Test SSD disků Intel a Transcend - rychlých 80 a 60GB v akci
Vyplatí se takové disky koupit nebo nám nic extra oproti běžným HDD nepřinesou?
Pevné SSD disky se na trhu stávají stále žádanějšími hlavně kvůli své klesající ceně a vysokým přenosovým rychlostem. My se dnes podíváme na dva poměrně levné a rychlé 2,5" modely Intel X25-M 80GB a Transcend 60GB. Vyplatí se takové disky koupit nebo nám nic extra oproti běžným HDD nepřinesou? Vývoj Solid State disků jde velmi rychle dopředu. Hlavní však je, že se cenová dostupnost poměrně schopných modelů zvyšuje měsíc od měsíce. Kvalitní a rychlé 60GB a 80GB verze již můžeme pořídit okolo čtyř tisíc korun. A právě dva takové SSD disky si dnes představíme. Intel X25-M 80GB je jedním z nejoblíbenějších modelů z této cenové skupině s rychlostmi dle specifikace 70MB/s pro zápis a 250MB/s pro čtení. Transcend 60GB je méně známý avšak skladově v českých obchodech hojně dostupný SSD disk se specifikacemi přenosových rychlostí 210MB/s pro čtení a 150MB/s pro zápis.
Na začátek si musíme říci, co to znamená, pokud je SSD kvalitní po stránce přenosových rychlostí. Přenosové rychlosti dle specifikace, které jsem popsal k oběma diskům v prvním odstavci, jsou rychlosti označované jako sekvenční. Někdy se stává, že výrobce udává hodnoty větší než se pak při testech naměří, někdy dokonce naměříme i více. Je však otázkou kdy a v čem. Obecně se ale dá říci, že výrobci označují poměrně správně.
Rozdíl mezi běžným pevným diskem a SSD diskem si zde vysvětlovat nemusíme. SSD disky jsou budoucnost, u čím dál více uživatelů už dokonce přítomnost. Jelikož nemám čas ani chuť vás rozmazlovat zdlouhavými odstavci o ničem, vezmu to dnes stručně, výstižně a hlavně co nejvíce uživatelsky. Co tím myslím? Tak hlavně to, že je hezké, že některé recenze se doslova vyžívají v grafech, jaký disk rychleji zapisuje soubory o stejných velikostech v nereálných benchmarcích. Však já snad doma zapisuji 50MB ve stejných 4KB souborech? Ha, to určitě. Nepřijde ani PCMark Vantage a podobné ptákoviny, o kterých každý má svou pravdu v tom, co vlastně v daném testu měří.
Ne, že bych vynechal opravdu klasické testy, to ne, ale zaměření na realitu je přeci jen otázkou zajímavější a hlavně na DDWorldu se o to snažíme den co den. Poskytovat informace, které využijete, informace v kontextu, informace z reálného využití pro reálné využití. Raději pár grafů a víc vlastních poznatků z testování než rozpitvání každého benchmarku o deseti různě pofidérních měřeních do deseti grafů, jen aby toho bylo hodně. Takže, pokud zbyl někdo, kdo chce číst i po tomto vysvětlení dál a zajímá ho, jak to s těmi SSD disky vlastně aktuálně je, jdeme se podívat, co to dneska testujeme.