- Transcend StoreJet 25D3 500GB – elegantní externí disk s USB 3.0
Na novou verzi USB konektoru se čekalo velmi dlouho. USB 3.0 jsme tu potřebovali už před několika lety, ale stále ne a ne přijít. Až v tomto roce jsme se dočkali, a proto si můžeme užívat rychlého přenosu dat s externími disky nejen přes rozhraní eSATA.
Pokud by vás zajímala trocha historie, tak vůbec první verze USB 1.0 vyšla už na začátku roku 1996 a měla maximální propustnost 12Mbit/s. Vylepšené USB 1.1 pak vyšlo ke konci roku 1998. Problémů však bylo hodně a tak hned na začátku roku 2000 byl představen standard USB 2.0 s teoretickou datovou propustností 480Mbit/s, tedy 60MB/s. Ovšem USB 2.0 tu s námi bylo celých 10! let při reálné přenosové rychlosti kolem max. 35MB/s.
Finální specifikace USB 3.0 byla představena sice už na konci roku 2008, na trh se ale první produkty s tímto rozhraním dostaly až na začátku roku 2010. Teoretická přenosová rychlost USB 3.0 je 5Gbit/s, reálná by se měla pohybovat maximálně okolo 400MB/s, což je sice opět mnohem méně než specifikace (v přepočtu 3,2Gbit/s), ale i tak je to velký rozdíl oproti stařičkému USB 2.0, se kterou je zpětně kompatibilní. To jest hodně stručně z historie, abychom byli alespoň částečně v obraze.
Nám se dnes na stůl dostal externí pevný disk Transcend StoreJet 25D3 500GB, který konektor USB 3.0 má a úspěšně ho využívá. Jak rychlý může být, se přesvědčíme v tradičních testech, ale předtím se pojďme podívat na balení a příslušenství.
Balení a příslušenství Transcend StoreJet 25D3
Pevný externí disk je ukryt pod průhledným umělohmotným krytem v kartonové krabičce. Na čelní straně je vyzdvihnuta hlavně velikost disku (500GB) a použití rozhraní USB 3.0. V boxu zamezujícím otřesům je 2,5“ disk.
Osobně mám velmi rád balení, kde je produkt vidět. V tomto směru jsem u Transcendu spokojen, umělohmotný kryt navíc dobře plní ochranou funkci proti poškození při skladování. Krabička na obrázku je stejná, v jaké je pevný disk zabalen, ale určitě jste si všimli, že se jedná o reklamní obrázek. Je to z důvodu, že originální balení (papírová krabička) bylo ve špatném stavu, a proto jsem zvolil ukázku hezčího provedení, jak byste ho dostali po koupi i vy.
Uvnitř najdeme mimo samotného externího disku i slušivý sametový obal, ve kterém můžeme disk převážet spolu s notebookem. Na fotce vidíme také čtyři brožurky. Jedna je rychlá příručka pro zapojení v několika jazycích, druhá záruční list s podmínkami záruky. Další dvě jsou reklamní s nabídkou dalších produktů Transcend.
Přítomny jsou také dva USB kabely – jeden datový a druhý napájecí. Datový má specifikaci USB 3.0 a je tlustší, zřejmě odstíněný. Jedna jeho USB koncovka je modrá, takové jsou i USB 3.0 konektory na nových základních deskách. Napájecí kabel má jeden konec USB do počítače, druhý je klasický kulatý napájecí do konektoru disku.
Jdeme se podívat na samotný pevný disk…