Nově uvedená řada disků KC3000 od společnosti Kingston přináší velmi solidní produkt a konkurenci do aktuálně nejvyšší výkonové a cenové hladiny běžných SSD disků. Bavíme se konkrétně o druhé generaci Gen4 plně NVMe 1.4 M.2 řešeních se špičkovými rychlostmi běžně kolem 7000MB/s.
KC3000 není sice úplně nejrychlejší a nejlepší, co na trhu dnes je, ale cenově patří k dostupnějším a rozhodně patří k tomu lepšímu a konkurence s ní musí počítat. Pravda, Kingston nicméně nepřináší nic zásadně nového a lepšího než jiní. Ovšem jak už je u této společnosti zvykem a je ostatně jejím hlavním cílem, soustředí se na produkci v opravdu velkých sériích spolehlivých vyvážených produktů, kdy Kingston SSD a hlavně RAM jsou jedny z vůbec nejpoužívanějších řešení v rámci OEM platforem apod. KC3000 je tedy přesně podle tohoto stylu, spoléhá na vyvážené moderní ale prověřené komponenty bez nějakých výstřelků a experimentů, a to vše za solidní cenu.
Novinka je k dispozici ve 4 kapacitních variantách a jejich ceny jsou následující:
512GB – 2 700,- s DPH (cena za 1GB – 5,3Kč)
1TB – 4 300,- s DPH (cena za 1GB – 4,2Kč)
2TB – 8 000,- s DPH (cena za 1GB – 3,9Kč)
4TB – 24 500,- s DPH (cena za 1GB – 6,0Kč)
Z pohledu výhodnosti se doporučuji zaměřit na 1TB a 2TB model, zde se cena za 1GB pohybuje pod kolem 4,-, což je na takhle rychlé SSD velmi slušné. I když pochopitelně tahle špičkově rychlá současná Gen4 SSD jsou stále znatelně dražší než o něco pomalejší Gen4 modely, s rychlostmi kolem 5000MB/s, které se třeba s 2TB kapacitou dají pořídit běžně kolem 6,5 tisíce korun, zatímco KC3000 vychází na 8 tisíc. A to jde přitom o jeden z vůbec nejdostupnějších takto rychlých 7000MB/s modelů na trhu. Na absolutně nejlepší poměr cena výkon na poli SSD disků, tedy KC3000 rozhodně nehraje, ale ani to není cílem této modelové řady.
Konkurenci má nicméně slušnou. Gigabyte AORUS 7000S, Seagate FireCuda 530 apod. jsou rozhodně velmi zajímavá řešení a existují i další. Kingston se svou KC3000 je zajímavý cenou, kdy je od pořádku o něco levnější. Pokud bych měl něco vytknout, tak je to chlazení. Rozhodně pokud chce dosahovat plného výkonu a rychlosti, potřebujete jej osadit na desku s nějakým tím pasivem, nebo alespoň do PC s nějakým slušným průtokem vzduchu. Například do mobilních PC s velmi omezenými možnostmi chlazení M.2 pozic, bych ho moc nedával, limitován tam výkonově, jako prakticky všechny podobné Gen4 SSD, bude kvůli chlazení vždy. Celkově mohu Kingston KC3000, speciálně v 1TB a 2TB verzích rozhodně vřele doporučit. Velmi rychlá celkově vyvážená a solidní SSD, kdy v rámci své výkonnostní třídy patří i k cenově nejzajímavějším.
Za poskytnutí disku KC3000 2TB na test děkuji společnosti Kingston
Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:
Zajímavé, teplota FireCuda 530 bez chladiče byla podle recenze 39 stupňů. Nechápu, že se podobné čipy v KC3000 zahřejí tam moc že trottlujou.
Že by firmware?
Btw FC taky nedala v ATTO 7000MB/s ale jen 6400.
Netusite nekdo, kdyz moje deska podporuje jen PCIe 3.0 , takze to pojede na max. polovicni rychlosti nez pri PCIe 4.0. Bude to mit i nizsi teploty, abych tam nemusel mit chladic? Mam slot na SSD prikryty grafikou, takze by to stejne musel byt nizsi chladic. Momentalne ho nemam a teploty jsou okolo 40st