Strana 3 z 4
- V praxi – instalace, nastavení, fungování a výkon
NAS servery od společnosti Synology jsou vybavené systémem DiskStation Manager (DSM). Instalace probíhá v několika krocích, které jsou doplněné o nápovědu, takže jsou srozumitelné a jednoduché. Jako první tedy napíšete do prohlížeče find.synology/com/#.
Poté stačí kliknout na tlačítko připojit. Načte se stránka, kde nainstalujete DiskStation Manager (DSM) Instalace trvá zhruba 10 minut a o jejím průběhu jste na obrazovce neustále informováni.
Pak už jenom zbývá nastavit si účet s heslem, popřípadě si nastavit to zda chcete mít přístup ke svému NASu i z internetu, tedy mimo lokální síť.
Dalším krokem je instalace DSM operačního systému celé NASky na pevný disk.
Zde již hlavní obrazovka samotného SW prostředí.
- Nastavení síťového disků a testy rychlosti
Dalším krokem abyste mohli začít NASku používat a třeba si i připojit na PC jako sítový disk, je třeba nastavit ještě pár věcí. Za prvé se musí vytvořit nový svazek. Zde tedy nastavíte, jak chcete disky „spárovat“. Zda nastavit RAID 0/1 nebo třeba režim JBOD kdy se kapacita disků sečte a vytvoří se jeden velký disk. V mém případě 7,3TB, poněvadž jsem testoval jenom s osazeným jedním 8TB diskem.
K přístupu k datům můžete využít protokoly FTP nebo Samba. Samozřejmostí je podpora více uživatelských účtů, každému z nich můžete nastavit různá oprávnění.
Připojení disku v PC je pak otázkou minuty.
Pro otestování přenosových rychlostí jsem reálný test, který zahrnoval kopírování 60GB 4K Bluray disku přes FTP i přes protokol Samba.
S přenosovými rychlostmi jsem opravdu spokojený, ve většině případů se rychlost přehoupla nad hranici 100MB/s a to už stačí i pro pohodlné kopírování opravdu velkých 4K filmů. Zde tedy Synology chválím. Pokud se podíváme na spotřebu celého přístroje i zde jsem naměřil opravdu pěkné hodnoty. Ohledně rychlosti kopírování skrze USB 3.0 konektor, zde jsem vyzkoušel klasický externí 2.5“ plotnový disk a naměřil rychlost kopírování kolem 80-100 MB/s. Pokud je NAS v režimu nečinnosti a pevné disky jsou uspané, pohybuje se spotřeba kolem 6W. Jakmile se disk probudí, naroste spotřeba na 14-16W a při kopírování na maximálních 25W, samozřejmě spotřebu ovlivňuje i osazený disk/disky.
Tím jde ruku v ruce i hlučnost přístroje. Ventilátor jsem měl nastavený na „úporný režim“ režim a po celou dobu testování jsem o něm opravdu nevěděl. Slyšíte tedy jenom typický cvakavý zvuk disků, pokud se na ně zrovna něco zapisuje, jinak je NASka opravdu velmi tichá. V případě že byste měli v NASce i druhý disk, asi bych doporučil přepnout režim ventilátoru na "Tichý". Zde se ventilátor nevypíná a běží na nízkých otáčkách neustále.
NAS se spoléhá na vlastní operační systém DSM, v mém případě verze 6.2.1, do kterého lze doinstalovat celkem pestrou škálu aplikací dle toho co od NASky zrovna potřebujete. V současné době je zde dostupných více jak stovka aplikací, stačí pouze kliknou v hlavním menu na ikonku "Centrum balíčků" a zde si již vyfiltrovat ty které mě zajímají. Například u NASky velmi používané aplikace pro zálohování dat. K tomu slouží aplikace "Cloud Station Server", stačí ji nainstalovat a poté nastavit cíl a které složky ze svého PC chcete zálohovat a program se o vše postará.
Pokud jste zastánci Cloudového úložiště, doporučuji využít služeb programu "Synology Cloud 2". Jedná se o přímou konkurenci OneDrive či Google Drive. Výrobce si ovšem za tuto službu nechává platit, ovšem na výběr je několik tarifů a každý si určitě vybere dle svých požadavku. Kompletní seznam služeb najdete zde. Ceny nejsou nijak vysoké, základní balíček s úložištěm 100 GB vyjde na 10 Euro ročně.
Velmi zajímavou aplikací je ta s názvem "Office". Jedná se o alternativu k Google Drive, Microsoft OneDrive a další podobné cloudové služby. Aplikace také nabízí možnost si vytvářet vlastní textové soubory a tabulky. Vytvořené soubory pak můžete sdílet s dalšími uživateli a dále s nimi pracovat. Tímto samozřejmě nekončí, další šikovné aplikace jsou například kalendář, emailový klient a další. Společně si tedy můžete vytvořit velmi šikovnou kancelář v okně internetového prohlížeče.
Samozřejmě aplikací je zde mnohem více, a jejich rozbor by nestačil ani na několik recenzí.
- Spárování s multimediálním centrem
Samozřejmě jsem mohl otestovat také jak si NASka povede jako síťový disk s multimediálním centrem Shiled od Nvidie, který momentálně doma používám. Zde je to velmi jednoduché a pouze stačí v nějakém programu který používáte přidat další úložiště pomocí URL cesty a případně vyplnit uživatele a heslo, které jste si nastavili přímo na NASce skrze webové rozhraní. V mém případě jsem otestoval přehrávače rovnou dva, velmi populární KODI a méně známá odnož SPMC. V obou případech jsem neměl žádný problém s přehráváním, vše bylo plynulé a bez záseku, a to i v případě 4K filmu Titanic s velikostí přesahující 90GB. Ovšem musím zdůraznit, že jsem měl Shield připojený na kvalitní domácí sítí s rychlostí 1Gbit/s.
Pojďme tedy k závěru.
|