Strana 4 z 4
Je samozřejmě škoda, že WD Black SN750 není úplnou novinkou, jak by se dle jména mohlo zdát. Je to prostě loňský WD Black 3D NVMe, jen s jiným názvem, s lepším firmware, ale ne vždy všude lepším výkonem, s 2TB variantou a ve volitelné verzi s pasivem.
Výkon SN750 je vynikající, obstojí i proti konkurenčnímu Samsung 970 EVO, který i předčí v řadě oblastí, a bez potíží konkuruje i dalším modelům konkurence. Disk trochu sráží uváděná výdrž, která je jen průměrná (v podobě 600 TBW), ale pro běžné uživatele ale více než dostatečná na mnoho let.
Vymyká se jedině konkurenční nedávno uvedený Corsair MP510 který v 960GB variantě má podobně skvělý výkon, stojí podobné peníze, ale má neuvěřitelných 1700TBW, čímž překonává i mnohem dražší Samsung řady 970 PRO. Nicméně je to tím, že Corsair nechává větší zálohu proto nemá 1TB kapacitu, ale „jen“ 960GB, což samozřejmě v tomhle hraje hlavní roli. Při 1TB kapacitě jako mají všichni ostatní by měl samozřejmě výdrž velmi podobnou jako mají ostatní.
Celkově nejkvalitnějším modelem s konstantním výkonem je určitě Samsung 970 PRO protože má nejkvalitnější MLC čipy. Ale proto v 1TB M.2 edici stojí 10 tisíc korun, což je cena, na jakou jsme u rychlých a objemnějších SSD byli zvyklí. Kvalitní TLC modely jako Samsung 970 EVO, Corsair MP510 či právě dnes testovaný WD Black SN750 jsou sice TLC, ale na běžném výkonu to není znát a na výdrži pro běžného uživatele, to také není zásadní. Více než hodně to vyvažuje cena.
Ta činí 6290 korun v případě WD Black SN750 1TB, což je podobná cena jako za podobně rychlý Samsung 970 EVO a pár dalších konkurenčních modelů jiných značek. Nicméně na trhu jsou i cenově agresivnější modely, jako ADATA s jeho podobně rychlým XPG SX8200 PRO, který je už za 5500 korun. Pomalejší třída NVMe M.2 SSD s rychlostmi „jen“ kolem 2000MB/s pak v 1TB kapacitách prolamuje i 4 tisícovou hranici a blíží se 3 tisícům, což samozřejmě z pohledu poměru cena/výkon je úplně jiná kategorie. Tyhle levnější modely mají už někdy i jen QLC paměti, tedy mnohem horší výdrž i výkon ale cena to v případě těchto NVMe disků dnes ještě zohledňuje. V případě jednotlivých kapacit, ve kterých je SN750 dostupný, je 1TB nejvýhodnější (cena za 1GB). Velice atraktivní je ale určitě i 500GB model, který stojí 3290 korun.
Testovaný WD Black SN750 tak patří k těm kvalitním a nejrychlejším TLC diskům na trhu. Jde o univerzálně rychlý model, který míří do běžných i herních PC a nemá tedy žádná místa, kde by se viditelně šetřilo. Cenově si také nestojí úplně špatně, ale přeci jen existují cenově výrazně agresivnější konkurenti, kteří podobné SSD s podobnou rychlostí a výdrží nabízí ještě o něco levněji. To je ten „problém“, kdy ceny hlavně rychlých SSD klesají tak rychle, že to výrobci a někdy prodejci nestíhají upravovat :). Doufejme tedy, že WD tu cenu bude postupně korigovat (a koriguje), i když i ta stávající je samozřejmě skvělá proti tomu, co podobná SSD ještě nedávno stála.
Stejně tak ale WD nesmí usnout na vavřínech. Rok však nekončí, před námi je Computex, kde tradičně WD nějaké ty novinky předvede. Každopádně WD si od nás odnáší za SN750 disk zasloužené doporučení, je to velmi dobrý produkt. Pro nás uživatele je to každopádně radost. 1TB podobného rychlého typu SSD disku, to už jako herní i pracovní SSD určitě stačí prakticky každému. Jen tak dál :).
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|