Strana 2 z 3
- V praxi – osazení do PlayStation 5 a test výkonu SSD disku
Pro samotné otestování výkonu disku jsem použil také PC. Disk jsem nejdříve zapojil na základní desku Gigabyte Z690 Aorus Xtreme s procesorem Intel i7-12700KF. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus RGB 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj pak poskytla společnost Be Quiet s 1200W modelem Dark Power Pro 12 s platinovou certifikaci. Chtěl jsem si ověřit, zda rychlost disku opravdu odpovídá papírovým údajům a zda má disk opravdu dostatečný výkon jaký PS5 vyžaduje.
Z naměřených výsledku jsem došel k závěru, že reálné rychlosti opravdu odpovídají specifikacím. Disk bez problému dosáhl na 7GB/s pro čtení a 6.7GB/s pro zápis.
- Instalace do PlayStation 5 konzole
Dalším úkolem bylo tedy rozebrat herní konzoli a disk nainstalovat dovnitř. Celá instalace je překvapivě lehká a zabere kolem 10 minut včetně finální inicializace.
U samotné konzole je tedy prvním krokem sundat plastový kryt, který kryje mechaniku. Ten není nijak přišroubovaný, stačí ho jenom vysunout do strany a sám se vycvakne. V tomto směru odvedlo SONY velmi dobrý kus práce. Slot na disk je krytý malým plíškem, který je nutno odšroubovat. Pod ním se pak nachází samotný M.2 slot.
Pak je nutné přemístit distanční sloupek o jednu pozici směrem do leva a zasunout Rocket 4 plus 2TB do slotu a opět přišroubovat.
Posledním krokem je instalace samotného chladiče. Zde je pouze důležité nezapomenout sundat z teplo vodivého pásku průhledný igelit a přiložit chladič na samotný disk. Poté již stačí jenom tento chladič přišroubovat stejným šroubkem na své místo, který držel originální plech.
Jak je vidět na fotce, směr žeber krásně kopíruje směr vzduchu, který fouká integrovaný ventilátor v konzoli. Finální teploty následně zkontroluji dotykovým teploměrem.
- Instalace disku v prostředí Play Station 5
Po zapnutí konzole se objeví krátký průvodce, skrze který se disk naformátuje a připraví pro používání. To zahrnuje pouze několik kroků. První krok je tedy potvrdit formát disku.
Samotný formát zabere zhruba 20 sekund a po něm konzole sama vyhodnotí rychlost instalovaného disku. V tomto konkrétním případě, PS5 naměřila rychlost 5761 MB/s. Viditelně tedy konzole nedokáže po HW stránce využít oněch papírových 7000MB/s jako je tomu u PC. Rychlost je však i přesto vyhovující a konzole tedy povolí pokračovat v dalším nastavení.
Zda je disk opravdu správně nainstalován si můžete zkontrolovat v menu uložiště. Následně také není problém již stávající instalované hry na integrovaném 1TB disku přesunout na tento nový. Hry není třeba mazat a znovu instalovat. Já kopíroval zhruba 500GB her a zabralo to necelých 14 minut.
Poté jsem vyzkoušel několikahodinové hraní her z tohoto disku a nepoznal žádný rozdíl vůči tomu originálnímu. Disk tedy fungoval na jedničku. Ohledně teplot, ty jsem monitoroval skrze nalepený dotykový senzor přímo na chladiči a nikdy nepřesáhly 35°C. Disk je tedy velmi chladný a samotný pasiv funguje přesně tak jak jsem očekával.
K hodnocení a závěru …
|