Strana 3 z 5
- Testovací sestava a testy
V případě dnešního testu máme pochopitelně už novou sestavu:
Pokud jde o testování, nemá smysl to nějak komplikovat. Disky postupně vybavíme systémem Windows 7 a u této příležitosti si otestujeme jejich výkon. Nebude chybět několik praktických testů, ale podíváme se i na několik teoretických testů, tedy jak si vedou v benchmarku, který měří rychlost při čtení a zápisu v několika dalších aspektech, které nás, běžné domácí uživatele, zajímají …
- Rychlost čtení - zápisu a přístupová doba
Začněme nejdříve několika teoretickými testy, většinou benchmarky. Vybrali jsme dva, které pro základní otestování a srovnání modelů úplně stačí:
Nejdříve se podívejme na to nejlepší, sekvenční čtení a zápis:
Už jsme si zvykli na to, že udávané rychlosti, které výrobci píší na krabice a do parametrů, jsou skutečně víceméně teoretické a to slovíčko před těmi číslicemi "až", které je u nich většinou uváděno, je tam skutečně správně. V praxi jsou ty rychlosti nižší a liší se měření od měření, deska a platforma od desky a platformy. Pro srovnání jsme ještě zařadili 3TB 7200ot HDD od Seagate, abyste viděli ten rozdíl proti SSD na OS apod. U nových SAMSUNGů však námi změřený výkon (bez vlivu Turbo režimu) odpovídá více méně tomu, co udává výrobce a novince se dost daří.
- Poněkud náročnější je 4K-QD32 nastavení dat pro čtení a zápis:
Tady samozřejmě SSD disky představují jinou ligu proti HDD. Opět je výkon 850 EVO novinky hodně zajímavý, na dohled 850 PRO modelů a lepší než u minulé 840 EVO řady.
Hlavní zbraní SSD je ale odezva, či přístupová doba. Zatímco u běžného HDD je to v řádech několika milisekund u čtení i zápisu, SSD mají přístup v desetinách i setinách milisekund:
I tady je novinka lepší než minulá generace, i když špičková řada 850 PRO uniká. Podívejme se ale teď na praktické testy v reálných aplikacích …
|