- Testy: ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark, HD Tune Pro
Při testování budu poměřovat rozdíl mezi zapojením USB 2.0 a USB 3.0 u externího disku Transcend StoreJet 25D3 500GB ve třech oblíbených testech. Testoval jsem opět na sestavě se základem Gigabyte 890GX, která má dva zadní USB 3.0 konektory.
Použité testovací aplikace:
ATTO Disk Benchmark v2.46 - stáhnout
CrystalDiskMark 3.0.0g x64 - stáhnout
HD Tune Pro 3.50 - stáhnout
Dnes nebudu dělat žádné grafy, neb se vždy jedná pouze o dvě hodnoty od každého testu, které si rychle porovnáme na dvou screench po sobě.
ATTO Disk Benchmark
V dnešním případě jsem testoval pouze dvakrát každé zapojení, neb výsledky vycházely v podstatě stejné vždy.
Při porovnání vidíme hned několik důležitých věcí:
- potvrzení maximální propustnosti USB 2.0 - rychlost lehce nad 30MB/s
- externí disk opravdu dosahuje rychlostí 90MB/s pro čtení i zápis u větších souborů
- u souborů velikosti 4, 8 a 16KB je nárůst rychlosti mezi USB 2.0 a 3.0 i více než čtyřnásobný
- přenosové rychlosti nejmenších souborů při použití USB 3.0 několikrát vzrostou, ač je v případě USB 2.0 nedusí datové hrdlo 30MB/s
Celkově je tak vidět, že nejde pouze o nárůst rychlosti sekvenční o 60MB/s, ale také jde o nárůst rychlostí přenosu malých souborů, který je mnohem větší.
CrystalDiskMark
I u tohoto testu jsem výsledky měřil pouze dvakrát. Stabilnost výsledků je daná tím, že se jedná o externí disk, na jehož provoz má vliv pouze datové připojení a ne práce operačního systému, jako to může mít u ostatních běžných disků v našich testech.
Na testech CrystalDiskMarku již nejsou tolik vidět rozdíly u menších souborů. Sekvenční rychlost je opět v poměru 30 ku 90 pro USB 3.0, 512K soubory už ale nejsou ani dvakrát rychlejší a test 4K souborů už dává stejné výsledky u obou.
HD Tune Pro
Test HD Tune Pro nám dává mnohem podrobnější možnosti testování. Výsledků je mnoho, a tak si je porovnáme všechny. Začneme u klasického benchmarku s průběhem přenosu dat při čtení:
U USB 2.0 vidíme limit v rychlosti kolem 30MB/s, křivka je tak vodorovná. U USB 3.0 stále klesá, jak jsme zvyklý od plotnových disků. Rozdíl je u čtení i v přístupové době a to skoro o jednu milisekundu – 18,7 ku 17,9. Podívejme se na rychlost zápisu ve stejném testu:
U zápisu je v podstatě rozdíl stejný, jen křivka u USB 2.0 je bez větších vychýlení skoro rovná. Přístupová doba je u USB 3.0 o celou sekundu lepší. A teď se podíváme na přístupové doby podrobněji.
Přístupová doba při čtení je při připojení přes USB 3.0 lepší hlavně u větších souborů, kde je rozdíl až 17 ms. U menších souborů je to pak velmi podobné u obou. A jak vypadá přístupová doba u zápisu?
Zajímavé, že u zápisu souborů je přístupová doba mezi oběma typy USB skoro stejná. USB 3.0 má pouze minimální náskok.
To by bylo z testů vše, přehled o rozdílu a výhodě USB 3.0 jsme si udělali. Jdeme se ještě podívat na provozní vlastnosti a udělat z toho nějaký závěr.