Strana 2 z 3
Disky jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i7-12700KF. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.
Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde dokázal Kingston KC3000 překvapivě o chlup porazit svého dražšího konkurenta v podobě Seagate FireCuda 530. Rozdíly jsou ovšem minimální v řádu jednotek MB/s. Ono není divu, disky používají skoro identické komponenty.
V dalším testu si oba disky místa prohodily, ovšem jenom co se týče rychlosti zápisu a opět o jednotky MB/s. Ovšem v rychlosti čtení dokázal KC3000 svému rivalovi utéct o celkem citelných 200MB/s. I tak dokázal Kingston obsadit pěkné třetí místo všech doposud testovaných modelů.
V posledním a nejnáročnějším testu skončil disk jenom těsně za stupni vítězů, ovšem opět dokázal porazit svého konkurenta od Seagate.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, disk narazí na svůj limit už od zhruba 128 KB, to tento disk řadí do průměru. Velkou zajímavostí je ovšem to, že v programu ATTO je disk o něco pomalejší, než jsou papírové předpoklady.
Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, vedl si velmi dobře. Dokázal si totiž udržet maximální rychlost zápisu až do cca 37% své kapacity. Pak sice rychlost poklesla, ale stále se držela kolem 1500-1600MB/s. Dopadl tedy na vlas stejně jako téměř stejně stavěný Seagate FireCuda 530. V čem měl, ale disk problémy byly v chlazení. Pokud jsem se spoléhal jenom na jeho integrovaný hliníkový pásek, po několika minutách se začal disk přehřívat a snižovat rychlost až na 1/2 svého maxima. Jakmile jsem disk začal ofukovat, problém zmizel. Proto radím u tohoto modelu nepodceňovat chlazení, a pokud je to možné využít buď integrovaný chladič na základní desce, nebo nějaký přikoupit. Pokud máte dobře větranou skříň, tak byste s tímto problém mít neměli. Je celkem škoda, že Kingston nenabízí druhou verzi s integrovaným chlazením, jako má třeba Western Digital, nebo již zmiňovaný FireCuda 530.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|