Strana 2 z 3
Disk má velikost 35 x 58 x 96mm a váží 96kg. Není běžně rozebírací, tedy alespoň oficiálně. Pokud byste se hodně snažili, dá se rozebrat, ale není to jednoduché ani intuitivní a nedoporučoval bych to zkoušet a dělat běžně. Uvnitř najdete PCB obsluhující USB port a na něm také M.2 slot.
Ano, uvnitř je totiž v M.2 slotu normálně osazený standardní M.2 formátu 2280. Konkrétně se identifikuje jako WD SN550E. Jde tedy o příbuzného WD Blue SN550 NVMe disku, zde ale na mnohem nižší rychlosti díky limitujícímu USB s maximálně 10 Gbps (1200MB/s maximálně). Jinak samotný disk používá 96vrstvé BiCS4 TLC čipy od Kioxia, WD řadič a nemá DRAM.
Pokud jde o výkon, WD říká „až“ 900MB/s pro čtení a zápis, ale uvádí to u všech variant. Bohužel praxe zdaleka tak růžová není. V nejlepším případě dokáže krátkodobě kolem 900MB/s pro čtení a 800MB/s pro zápis (pokud to máte v USB 3.2 Gen2 10Gbit). V pomalejším USB 3.0 počítejte s rychlostmi přes 600MB/s maximálně. Těch maximálních cca 900MB/s ovšem i v nejlepším případě udrží jen velmi krátkou dobu (lehce přes 10s). Pak rychlost rapidně klesne, protože nemá DRAM jen malou SLC cache. Takže nejčastěji budete zapisovat stabilní rychlostí kolem 260 až 350 MB/s, což je úroveň rychlosti SATA SSD řešení. Použití jen 10Gbit USB tomu samozřejmě hodně „napomáhá“. Ale nebrzdí jej, protože potenciál tohoto rozhraní je 1200MB/s.
Můžete z toho disku ale hrát hry přímo. Na PC žádný velký problém (i když to není moc praktické, možná u NB maximálně), u konzolí to bude fungovat jen s některými hrami a jen na starších PlayStation 4 nebo Xbox One. Je důležité říci, že v případě aktuální generace konzolí PS5 a Xbox X, může tenhle disk sloužit opravdu jen pro ukládání herních dat, hru z toho přímo hrát nemůžete, protože nedosahuje potřebné minimální rychlosti pro tato zařízení (ta je něco kolem 5500MB/s a lepší). Ukládat na to ale data z těch konzolí a zálohovat tak ty instalace her ovšem můžete.
Pokud jde o zahřívání, to šasi je plastové, není kovové, takže teplot spíše izoluje než aby ho odvádělo. I takto pomalý SSD tedy dokáže trochu ohřát tu krabičku, ale nic zásadního. Výkon je limitovaný mnoha jinými prvky, ne zahříváním řadiče v tomto případě. Jinak je pouzdro samozřejmě docela odolné, a protože to není mechanický disk, nehrozí samozřejmě poškození vibracemi jako u HDD.
Takže k závěrům …
|