Strana 2 z 3
Udávaná kapacita 4TB v praxi znamená, že disk po zformátování ve Windows má 3725GB využitelného prostoru. Osazení disku je stejné, jako u jiných M2. modelů. Nemá pasiv, protože ani žádný nepotřebuje, výrobce opatřil disk jen malou teplo-vodivou nálepkou na těch dvou NAND čipech. Tu tedy samozřejmě nesundávejte při osazení disku pod pasivy na desky apod.
Vzhledem k tomu, že jde o NVMe PCIe 4.0 řešení, tak pokud chcete mít ten maximální možný výkon, musíte jej osadit od odpovídající verze slotu vašeho PC. Ovšem jak připomínám, ne všechna zařízení mají PCIe 4.0 či dnes dokonce PCIe 5.0, některá mají jen starší 3.0 rozhraní. I tento Gen4 disk je pochopitelně zpětně kompatibilní s PCIe 3.0. Fungovat bude normálně. Jen maximální rychlost omezena na zhruba 3400 - 3500MB/s. Stejně tak bude fungovat i v modernějším PCIe 5.0, ovšem má prostě jen Gen4 řadič, takže možností Gen5 rozhraní nedokáže využít. Jinak žádná extra instalace něčeho není nutná, obvykle jen musíte disk při prvním použití a připojení naformátovat. WD nabízí svou aplikaci WD Dashboard, kde najdete všechny zásadní informace a případně možnost aktualizace firmware apod.
Ve srovnání máme řadu SSD disků, a to různých verzí PCIe a tedy i různých tříd rychlostí.
Dokud mu nedojde ta omezená cache, jak je tomu v případě všech DRAMless disků, je výkon velmi dobrý. Nutno říci, že pro použití v PC či herních zařízeních to není žádná velká překážka dobrému praktickému výkonu. Zejména ten krátkodobý výkon a sprint mu jde překvapivě dobře.
Pozitivní stránkou je velmi nízké zahřívání. Novější generace pamětí, navíc jen dva čipy a nenáročný řadič k tomu znamenají, že v zátěži má disk spotřebu méně jak 4W. A je tak velmi vhodný i do mobilních PC.
Největším omezením výkonu v praxi je ona absence DDR, co by klasické vyrovnávací paměti. Spoléhá tedy na docela propracované HMB řešení. Do jejího vyčerpání jde o svižný disk a běžně dokáže delší dobu udržet kolem 4800MB/s rychlost konstantního náročného zápisu a přes 5000MB/s pro čtení. V náročnějších režimech je samozřejmě pomalejší a výkonové přední příčky v praxi rozhodně netrhá.
Až ta cache nakonec v delší zátěži dojde, disk samozřejmě zpomalí. Ovšem u tohoto 4TB modelu má docela velkou kapacitu a udrží tu nejvyšší rychlost poměrně dlouho (cca 15 minut trvalého zápisu). Pak ale následuje hluboký propad na zhruba „jen“ 540MB/s. Což ale není pořád tak špatné, protože mnoho konkurenčních DRAMless QLC SSD je na tom podstatně hůře a běžně padají až k pouhým 150MB/s. 4TB SN5000 ovšem těch svých cca 540MB/s stabilně udrží už pořád a další propad tak nenastává. Pochopitelně to není disk pro náročné uživatele a náročné úlohy s vysokým trvalým zatížením.
Takže k závěrům …
|