Strana 2 z 3
Disk má velikost 118 x 62 x 14mm a váží 115g. Celé tělo je vyrobeno z recyklovaného hliníku, tedy příjemné a evidentně kvalitní zpracování.
Oficiálně nelze disk rozebrat. Neoficiálně to samozřejmě jde, ale nepokoušel bych se o to. Není to jednoduché ani intuitivní a lze jej tím poškodit. Nicméně uvnitř není nic překvapivého. Najdete tam PCB s jednoduchou elektronikou, na jedné straně je M.2 slot, na druhé USB 3.2 Gen2 Type-C port.
Do toho je vložený Western Digital Black SN750E M.2 SSD disk, tedy varianta známého staršího, ale stále prodávaného, Gen3 M.2 NVMe modelu WD Black SN750. Ano, nejde o technicky nejmodernější řešení, ovšem s ohledem na rychlostně omezení rozhraní USB 3.2 Gen2, je více než dostatečné. Protože ani tak nelze využít plně jeho výkonového potenciálu. To USB prostě nezvládne 3500 MB/s, čehož je schopno špičkové Gen3 SN750 SSD samo o sobě v adekvátním Gen3 PCIe x4 rozhraní.
Použitý SN750E má starší WD 64vrstvé NAND TLC a WD řadič. Disponuje také DDR4 RAM a využívá i SLC cache. Vzhledem k tomu, že použití USB 3.2 Gen2 má tedy „jen“ 20Gbit, je prostě maximem zhruba 2000 MB/s pro čtení, i když disk sám o sobě s použitými čipy by byl v klasickém M.2 PCIe 3.0 rozhraní rychlejší.
Jak tedy bylo řečeno, rychlost disku záleží na tom USB rozhraní. Pokud disk připojíte k USB 3.2 Gen2 s 20Gbit, bude mít těch až 2000MB/s pro čtení a zápis. Pokud ale máte jen starší/pomalejší USB, tak u 10Gbit verze se budete pohybovat jen kolem 1000MB/s maximálně. Zkrátka omezením a hlavním prvkem zde opravdu není SSD disk ale ono USB.
V našem případě testujeme v nejlepším možném případě (20Gbit USB 3.2 Gen2 Type-C). Rychlost pro čtení a zápis dosahuje tedy uváděných 2000MB/s. Samozřejmě v běžné širší praxi počítejte s o něco méně. Disk se nicméně nemá problém udržet mezi 1300 – 1600MB/s v široké škále čtení/zápisu souborů. Pochopitelně DDR4 a SLC cache v určitém bodě dojdou, jako u každého SSD, takže při delších zápisech nebo větším objemu malých souborů klesne rychlost nejprve na 1000MB/s poté klidně až na třetinu. Nicméně to je pochopitelné.
Pokud jde o běžný výkon, dokáže se držet opravdu hodně vysoko a jde v praxi o jeden z nejrychlejší externích SSD na trhu. Není tedy žádný problém, pokud jej chcete používat jako herní s instalacemi her. A funguje to nejen na PC, ale také na starší generaci konzolí (PS4, Xbox One X). Nelze ho ale jako herní přímo používat s novými generacemi konzolí, kdy zkrátka to rozhraní a vlastně i gen3 SSD uvnitř, nedosahují požadovaných rychlostí. Stále jej lze ale používat jako „odkládací“ tedy zálohovací disk.
Přes poměrně vysoký výkon na poměry externích SSD, se nijak zásadně nezahřívá. Samozřejmě nějaké to teplo znát je, ale celá krabička je z hliníku, tedy slouží i částečně jako pasiv. Pouzdro je samozřejmě velmi odolné (není ovšem vodotěsné, má zespodu otvory pro větrání). A protože to není mechanický disk, nehrozí zde žádné poškození vibracemi jako u HDD řešení.
Takže k závěrům …
|