Strana 4 z 4
SAMSUNG rozhodně nezklamal a ukazuje, kdo je králem na poli SSD. V tomto případě tedy u disků s TLC. Dokázal svými výsledky smést veškeré doposud naměřené modely SSD disků. Pokud budete přecházet na tento disk ze svého stávajícího SSD disku do klasického SATA3 konektoru, opravdu si hodně polepšíte. Jedinou výtku bych měl k tomu, že SAMSUNG sám uvádí, že 970 EVO používá MLC čipy, což prostě není pravda. Jsou to TLC se 3bit na buňku. Jako obvykle u TLC NVMe řešení je zde tedy problém, že rychlost SSD záleží na objemu zpracovávaných dat. Tedy ty úžasné špičkové rychlosti disk udrží jen pokud nezaplníte celou SLC cache. V případě 500GB modelu činí v rámci inteligentního TurboWrite systému 22GB. Po jejím zaplnění klesne rychlost zápisu zásadně, ovšem 600MB/s je i tak velmi slušná hodnota.
970 EVO je zkrátka běžný disk určený běžným uživatelům, u kterých to ale nebude problém. Poku pracujete s většími objemy dat, je pro vás pochopitelně určena řada 970 PRO, kterou si otestujeme zase někdy příště. Každopádně SAMSUNG NVMe 970 EVO je velmi rychlé TLC řešení, rychlejší než konkurence, byť je to viditelné hlavně v benchmarcích typu Crystal disk Mark apod. V běžném nasazení, jsou rozdíly v řádu jednotek sekund/milisekund, nicméně ano 970 EVO je asi nejvýkonnější současné cenově dostupné NVMe řešení.
Nutno ovšem říci, že konkurence výrazně SAMSUNG dohnala. Ano není až tak špičkově rychlá papírově a v benchmarcích, ale v běžném světě běžný uživatel rozdíl stěží zaznamená. V dalších parametrech, hlavně životnosti, však konkurence s aktuální 3D NAND generací čipů, už opravdu výrazně stáhla náskok a 5 let záruky je dnes běžný standard. Takže ano, SAMSUNG s 970 EVO představuje špičku mezi TLC SSD řešeními, ovšem také si za to nechá zaplatit.
500GB testovaný model stojí téměř 5 tisíc korun, i když pomalu zlevňuje. Nicméně výborný ADATA XPG SX8200 ve 480GB pořídíte za 3700 korun a ke 4 tisícům se tlačí další podobná řešení této generace. Zkrátka SAMSUNG je přeci jen výrazně dražší a je otázka, zda ten výkonový rozdíl bude pro běžného uživatele opravdu v běžných aplikacích poznatelný a tedy podstatný. Poměrem cena-výkon tedy SAMSUNG se svými 970 EVO rozhodně úplně nezaujme. Nicméně pořád je tu posun proti minulé generace 960 EVO které v 500GB verzi stála znatelně více. Takže i v tomto případě je vidět, že ceny rychlých NVMe SSD se slušnou kapacitou opravdu zásadně klesají.
Pokud vás zajímá, co byste museli připlatit na špičkové MLC řešení, tedy 970 PRO v 500GB verzi, tak docela dost, ale už to není šílená částka. Vyjde na zhruba 6300 korun, kdy bych o něm uvažoval možná i spíše než o 970 EVO. Přeci jen EVO je stále kompromisní řešení, zatímco PRO je TOP řešení. A cenový rozdíl už se nezdá v případě nacenění SAMSUNG až tak podstatný. Skoro 5000 korun za 500GB NVMe SSD s TLC je přeci jen dnes už dost. Ale myslím že ta cena bude ještě klesat.
Pokud vás zajímá, jak je na tom disk z hlediska zahřívání, což je u rychlých NVMe SSD docela problém, tak disk se nepřehřívá a nesnižuje tak výkon, ovšem teploty i tak jsou docela vysoko a se pohybují až mezi 60 - 70°C ve vysoké zátěži, takže bych se vyvaroval toho jej strkat do M.2 pozice, kde by byl nějak výrazně dále ohříván (to ale platí pro všechna SSD). Ale v běžné praxi jsem problém s přehříváním u tohoto modelu nezaznamenal. Disk se prodává ve 250GB verzi za 2900 korun (ta se moc nevyplatí), testované 500GB edici za necelých 5 tisíc (ta je zajímavá), 1TB verzi za 10 tisíc a TOP verze se 2TB stojí 20 tisíc. tak jako tak, 970 EVO představuje špičku mezi TLC SSD pro běžné počítače, za sice ne nejlepší, ale stále velmi solidní cenu, které je znatelně nižší než u předchozí generace. Celkově tedy rozhodně doporučit můžeme.
Co se nám líbí:
- Velmi vysoké přenosové rychlosti a IOPS
- Disk se nepřehřívá ani nesnižuje svoji rychlost během delší zátěže
- Výkon disku je jenom kousek pod mnohem dražším modelem 970 PRO
Co se nám nelíbí:
- TLC čipy
- Při kopírování velkých souborů a zaplnění SLC cache, klesá rychlost na 600 MB/s
Hodnocení: 92%
Za zapůjčení disků děkujeme společnosti Samsung
Za poskytnutí ostatního HW děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|