Transcend StoreJet 25D3 500GB – elegantní externí disk s USB 3.0 Tisk E-mail
Napsal Tomáš "holoway" Hort   
Thursday, 09 December 2010
Přejít na obsah
Transcend StoreJet 25D3 500GB – elegantní externí disk s USB 3.0
Transcend StoreJet 25D3 500GB
Použité technologie, specifikace
Testy: ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark, HD Tune Pro
Provozní vlastnosti, cena, hodnocení a závěr

 

  • Použité technologie, specifikace

Použité technologie

Jak jsem zmínil na předchozí straně, na webu Transcendu je pro dnes testovaný disk velmi povedená prezentace. V ní jsou pěkně graficky představeny použité technologie a kvality disku. Pokud by vás zajímala, koukněte sem a na obrázku dejte v pravém dolním rohu „Product demo“. Zajímavé části použiji pro představení i zde.

Nastupující externí disky s novými rychlými konektory USB 3.0 se dají označit jako další generace datových zařízení. Pokrok je to opravdu velký, sic mnoho lidí říkalo, že rychlost USB 2.0 pro externí zařízení stačí, neb u něj nám jde o data a ne o rychlosti. Jenže co si budeme povídat, je to hlavně o komfortu, kterým rychlý přenos dat na disk a z disku určitě je. Proč čekat, když to může být přeneseno třikrát či čtyřikrát rychleji.

Jelikož je konektor USB 3.0 zpětně kompatibilní, je možné i tento externí disk provozovat přes USB 2.0 s tím samým kabelem pro USB 3.0. Zda disk běží přes USB 2.0 nebo 3.0 zjistíme podle indikačních LED diod na vrchu horního krytu. Diody indikují, zda je disk napájený, problikávají při datové aktivitě a jejich barva určuje typ připojení dle obrázku.

Udávaná reálná rychlost přenosu dat pro zápis i čtení je pro Transcend StoreJet 25D3 90MB/s, což je pro 2,5“ notebookový disk uvnitř velmi dobré. Výrobce by asi netvrdil něco, co není pravda, ale i tak si v testech rychlost změříme.

Poslední zajímavostí je systém proti otřesům. Uvnitř boxu je 2,5“ disk dobře uchycen a krytý. Vydrží tedy klasické přenášení i nějaký ten náraz či pád. To by se dalo otestovat, ale osobně nejsem zastáncem crash testů PC hardware produktů, které pro to nejsou primárně určeny.

Specifikace disku

Externí pevný disk má velikost 500GB, z čehož je po propočtu možné reálně využít 465GB. Jak tak pořád přepočítávám a vidím velikosti disků, jsem stále více pro to, aby výrobci vyráběli disky s uváděnou použitelnou velikostí. Už se to dlouho neřešilo a asi řešit nebude, ale bylo by hezké, když by disk po zformátování měl opravdu 500GB a ne jen 465GB.

Takto vypadá disk po zapojení do systému. Jenže Transcend nevyrábí přímo pevné plotnové disky, stejně jako plno ostatních dodavatelů externích disků. Pouze vytvoří obal (box) a použije pevný disk některého ze čtyř hlavních výrobců (Western Digital, Seagate, Samsung nebo Hitachi).

Uvnitř boxu se nachází 2,5“ Samsung HM500JI s rychlostí 5400 otáček za minutu. Vyrovnávací paměť je 8MB . Podporuje S.M.A.R.T. i NCQ. Nativně má tento disk od Samsungu připojení přes SATA II 3Gbps. Uvnitř boxu je tedy zapojen přes SATA II, ale výstup z boxu je předělaný na USB 3.0.

Přepojení ze SATA II na USB vidíme na diagramu. SATA disk je napojený na SATA řadič se SATA čipem. Data odtud proudí do USB řadiče, který odpovídá za konektory USB 2.0 a 3.0.

Po zvětšení obrázku se můžete podívat na souhrnné základní specifikace externího disku dle webu výrobce. Co jsem nezmínil je velikost boxu – 13 x 8 x 1,7 centimetru a hmotnost 191 gramů.

K napájení disku je potřeba 5V DC. A právě zde mám jedno „ale“, na které jsem zatím nepřišel. Proč musí mít disk dodatečné externí napájení přes USB, když samotné USB dokáže napájení +5V dávat? V manuálu je, že se napájecí USB kabel má připojovat, u USB 2.0 je pak přímo napsáno, že je nutné ho připojit, což u USB 3.0 takhle striktně napsáno není. Přitom v obou případech disk v pořádku projde všemi testy i bez napájení druhým kabelem USB. Je to tedy spíše nějaká jistota navíc? Pište to diskuze.

Externí disk je tedy vhodný pro připojení k notebooku. Ale co když notebook nemá konektory USB 3.0? Na to Transcend myslel a je možné si u disku dokoupit Express kartu se dvěma USB konektory.

Chce to samozřejmě příslušný slot v notebooku. Kdo ho nemá, spasí ho asi jen nový notebook s nativní podporou USB 3.0 nebo prozatímní oželení vyšší rychlosti přenosu dat. Cena Express karty s názvem PNU3 USB 3.0 ExpressCard Adapter je okolo 450 korun s DPH.

A teď už se pojďme podívat na testy.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1614x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1802x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3920x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1