:
Pokud jde o testování, nemá smysl to nějak komplikovat. Disky postupně vybavíme systémem Windows 7 a u této příležitosti si otestujeme jejich výkon. Nebude chybět několik praktických testů, ale podíváme se i na několik teoretických testů, tedy jak si vedou v benchmarku, který měří rychlost při čtení a zápisu v několika dalších aspektech, které nás, běžné domácí uživatele, zajímají …
- Rychlost čtení - zápisu a přístupová doba
Začněme nejdříve několika teoretickými testy, většinou benchmarky. Vybrali jsme dva, které pro základní otestování a srovnání modelů úplně stačí:
Nejdříve se podívejme na to nejlepší, sekvenční čtení a zápis:
Už jsme si zvykli na to, že udávané rychlosti, které výrobci píší na krabice a do parametrů, jsou skutečně víceméně teoretické a to slovíčko před těmi číslicemi "až", které je u nich většinou uváděno, je tam skutečně správně. V praxi jsou ty rychlosti nižší a liší se měření od měření, deska a platforma od desky a platformy. Pro srovnání jsme ještě zařadili 3TB 7200ot HDD od Seagate, abyste viděli ten rozdíl proti SSD na OS apod. Kingston udává rychlosti až 560MB/s pro čtení a 530MB/s pro zápis a dokázal se jim dost přiblížit.
- Poněkud náročnější je 4K-QD32 nastavení dat pro čtení a zápis:
Tady samozřejmě SSD disky představují jinou ligu proti HDD. Kingston SAVAGE si vede dobře, za pozornost stojí starší výkon staré 3K verze, která v režimu zápisu vykazuje lepší výkon než ve čtení, což už se dnes moc nevidí.
Hlavní zbraní SSD je ale odezva, či přístupová doba. Zatímco u běžného HDD je to v řádech několika milisekund u čtení i zápisu, SSD mají přístup v desetinách i setinách milisekund:
Tady je novinka SAVAGE mnohem lepší než minulá generace 3K, která měla hodnoty v řádu 0,2-0,3ms. Ta současná má výrazně pod 0,1ms. Podívejme se ale teď na praktické testy v reálných aplikacích …
|