Strana 2 z 3
Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit do počítače. Windows automaticky vybídne k jeho zformátování. K jeho chodu nejsou ani třeba nějaké speciální aplikace nebo ovladače. Ohledně kapacity, není přesně 2TB, ale samozřejmě po zformátování ve Windows je 1,86TB.
Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO. Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 137 MB/s, což potvrzuje specifikace, jaké slibuje výrobce. U zápisu jsem naměřil téměř identickou hodnotu. Na plotnový disk jsou to standardní hodnoty, které ničím nepřekvapí, ani neoslní. Jenom upozorním že práce s velmi malými soubory je pomalejší než u SSD, dle Crystal disk marku zhruba 5-6x než minule testovaný externí SSD disk od Adata.
V programu ATTO je krásně vidět že disk narazí na své maximum celkem pozdě, až od cca 256 KB.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 22GB soubor z mého rychlého SSD disku na tento externí 25C3N od Transcend a výsledný čas se zastavil na hodnotě 158 sekund, průměrná rychlost zápisu se pohybovala kolem 135-140 MB/s.
Pokud jsem disk zaplnil z 50% a kopírování zopakoval, došlo k nepatrnému zpomalení na 130-135 MB/s, tedy nic hrozného. Testy kopírování opačným směrem dopadly téměř identicky.
Velmi zajímavým programem, který je společně s diskem ke stažení je "Recovery Format". Pokud si na disku omylem smažete data a potřebujete je obnovit, tento program vám s tím pomůže. Také umí disk smazat tak aby z něj už nešly data následně obnovit, nebo aby toto obnovení bylo co nejvíce problematické.
Další dostupný program je "data Management". V něm si můžete disk zakryptovat, vytvářet zálohy nebo i synchronizovat data z disku na cloudové úložiště.
Takže k závěru …
|