Strana 3 z 4
Disky jsem zapojil na základní desku ASUS Z270 Maximus IX Hero a nainstaloval přiloženou utilitu GOODRAM SSD Toolbox 1.01.
2.5“ SSD IRDM PRO
M.2 disk IRDM Ultimate
Aplikace je to velmi šikovná. Dozvíte se v ní aktuální využití disku, jeho teplotu nebo třeba i to jaký firmware na disku aktuálně je a zda není třeba jeho update.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 6.0.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledne rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v Seq Q31T1 bechmarku. IRDM Pro se zde řadí po bok ostatních disků z podobné kategorie. Model Ultimate pak obsadil druhé místo za modelem od Samsungu.
Další vestavěný test v Crystal Marku měří rychlost v 4K W31T1 a zde se situace de facto opakovala, pouze si IRDM Pro o něco polepšil, když obsadil první místo mezi klasickými disky do SATA konektoru a model Ultimate obsadil druhé místo.
Další část testů zahrnuje Sekvenční čtení i zápis. Zde obsadil pomalejší model první místo mezi klasickými SATA disky a rychlejší M.2 model skončil celkově druhý.
Nejnáročnější část testu dopadla pro modely od GoodRam o něco hůře. Model PRO obsadil mezi klasickými SATA disky až třetí místo a výkonnější model Ultimate byl celkově čtvrtý.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, rychlejší model Ultimate narazí na své teoretické maximum, už někdy od 64/128 KB.
U pomalejšího modelu je to o něco dříve, kolem 32/64 KB.
Oba disky jsou výkonově tedy solidní, ovšem to je i celá řada jejich konkurentů. Jak si tedy vedou celkově?
|