TEST: WD My Passport Wireless SSD a WD My Passport SSD – dokonalé externí disky na cesty? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 11 srpen 2018
Přejít na obsah
TEST: WD My Passport Wireless SSD a WD My Passport SSD – dokonalé externí disky na cesty?
WD My Passport SSD 1TB disk
WD My Passport Wireless SSD 1TB
Disky v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Disky v praxi

Obě řešení představují odlišný koncept externího cestovního disku. Podívejme se tedy na obě v praxi. Mohl jsem je důkladně prověřit, vzal jsem si je na cestování po USA, kdy vzhledem k omezenému internetu v mnoha lokacích, a omezené velikosti SSD disku v mém notebooku, byly ideálním řešením pro zálohování fotografií a videí. S jedním bych sebou mít notebook ani nemusel.

  • WD My Passport SSD

Začněme u jednoduššího WD My Passport SSD, který je opravdu klasickým externím diskem, funguje spíše jako FlashDisk, ke kterým je pochopitelně dnes alternativou. Používání tohoto disku je naprosto triviální. Prostě ho připojíte přes USB.

Disk je okamžitě přístupný, nepotřebujete instalovat žádné aplikace, ačkoliv pochopitelně WD jich několik nabízí a na disku jejich instalace máte. Takže můžete některé využít

K vlastnímu fungování disku je ale prostě netřeba. V mém případě mám k dispozici 1TB model, který po zformátování má ve Windows dostupnou kapacitu 953,84GB. Disk využívá paměťové řešení od SanDisk, který dnes patří WD. Mělo by se jednat o 15nm TLC s Marvell řadičem. WD udává maximální rychlost čtení 515MB/s, což samozřejmě platí v případě, že disk je připojený přes USB 3.1 Gen2 Type-C. V praxi jsem při tomto připojení naměřil kolem 450-500MB/s v závislosti na počítači, ono ne každé USB 3.1 je skutečně USB 3.1. Většina je prakticky USB 3.0 a v tomto režimu má disk následující výkon:

Tedy vůbec ne špatný! Pochopitelně jako SSD je zde omezená životnost, tedy počet přepisů. U externího disku to může být problém, pokud ho budete každý den přepisovat celý, ale to většina uživatelů dělat asi nebude. Každopádně disk by měl mít životnost přes 300TBW. Pokud mám věřit senzorům, tak disk se při zatížení, tedy zápisu, dokáže zahřát na zhruba 53-54°C, což je trochu cítit na té kovové části. Ale nic zásadního. Pokud se ptáte, zda to kromě PC jde připojit i k telefonu, tak ano. Používal jsem to u telefonu s Type-C konektorem s Androidem úplně bez potíží.

  • WD My Passport Wireless SSD

Tohle je mnohem komplexnější řešení externího cestovního disku. Funguje v podstatě sám o sobě jako takový osobní CLOUD na cestách, můžete na něj nejen ukládat vaše data jako na běžný externí disk, ale i z něj streamovat, či sdílet data s ostatními a nepotřebujete k tomu žádný počítač.

Nicméně pokud chcete, lze samozřejmě disk používat přes kabel jako normální externí disk k PC. Ovšem to poněkud nedává smysl u tohoto řešení. Pokud chcete jen obyčejný externí disk, pořídíte si model, o kterém jsme psali výše. Tento disk nabízí více a jde zejména o to bezdrátové fungování.

K disku se tedy lze připojit přes WiFi a to 2,4 nebo 5GHz připojením. Přes webové rozhraní a adresu h.t.t.p://192.168.60.1 se dostanete k ovládacímu panelu a možnostem nastavení, kde můžete jednak zjistit stav vašeho disku, ale také nastavit detailně možnosti připojení k síti, sdílení s ostatními uživateli, streamování atd.

Skrze speciální aplikaci My Cloud pak k disku můžete přistupovat i přímo z mobilního telefonu. Nastavit lze také automatické zálohování z připojených USB nebo SD karet atd.

Disk se identifikuje jako SanDisk X600, což je vlastní řada klasických SSD řešení pro PC. Používat by mělo 3D NAND TLC a pro testovanou 1TB verzi by měly platit hodnoty až 560MB/s čtení a 530MB/s zápis (SATA). Samozřejmě připojení skrze USB 3.0, na které je disk limitován, je pomalejší, takže v praxi dosahuje disk zhruba tohoto výkonu:

To rozhodně není špatné, zejména když klasické externí HDD má méně než poloviční hodnoty. Z hlediska životnosti by použitý 1TB model měl mít 400 TWB. Pokud jde o rychlost nahrávání/ukládání dat z USB a SD čtečky, je disk limitován jen na USB 2.0 a pomalejší čtečku, takže to trvá o něco déle, než při připojení k PC, ale nic tragického. Při používání se disk zahřívá, ale teplota nepřekročí 50°C. Samozřejmě nedělá žádný hluk, protože neobsahuje mechanické části. Baterie reálně vydrží 10hodin stálého používání s Wi-Fi a opětovné nabití trvá až 3 hodiny. Nabít dokáže i váš mobilní telefon (samozřejmě pomaleji, pokud je disk aktivní).

A jak se s disky žije a pracuje?



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1624x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1806x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1294x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1