Strana 3 z 4
Udávaná 1TB kapacita znamená, že disk po zformátování ve Windows má celkovou dostupnou kapacitu 931GB, což je určitě více než dostatečné pro systémový disk nebo v případě tohoto modelu spíše odkladiště, jak jsou dnes SATA modely používány. Zapojení disku do PC není žádná velká věda. Osazuje se do 2,5“ pozice, montuje se do skříně a k připojení potřebujete 1x SATA kabel a 1x SATA napájení.
Ve srovnání máme několik SSD disků, včetně některých aktuálních modelů a konkurentů. Samozřejmě SATA modely nemají nejmenší šanci se výkonově vyrovnat NVMe PCIe řešením.
V maximech je tedy disk násobně pomalejší, než co dokáží NVMe a pokud vám jde o výkon a můžete využít PCIe rozhraní, určitě jej pro SSD doporučujeme. Nicméně SATA stále s přehledem stačí na použití coby odkládajícího disku, ale i klidně toho systémového, pokud není jiná možnost. Pořád je to SSD se všemi výhodami, co k tomu patří.
Proti konkurenci se rozhodně neztrácí, nabízí solidní výkon, lepší než jsme u SATA řešení bývali zvyklí.
Nezklame ani v náročnějších úlohách, kdy jak víme, současná generace TLC je díky zvládnuté technologii vyrovnávacích cache opravdu velmi rychlá a většina uživatelů ji nedokáže zatížit natolik, aby ten systém vyrovnávacích pamětí došel a výkon díky tomu spadl podstatně níže. Vyrovnávací paměť dokáže vysoký výkon disku udržet dlouho, v běžných nasazeních u běžných PC málokdy tu paměť zaplníte.
V reálných aplikacích jako hry apod, se rychlost disku běžně pohybuje kolem hodnot 300 – 400MB/s, žádný problém. V praxi jde o velmi dobré 2,5“ SATA řešení, ne-li nejlepší běžný klasický model, který jsme zatím testovali.
|