Strana 2 z 3
Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit do počítače. Disk je okamžitě přístupný a nepotřebuje instalovat žádné aplikace. V mém případě mám tedy 6TB model skutečnou kapacitu 5,45TB.
Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO. Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 194 MB/s a 198MB/s rychlost zápisu. Na klasický plotnový disk s pouze 5400ot/min solidní rychlosti. Samozřejmě hodnoty při práci s malými soubory jsou o mnoho horší, ovšem to je dáno technologii, zde jsou moderní SSD disky nepřekonatelné. HDD si ale dnes nikdo nekupuje pro maximální výkon.
V programu ATTO je krásně vidět že disk narazí na své maximum celkem rychle, už od cca 32 KB, což trošku podprůměrný výsledek.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 50GB soubor z mého rychlého SSD disku. Čas se zastavil na hodnotě 290 sekund, průměrná rychlost zápisu se pohybovala kolem 173 MB/s.
To se zas tolik neliší od výkonu jaké mají ty nejlevnější SSD disky na trhu, zde se dlouhodobá rychlost zápisu pohybuje kolem 300-350MB/s, tedy až tak velký rozdíl to není. Pokud jsem disk zaplnil z 50% a kopírování zopakoval, došlo k nepatrnému zpomalení na 165 MB/s, tedy nic hrozného. Testy kopírování opačným směrem, tedy z disku na jiné uložiště dopadly ještě zhruba o 10-20 MB/s lépe.
Z hlediska výkonu ovšem nikdy nečekal, že by SATA HDD dnes bořilo rekordy. Ostatně zajímavé je tohle řešení z jiných důvodů, kde má stále nad SSD výrazně navrch …
|