Strana 3 z 4
Použití externího disku i s těmito možnosti musí být pochopitelně jednoduchou a chce se říci intuitivní záležitostí, protože je to produkt pro úplné technologické analfabety. Tedy pro uživatele, který ví maximálně jak strčit USB kabel do portu a jak otevřít internetový prohlížeč a zadat adresu. No a to je vlastně vše, co vědět k tomuto disku potřebujete k jeho nejzákladnějšímu používání.
Disk tedy dokáže normálně fungovat jako klasický USB disk přes kabel. Pokud se tedy ptáte, co je uvnitř, tak je to WD20NPVX model HDD. Tedy 2,5" plotnový disk s kapacitou 2TB s maximálně 5200ot/min a 8MB vyrovnávací pamětí.
Tento i jinak samostatně prodávaný (SATA) disk určený pro mobilní počítače, stojí kolem 4 tisíc korun sám o sobě. V tomto případě je ale osazený ve vlastní krabičce mající USB 3.0 rozhraní, tedy řadič. K tomu je zde i baterie, WiFi a čtečka karet.
Tento disk rozhodně nepatří mezi nějaké extra rychlíky, vlastně je to jedno z vůbec nejpomalejších současných HDD na trhu. Ale také nemusí být rychlý. Nabízí solidních zhruba průměrných 81MB/s přenosovku (maximum je kolem 100MB/s) a ostatní vidíte v testech. Výkon bohatě stačí na účely, pro které je tento disk navržený a zvládá tedy i stream HD videa na několik zařízení najednou (výrobce udává celkem 4 zařízení).
Disk je navržený primárně pro bezdrátové používání přes WiFi. K tomu má i systémové funkce a rozhraní. Disk stačí zapnout a zapnutím WiFi začne vysílat signál. Pomocí PC, Tabletu či telefonu se tak k němu jednoduše připojíte. Toto připojení lze pochopitelně chránit heslem, šifrováním a to vše se dá nastavit dle potřeby. Disk také dokáže fungovat jako rozbočovač a tedy sdílet internetové připojení, což určitě oceníte.
Přistupovat k němu budete pomocí prohlížeče zadáním příslušné adresy (uvedena v jednoduchém přiloženém návodu). To vás navede na systémové rozhraní, kde najdete veškeré údaje, které potřebujete, další možnosti nastavení a tak podobně.
Samozřejmě kromě jiné vidíte i svůj obsah, ke kterému můžete přistupovat. Nastavit lze pochopitelně i práva přístupu a další věci. Stejně tak lze nastavit přístup přes FTP, hesla atd.
Je zde samozřejmě i ta čtečka SD karet, díky které lze z vaší SD karty data zkopírovat na disk a to i automaticky do přednastavené složky za pomocí stisku tlačítka. Všechna nastavení disku jsou v tomto rozhraní jednoduše přístupná a ovladatelná i na dotykových panelech.
Disk umožňuje připojit současně až 8 zařízení a pokud chcete z disku pouštět HD video, tak to zvládne na 4 současně (dáno hlavně omezeným výkonem použitého HDD). V praxi tedy více než dostatečné možnosti. Výhodou tohoto disku je, že jej můžete používat i na cestách. Má totiž vlastní baterii, která umožňuje až 20 hodin standby provozu, kdy pohání disk a WiFi. V praxi je výdrž kolem 6-10 hodin při stálém používání, záleží zkrátka na vytěžování disku (6 hodin při streamování HD videa). Dosah WiFi není nijak velký, není to pochopitelně router, takže se s tím ani nepočítá a nebylo by to vlastně ani bezpečné.
Nový firmware, který WD vydal nedávná, a který lze prostřednictvím ovládací aplikace do disku nahrát, zlepšil výrazně výkon a vlastnosti kopírování z SD a několik dalších věcí. Aplikace WD my CLOUD, která je pro Android a iOS také funguje bez potíží, ačkoliv může být lehce zmatečná pro začátečníky.
Takže jaký je závěr?
|