Strana 2 z 3
Disky jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i7-12700KF. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci.
Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk umístil na skvělém 7. místě. Pokud bych měl k dispozici 2TB model s rychlejším zápisem, asi bych se dostal i do nejlepší trojky. Dobrou zprávou je také to, že disk v praxi dodává větší rychlosti, než jsou ty papírové, zhruba o 100MB/s pro čtení i zápis.
V dalším testu si disk polepši o další dvě příčky a skončil na 5. místě. Obsadil tedy 3. místo mezi 1TB modely, co jsem doposud testoval.
V posledním a nejnáročnějším testu to dopadlo ještě lépe. Disk se dělí na 4. pozici s modelem Kingston KC3000 ovšem v jeho 2TB edici. Pokud se podíváme na 1TB modely, umístil se disk na 2. místě za modelem Viper VPN100 od Patriotu.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, disk narazí na svůj limit od cca 128 KB, to tento disk řadí do mírného nadprůměru.
Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, jedná se o takový průměr na trhu. Disk si drží plnou rychlost někam k 40% své kapacity. Některé lepší disky to dokážou i do 50% zaplnění, ovšem zde musíme vzít v úvahu, že se jedná o 1TB model, pokud bych testoval model s větší kapacitou a větší vyrovnávací pamětí, tak by možná těch 10% také dokázal přidat. Co je ovšem pozitivní, že poté klesne rychlost někam k 1200MB/s. Některé opravdu špatné modely disků klesají i pod hranici 300MB/s. Pokud jde o teploty disku, jaké jsem během testování naměřil, díky velkému pasivu jsem naměřil maximální teplotu kolem 38°C, tedy velmi vzdálenou od hraničních 70°C kdy se disk dle výrobce začne sám chladit skrze značného snížení výkonu.
- Instalace disku v herní konzoli Play Station 5
U samotné konzole je tedy prvním krokem sundat plastový kryt, který kryje mechaniku. Ten není nijak přišroubovaný, stačí ho jenom vysunout do strany. V tomto směru odvedlo SONY velmi dobrý kus práce. Slot na disk je krytý malým plíškem, který je nutno odšroubovat. Pod ním se pak nachází samotný M.2 slot.
Dalším krokem je instalace samotného chladiče. Zde je pouze důležité, přendat distanční šroubek o jednu pozici blíže ke konektoru. Poté již stačí jenom tento chladič přišroubovat a dát zpět plastový kryt konzole.
Po zapnutí konzole se objeví krátký průvodce, skrze který se disk naformátuje a připraví pro používání. To zahrnuje pouze několik kroků. První krok je tedy potvrdit formát disku.
Samotný formát zabere zhruba 13 sekund a po něm konzole sama vyhodnotí rychlost instalovaného disku. V tomto konkrétním případě, PS5 naměřila rychlost 5762 MB/s. Viditelně tedy konzole nedokáže po HW stránce využít oněch papírových 7000-7100MB/s jako je tomu u PC. Rychlost je však i přesto vyhovující a konzole tedy povolí pokračovat v dalším nastavení. To zda je disk opravdu správně nainstalován si můžete zkontrolovat v menu uložiště. Následně také není problém již stávající instalované hry na integrovaném 1TB disku přesunout na tento nový. Hry není třeba mazat a znovu instalovat. Já kopíroval zhruba 400GB her a zabralo to necelých 11 minut.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|