Strana 3 z 4
Dokovací stanici jsem testoval na notebooku DELL XPS 13-7390, který je vybaven příslušným Thunderbolt 3 konektorem s rychlostí až 40GBbs. Testování display portu jsem provedl skrze kvalitní 32“ 4K grafický monitor BenQ SW320. K dokovací stanici výrobce poslal i rychlou SD kartu s rychlostí až 280MB/s o kapacitě 512GB. Díky ní tedy otestuju i rychlost obsazeného SD portu.
Samotné propojení dokovací stanice s notebookem je záležitost několika vteřin, samozřejmě je podmínkou mít nainstalovaný příslušný ovladač, aby vám v dokovací stanici fungovaly všechny příslušné funkce a také aby přenosová rychlost byla maximální.
Ohledně dvou integrovaných NVMe SSD disků jedná se o modely Sabrent Rocket XTRM-Q 2TB s podporou NVM Express 1.3. Jejich maximální rychlost je tedy 3500MB/s, ovšem v rámci dokovací stanice je rychlost ponížena na maximálních 1600MB/s. I to ale značně převyšuje schopnosti většinu dnešních externích USB disků na trhu.
Dobrou zprávou jsou ovšem provozní teploty obou disků, během testování se teplota stále držela pod hranicí 40°C a disky tak mají velký předpoklad vydržet opravdu dlouho, protože jak ukázaly zkušenosti z praxe, právě vysoké teploty jsou největším nepřítelem dnešních rychlých disků a značně přispívají k rychlejší degradaci paměťových čipů.
Proto jsem se nakonec rozhodl, že dokovací stanici rozeberu a podívám se, jak je to řešené uvnitř. Naštěstí se jedná pouze o povolení dvou šroubů a celé zařízení není chráněno žádnou pečetí. Majitel si tedy v tomto ohledu může s dokovací stanici dělat, co chce. Například vyměnit disky za větší apod.
Jak je vidět z fotky, oba disky překrývá obrovský pasivní chladič, a dokonce i další čipy jsou pomocí teplo vodivé podložky chlazeny napřímo celou železnou konstrukcí dokovací stanice samotné. Výrobce v tomto ohledu rozhodně nic nepodcenil a dá se očekávat, že to značně přispěje k delší životnosti celého zařízení. Pojďme se ale podívat, jak si dokovací stanice vede po stránce rychlosti přenosu dat.
Po stránce rychlosti splnila dokovací stanice očekávání a splnila to, co výrobce uvádí na svých stránkách. Po stránce čtení se dostáváme až na 1624MB/s v případě zápisu 800MB/s.
V testovacím programu ATTO dopadl disk ještě o něco lépe, hlavně po stránce rychlosti zápisu, kde dokázal překonat hranici 1000MB/s. Co se týče lineárního zápisu v programu AIDA, dokázala dokovací stanice držet rychlost zápisu kolem 1GB/s než zapsala 25% kapacity celého disku, pak se zápis ustálil někde kolem průměrných 250-300MB/s.
Výrobce poslal společně s dokovací stanicí i velmi rychlou SD kartu, takže jsem měl možnost otestovat i schopnost integrovaného slotu na paměťové karty.
Jedná se o nejrychlejší dostupný model v nabídce schopný zapisovat data rychlostí az 250MB/s a číst je 280MB/s. Karta je tedy vhodná i do zařízení schopné nahrávat obraz i v rozlišení 8K.
Zde jsem nakonec asi narazil na limit slotu samotného, protože v obou směrech jsem se nedokázal dostat přes 230MB/s. I tak se jedná o slušný výsledek a dokovací stanice bude bez problému schopná obsluhovat i ty nejrychlejší SD karty na trhu.
Ohledně dalších funkcí, jsem nezaznamenal žádné problémy jak s monitorem, tak ani s připojením dalších USB zařízení a také 4K monitor pracoval ve svém plném potenciálu jak po stránce nastavení Hz, tak i barevné hloubky obrazu. V tomto tkví velká výhoda ve standartu Thunderbolt, kde není uživatel omezen datovým tokem, jako u většiny USB-C podobných zařízení.
pojďme tedy k závěru a celkovému hodnocení.
|