Strana 5 z 5
Externí disky používám spoustu let a v dobách, kdy HDD byly jedinou alternativou, jsem jich měl značnou spotřebu. Klasické HDD prostě nesnáší otřesy, a to i když je vypnuté. Jemná mechanika pevných disků je prostě na otřesy a rázy značně citlivá. Pokud s diskem lehce klepnete při používání, máte dost šanci ho úplně vyřadit z provozu. Bohužel při přenášení externího disku jsou prostě rázy a otřesy nevyhnutelné, a tak mě obvykle většina externích HDD vydržela kolem dvou let maximálně, než prostě odmítla fungovat. Spolehlivé řešení to tedy příliš nebylo. HDD se svou jemnou mechanickou prostě není vhodný pro nošení a coby externí disk v batohu. SSD technologie tento problém dokonale řeší.
Používám jeden SSD externí disk už tři roky a nejeví žádné problémy, pořád stejně výkonný a spolehlivý, a to ho nosím pořád u sebe (je i rozměrově menší než byly HDD řešení). Žádný externí HDD tak dlouho v perfektním stavu a použitelnosti mě zatím takhle nevydržel. Nová generace externích SSD, jako jsou dnes testované modely WD My Passport SSD, přináší další zlepšení. V první řadě samozřejmě mnohem větší kapacity, kdy obě modelové řady dokáží nabídnout až 2TB. Proti HDD to sice není kdoví-co, ale je to dost. Testoval jsem v obou případech 1TB verze, což je pro mě dostatečná kapacita, 2TB bych ale radši :). Z hlediska odolnosti strčí jakékoliv HDD řešení do kapsy. To platí i o výkonu. Přenosové rychlosti jsou spíše než použitými NAND čipy a řadičem, ovlivňovány rozhraním. Většinou používáme stále USB 3.0, jeden z modelů ale nabízí i USB 3.1, kdy dokáže být opravdu znatelně rychlejší přes něj. Obecně nemám k výkonu obou samotných SSD disků jakékoliv výhrady.
- WD My Passport Wireless SSD
Pokud bych měl říci něco o tom hodně univerzálním WD My Passport Wireless SSD řešení, tak že se jedná o velmi působivý, dost možná funkčně nejdokonalejší externí disk na cesty, jaký jsem kdy viděl. Tahle věc má prostě všechno, a hlavně dokáže nabídnout více než jen funkci klasického externího disku. Nepotřebujete k němu ani PC, stačí vám váš mobilní telefon a můžete jej vesele používat, streamovat z něj a také na něj přímo ukládat, třeba video, které právě natáčíte. Či pracovat s videem atd., které je na něm uloženo. Na vše samozřejmě potřebujete externí aplikace u vašeho telefonu, ale ty jsou k dispozici i zdarma. V nouzi dokáže díky velké baterii posloužit tenhle disk i jako powerbanka pro váš telefon. Užitečná je možnost zálohování SD karet a USB flash disků, a to jednoduše tím, že je připojíte a stisknete tlačítko.
WD My Passport Wireless SSD je velmi působivé řešení osobního mobilního „CLOUDu“. Funkčně je téměř dokonalým externím diskem na cesty. Ač osobně nevyužiji jeho plnou funkcionalitu, nebál bych se nyní vzít si na cesty třeba jen ten telefon. Ke svými videím, fotkám a možnostem zálohy z paměťových karet z fotoaparátu, bych měl plný přístup i bez počítače.
Přesto je tu samozřejmě pár věcí, které by se daly zlepšit. V první řadě je tu velikost a váha tohoto řešení. Na poměry dnešního mobilního externího disku je WD My Passport Wireless SSD opravdu velký a těžký. Pravda, více než polovina hmotnosti jde na vrub té velké baterii, která slouží i jako powerbanka. A přeci jen i s ní dokáže disk samostatně fungovat s WiFi kolem 10 hodin, a být to méně, tak by to asi nebylo tak šikovné a mobilní. Takže v tomto případě chápu. Co bych ale určitě ocenil, je lepší využití možností toho výkonu SSD řešení. Tedy rychlejší rozhraní než USB 3.0 pro disk samotný a jen USB 2.0 pro zápis na disk. Stejně tak by rychlejší mohla být i ta čtečka karet. Ač se to jeví jako trochu zbytečné hledání drobností, ale vzhledem k ceně …
Ještě, než si řekneme něco o cenách, rychlé zhodnocení tohoto jednoduššího WD My Passport SSD. K tomu prakticky nemám výhrady. Pro mé použití jako klasického externího disku, je ideální. Líbí se mi rozměry, není ani příliš malé, ani příliš velké, rychlost je parádní, jednoduché řešení kompatibility s USB 3.1/3.0 je perfektní (funguje i s telefonem).
