Strana 2 z 3
- Transcend M.2 820 240GB – Disk v praxi
Disk je dodáván v jednoduchém balení, na kterém je vyobrazen samotný disk, a na druhé straně krabičky se dozvíte veškeré parametry.
Příslušenství disku je velmi skromné, nachází se zde pouze záruční karta a dva reklamní prospekty.
Samotná SSD karta pro M.2 rozhraní má klasický 2280 rozměr, tedy 80mm na délku. Váží zhruba 9g a nevyžaduje žádné pasivní chlazení. Používá TLC NAND paměti Toshiba.
Disk jsem zapojil na základní desku MSI X370 Gaming Carbon do spodního M.2 portu. A následně jsem nainstaloval operační systém, v mém případě Windows 10. Poté jsem nainstaloval výrobcem doporučenou utilitu pro jeho správu SSD Scope. Tato utilita slouží k tomu, aby se uživatel dozvěděl, zda je disk v pořádku, což utilita neustále vyhodnocuje.
V záložce „TOOL“ si pak můžete spustit vestavěný test, který vyhodnotí aktuální rychlost disku pro čtení i zápis.
V tomto okně ještě mimo měření rychlosti můžete disk smazat a projet rychlým nebo plným skenem. Další dvě záložky této aplikace pak slouží pro update firmwaru a klonování operačního systému z jednoho disku na druhý. Třeba pokud máte současný systém na klasickém plotnovém disku a koupíte si SSD disk od Transcend, můžete si tento operační systém naklonovat na toto SSD bez toho, abyste museli Windows instalovat znova od začátku. Celá tato operace zabere cca 10-15 minut dle velikosti samotného SSD disku. Disk má po zformátování celkovou kapacitu 223GB.
- Test výkonu – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.2.1 a porovnat mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Ono benchmark nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disky vedou v Seq Q31T1 bechmarku. Nejlépe zde dopadl Samsung 850 Pro, což jsem ale očekával. Disk Transcend nebyl ale o moc pomalejší a jeho rychlost čtení skoro kopírovala rychlost Samsungu. Pouze v zápisu už disk trošku ztratil a propadl se těsně pod hranici 500 MB/s.
Další vestavěný test v Crystal Marku měří rychlost v 4K W31T1 a zde se situace de facto opakovala. První Samsung a v těsném závěsu disky Transcend. Samozřejmě rychlosti obecně poklesly, protože v tomto ohledu už disky zdaleka nedosahují svých teoretických rychlostí na maximum.
Další část testů zahrnuje sekvenční čtení i zápis. Testovaný disk se umístil na předních příčkách, akorát měl o něco horší zápis, rozdíl je to ale velmi malý.
Nejnáročnější část testu dopadla následovně. První opět disk od Samsung, ale v opravdu těsném závěsu se umístil 480 GB Transcend 220S. Testovaný M.2 disk trošku ztratil v rychlosti čtení, ale překvapivě dopadl nejlépe v zápisu.
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento benchmark měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, disk opravdu velmi brzy narazí na své teoretické maximum, už někdy od 32 KB. Takže jak ho lze hodnotit?
|