Strana 4 z 4
Nový model IRDM Pro kapacitou 480GB výkonově v testu nezklamal. Dokázal svými výsledky směle konkurovat konkurenčním diskům podobných kapacit a parametrů. Disk používá dražší MLC čipy, kdy cena podobných modelů jako HyperX SAVAGE je na našem trhu o něco níže (4600 korun) proti zhruba 4900 korunám za 480GB verzi IRDM PRO. Nicméně na trhu jsou samozřejmě i výrazně dražší.
Problémem je nová generace 3D TLC čipů, které sice mají o malinko horší některé parametry, v praxi však výkonově nijak znatelně nezaostávají, záruka je sice kratší kolem 3 let, ovšem poměrem cena-výkon jsou o level jinde. 500GB verze koupíte už kolem 3000 korun. Takže ten příplatek za MLC a 5let záruky je dost znát. Ale pro některé je to akceptovatelné. V poměru cena/výkon tedy nezazáří ale to asi žádný SSD disk s MLC čipy a pěti-letou zárukou. V rámci jejich nabídky je na tom ale IRDM Pro slušně.
Pokud se podíváme na rychlejší M.2 model Ultimate do PCI-E slotu, zde musím hodně pochválit balení, kam výrobce přidal PCI-E adaptér a velmi pěkný pasivní chladič, aby se disk nepřehříval. Rychlostně se staví někam mezi SX8000 od ADATA a Samsung 960 EVO, kde je dnes ovšem velká konkurence. Bohužel cenově je nad Samsungem, což ho staví ne do příliš dobrého světla.
Ovšem na jeho obhajobu musím znova zopakovat, že disk používá dražší MLC čipy. Cena není moc dobrá ani ve srovnání s jinými MLC NVMe modely srovnatelné kapacity, které stojí kolem 3000 korun. Opět jsou tu levnější NVMe řešení s TLC a novými 3D TLC čipy, co sice mají jen 3 roky záruky, ale z hlediska výkonu v praxi zaostávají minimálně a za 4 tisíce máte dnes 480GB verze.
GoodRam IRDM Ultimate a RDM Pro jsou špičkové modely tohoto výrobce a v porovnání s MLC modely s 5ti lety záruky jiných výrobců si vedou velmi dobře i cenou jsou solidní. Nicméně nejspíše budou trochu mimo pozornost většiny uživatelů, pro které jsou nové 3D TLC modely s podobným výkonem, sice o něco nižší zárukou ale podstatně lepším poměrem cena-výkon prostě zajímavější. Nicméně za vyšší kvalitu a záruku se prostě platí víc, z hlediska poměru cena-výkon to sice dnes výhodné není, ale někteří uživatelé to i tak umí ocenit. Pokud mezi ně patříte, pak klidně GoodRam disky doporučíme, ale konkurence jde dnes opravdu značná, což je pro nás zákazníky jedině dobře :).
Pokud tedy shrnu pro a proti u testovaných modelů:
Pro:
- Vysoké přenosové rychlosti a IOPS
- Disk se nepřehřívá ani nesnižuje svoji rychlost během delší zátěže (v případě M.2 modelu)
- Výkon disků
- MLC kvalitnější paměťové čipy
- Záruka 5 let
Proti:
Hodnocení SSD disků GoodRam: 89%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|