Pokud bych měl mít výhradu, tak možné bych jej udělal ještě odolnější, tedy přidal za ty peníze třeba ještě voděodolnost (IP68) atd. Se svým komplikovanějším bezdrátovým příbuzným sdílí jednu věc …
Obě WD My Passport SSD řešení jsou vynikající po stránce výkonu i funkčnosti a jsou absolutní špičkou na poli skutečně mobilních externích disků na cesty. Oba modely ale mají vadu na kráse, a to bohužel dost značnou. Cenu.
WD My Passport Wireless SSD stojí v nejmenší verzi s 250GB plných 5600 korun. Za 500GB edici zaplatíte 7400 korun, 1TB testovaná verze stojí 11 900 korun a TOP edice se 2TB přijde na 19 tisíc korun vč. DPH. Pokud si myslíte, že ta univerzální funkcionalita, baterie, WiFi atd. ten disk prodražují, a že verze bez toho všeho, což je v podstatě tedy právě WD My Passport SSD, je výrazně levnější, tak bohužel. Levnější sice určitě je, ale pořád se nedá nazvat levným řešením. Ale je pravda, že díky poklesu cen NAND jsou dnes výrazně levnější, než byly při uvedení na trh. Takže základní 256GB verze vyjde na dnes docela rozumných 2800 korun, větší 512GB verze vyjde na 4500 korun a za mnou testovanou 1TB edici zaplatíte 9 tisíc korun vč. DPH. 2TB verzi jsem v obchodech ještě neviděl, ale vycházela by asi tak na 16 až 17 tisíc korun. Nebudeme si lhát, za externí disk na cesty s potenciálním rizikem jeho ztráty, je to poměrně dost drahá záležitost :).
Právě cena těchto disků tak bude nejspíše to, co v očích některých zákazníků bude hrát hlavní roli. HDD řešení stále nabízejí za podstatně méně peněz, podstatně větší kapacitu. Například WD My Passport Wireless Pro (HDD verze) umí funkčně v podstatě to samé co testovaná SSD edice, ale stojí 4800 korun za 2TB a 6000 za 4TB verzi. Z hlediska odolnosti a výkonu ale jednoduše nemůže s SSD verzí vůbec soupeřit. Pro domácí řešení externího disku, tedy prakticky NAS, na což má WD spoustu řešení (My Cloud) bych rozhodně o SSD řešení ani neuvažoval a HDD je jasná volba. Ale takový disk bych prostě nikam nepřenášel a neriskoval bych tedy vibrace, nárazy atd. Pro externí disk na cestování a nošení bych ale zase dnes vůbec neuvažoval o HDD. Sice stojí méně a má za to i větší kapacitu, ale většinou mě kolem 1TB osobně stačí, a ač je HDD levnější, tak protože jej musím měnit častěji, finančně to zase tak velká výhra není. Spolehlivost je také hledisko. SSD je na cestování a tahání v batohu na výlety prostě lepší, mnohem spolehlivější a trvanlivější řešení. A ten výkon je příjemný také. Stále vysoká cena SSD, je asi jediné negativum. Nicméně vytrvale a dlouhodobě klesá a pokles bude pokračovat (např. QLC paměti).
Pokud se tedy dokážete smířit s cenou, pak říkám na rovinu, že obě WD My Passport SSD jsou asi nejlepší externí disky na cesty, které jsem kdy měl a používal. Wireless verze je extrémně univerzální, i když tomu obětuje trochu kompaktnost, a i s ohledem na cenu bych u ní uvítal špičkovější a rychlejší USB/SD rozhraní. Jinak jako osobní CLOUD na cestách mimo civilizaci je úžasně funkční, něco, o čem jsme si mohli dříve nechat jen zdát. Klasičtější WD My Passport SSD je pak téměř bez chybičky. Mít IP68 certifikaci tak mu nemám co vytknout. Pravda, má konkurenci v podobě rychlých USB Flash disků, které jsou ještě menší (což ale nemusí být vždy výhoda), nicméně pokud chcete podobně rychlý USB flash disk s podobnou kapacitou, cena bude podobná, ne-li vyšší. Takže WD My Passport SSD je stále velmi atraktivní řešení skutečně mobilního disku na cesty, a pro mě osobně je zatím nejlepším externím diskem na cesty, kterým jsem kdy měl. Vřele doporučuji!
"WD My Passport Wireless SSD a My Passport SSD - téměř dokonalé funkční rychlé odolné řešení externích mobilních disků na cesty"
Za výbavu pro test děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|