Strana 3 z 3
DRAM-less řešení, tedy SSD bez osazené DDR4 cache, jsou stále populárnější. A po celkem diskutabilních začátcích už ta současná generace lepších SSD funguje tak dobře, že většina běžných uživatelů nemá šanci poznat tohle „levnější“ řešení proti dražším s DDR4 pamětí ve své praxi. Samozřejmě ale jsou jasné případy, kdy to poznat je. Stačí delší zapisování většího množství dat a ta absence DRAM se projeví. I tak ale výrobci jako WD to u nejnovější generace podobných modelů dokázaly vyladit tak dobře, že to prostě funguje v běžné praxi velmi dobže, a většina uživatelů navíc se systémovým diskem nebude dělat takové „vylomeniny“ aby ten disk nějak často dostávala do toho omezeného výkonu vyčerpáním té malé SLC.
Pochopitelně pokud jste náročnější uživatel a děláte náročnější činnosti přesouvající rychle velké množství dat, tak tohle není řešení pro vás. Proto ovšem WD také nabízí SN850/850X modely, které kromě ještě vyšší rychlosti, mají tu DDR4 cache a tak jsou v náročnějších zátěžích výrazně lepší. Ale také jsou dražší. I když ne tak zásadně.
Právě tohle mě celkem překvapuje, kdy řada těch nových disků bez DDR4 cache není zase o tolik levnější, než model vlastně jen s tím jedním extra čipem navíc. To je případ i SN770, kdy testovaná 1TB edice stojí 3500 korun vč. DPH, ovšem 1TB SN850 s vyšší rychlostí a DDR4 cache k tomu je za 3800 korun vč. DPH. Tedy celkem zanedbatelný rozdíl, kdy bych osobně sáhl po SN850 …
Ale chápu, proč SN770 existuje. Na každém dolaru dnes záleží, tím spíše že konkurence nabízí podobná základnější Gen4 řešení, takže WD prostě také musel něco nabídnout. A SN770 se mezi těmi levnějšími Gen4 modely neztratí. Je rychlejší než většina z nich, přitom stojí jen o pár set korun více. Současně minimálně topí a vůbec jde o velmi jednoduché a překvapivě funkční řešení pro běžná PC. Snad jen udávaná životnost 600 TBW patří k nejnižším v rámci podobných modelů, ale v praxi s podobnou hodnotou nebývá problém mnoho let.
Osobně tedy WD Black SN770 považuji za slušný základní rychlý Gen4 model od WD, i když osobně bych asi vždy sáhl po SN850 s tou jeho DRAM cache, protože těch 300 korun rozdílu není příliš. Ale prostě chápu, proč chce WD mít model jako je SN770 v nabídce. Konkurence je má prostě také. Co mohu říci, že funkčně v běžné praxi na běžném PC ta absence DDR4 cache překvapivě nevadí, alespoň tedy běžným méně náročným uživatelům. U této generace je to vyřešeno velmi dobře a většinou v běžném využití systémového SSD v běžném PC, disk dosahuje velmi dobrého a stabilního výkonu.
Současně jde o jedno z vůbec nejlevnějších takto rychlých Gen4 SSD, tím spíše, že má TLC. Avšak konkurence je velmi silná také. Kdy nabízí podobný výkon, nebo jen o něco horší, ale třeba delší udávanou životnost za podobnou cenu apod. Zkrátka je to hodně vyrovnané a trh je bohatý na výběr, což se nám zákazníkům určitě líbí :).
WD se svým Black SN770 tak nabídku zajímavých a cenově stále dostupnějších opravdu rychlých SSD pro běžná PC rozšiřuje o další alternativu. A patří vůbec k nejlepším DRAMless řešením, které se doposud na trhu vůbec objevily. Možná osobně bych vyčetl to použití označení „Black“ série, které doposud WD používal výhradně pro své TOP modely. SN770 totiž TOP modelem prostě není. Chápu že jím byla SN750, ale to byl ve své generaci opravdu vrchol nabídky a TOP model. Dnes je samozřejmě pomalejší, dokonce i pomalejší než SN770. Takže z toho pohledu dává to Black smysl, ale stejně .. Nicméně většina lidí tohle asi řešit nebude :).
Osobně tedy WD Black SN770 s klidem doporučím, nabízí velmi dobrý výkon za dobrou cenu, i když konkurence nejen od jiných modelů, ale také od dalších WD je velmi silná, takže vyloženě výrazně ničím nevyčnívá z davu. Ale na poli DRAMless řešení jde asi o to nejlepší, co jsem doposud testoval a pro běžné méně náročné uživatele a běžná PC včetně herních funguje nad očekávání dobře a rychle. A ačkoliv poměr cena výkon je slušný, na trhu za podobnou cenu jsou i jiné modely, takže to prostě není automatickyjasná volba, ale současně na rozdíl od mnoha jiných podobných modelů jde o disk, který patří k tomu nejzajímavějšímu, mezi čímž se uživatelé nejen v ČR budou rozhodovat. Já osobně doporučuji si připlatit na SN850, ten rozdíl není velký. Ale pokud vám prostě nejde o špičkovou rychlost a víte že nebudete dělat nic náročného, ale chce alespoň trochu využít Gen4, tak SN770 je dobrý SSD základ.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|