Provozní vlastnosti
S provozními vlastnostmi se i u SSD disků setkáme, ale jak pokaždé pravím, není moc o čem psát. K měření spotřeby přístroje nemám a ani nejsou potřeba, neb SSD disky si berou doslova pár, některé dva páry wattů. Výrobce u Vertex 2 informuje o +/- dvou wattech při práci disku a 0,5W v klidu. Tyto hodnoty nás mohou zajímat možná u notebooků či netbooků, ale hlavní je, že jsou nižší, než u velikostně srovnatelných 2,5“ plotnových disků.
Jelikož jsou SSD disky založeny na elektronických paměťových čipech a celkově jen na elektrosoučástkách bez pohyblivých částí, žádného hluku se od nich nedočkáme. Takže i zde je to rychlé a stručné.
Teplota SSD bývá různá. Některé SSD disky netopí v podstatě vůbec (třeba Intel X25-M, který jsem měl na testech), Kingston SSD mají při práci kolem 30°C, S čidlem ve Vertexu 2 (pokud tam nějaké je) si analytické programy nerozumí a tak nic neukazují, nebo jako v případu CrystalDiskInfo ukazují 1°C. Podle doteku je teplota SSD blíže k Intel X25-M, neb teplo není skoro cítit. Záleží také samozřejmě na větrání skříně, a protože na SSD v mé skříni fouká 120mm ventilátor z přední pozice, je nízká teplota zaručena.
Cena
Výkon je sice hezký, ale SSD disk musí mít i pěknou cenu, aby byl na trhu pro zákazníky atraktivní. Sice jsou výkonové rozdíly v testech poměrně velké, avšak mezi SSD disky při běžné práci domácího uživatele rozdíl v podstatě nepoznáte. Dalo by se čekat, že si za vyšší výkon připlatíme, ale opak je pravdou.
SSD OCZ Vertex 2 stojí aktuálně kolem 3400 korun, výhodná je koupě ve Vánoční akci na nejmenovaném známém e-shopu. Ale i mimo Vánoční akce se dá v pár e-shopech sehnat za tuto cenu, nejnižší pak kolem 3300 korun. Podobné SSD disky se stejným řadičem a velmi podobným výkonem, které jsem jmenoval na začátku článku, stojí někdy ještě o chlup méně, a to i pod tři tisíce korun. Pokud chtějí tedy například testované Kingstony konkurovat, musí snížit cenu. Aktuálně vyšla nová řada SSD Kingston V100, cena je však stejná nebo vyšší při nižších rychlostech. Uvidíme tedy, jak se situace bude vyvíjet dále. Doufejme, že tu bude pořádné konkurenční prostředí a ceny půjdou ještě více dolů.
V dnešním testu jsme si vyzkoušeli SSD disk OCZ Vertex 2 60GB. SSD má řadič SandForce SF-1222, který se objevuje ve více modelech různých značek, například Corsair, Patriot či A-Data. Všechny tyto disky jsou v podstatě totožné. Výkon řadiče SandForce je výborný, což značí uváděné přenosové rychlosti 285/275MB/s čtení/zápis. Při testování jsem zjistil, že takových rychlostí je Vertex 2 opravdu schopen a navíc k tomu přidává i vysoké rychlosti při přenosu malých souborů.
Nepotřebuje k tomu přitom ani speciální vyrovnávací paměť (cache) a dokonce má ještě 4GB paměti schované, když by některé paměťové buňky v základních 60GB odešly. OCZ Vertex 2 ukazuje, proč je potřeba nového rozhraní SATA 6Gbps, neb dosahuje maxima přenosových rychlostí předchůdce SATA 3Gbps (SATA II).
Jediné mínus dnes testovaného SSD disku vidím ve stále celkem vysoké ceně. Kdo by věděl o nějakém jiném negativu, nechť se ozve pod článkem.
Kdo máte zájem koupit si svůj první SSD disk, rozhodně mohu všemi deseti doporučit OCZ Vertex 2 či některý z podobných modelů od jiného výrobce, neb se jedná v podstatě o rebrand a tedy skoro stejný disk. Kdo již slušný SSD disk má, ten měnit může, pokud má jeho stávající stále ještě slušnou cenu, ale větší rozdíl nepozná. I SSD disky s menšími rychlostmi přenosu dat totiž dokážou dát luxus rychlého přístupu k datům a zcela změní pohled na načítání aplikací či svižnost systému a programů.