Strana 1 z 3 Výrobci se snaží nabídnout dostupnější modely SSD disků s větší kapacitou. Jaká je novinka WD?
- WD Blue SN5000 4TB – TEST a RECENZE
cenově dostupného SSD disku s vysokou kapacitou?
Společnost Western Digital rozšířila svou základní modelovou řadu SSD disků Blue SN5000 o novou 4TB verzi. Ještě nedávno přitom takhle objemná SSD stála opravdu balík. Dnes už ale míří na mnohem přijatelnější cenové úrovně. Což je dobře. Protože do většiny PC, speciálně těch mobilních, se dávno nic než M.2 SSD disk nedá osadit, což uživatele notně limituje, pokud jde o kapacitu úložného prostoru. Protože větší než 1TB či 2TB SSD byla mimo finanční možnosti větžšiny. Ovšem s novými generaci NAND čipů dokáží výrobci dostat větší kapacity i do těch cenově dostupnějších hladin, což je i případ (a účel) dnes testovaného modelu.
WD Blue SN5000 série základních NVMe Gen4 M.2 SSD disků, je na trhu už nějakou dobu. Doposud ve verzích 500GB, 1TB a 2TB. Ty všechny jsou postavené na Kioxia 112vrstvých BiCS5 TLC NAND pamětech. Nová 4TB varianta SN5000 ovšem přichází s novějšími 162vrstvými KIOSXIA BiCS6. Bohužel už nejde o TLC, ale hustější QLC.
Výhodou QLC je především vyšší kapacita za nižší cenu. Nevýhodou je však prakticky všechno ostatní, zejména výdrž a některé výkonové vlastnosti. I když se současnými QLC už si na nedostatek praktického výkonu vyloženě nelze stěžovat. Výrobci používají QLC právě kvůli té ekonomice, kdy umožňují dosáhnout prostě vyšší kapacity s mnohem nižšími výrobními náklady. Ostatně dnes testovaný 4TB model si vystačí s pouze dvěma NAND čipy. Kromě nich je na jinak standardním M.2 2280 disku, už jen řadič a nutná elekronika pro obsluhu rozhraní. A to je všechno. Druhá strana disku je tak úplně holá.
Papírově ani výkon nevypadá vůbec špatně. Dokonce ten 4TB QLC model je rychlejší než ostatní menší TLC verze a dosahuje až 5500MB/s pro čtení a 5000MB/s pro zápis. Využívá pochopitelně Gen4 rozhraní, a to konkrétně POLARIS 3 řadič přímo od WD/Sandisk.
Pokud jde o tu výdrž, tak ta je 1200 TBW v případě tohoto 4TB modelu, což objektivně papírově není nic moc s ohledem na tu velkou kapacitu. Speciálně když 2TB SN5000 varianta s TLC má 900 TBW. Ideálně by ta 4TB verze měla mít alespoň 1800TBW, což by ale vyžadovalo TCL čipy. Nicméně jak víme, v praxi to s tou výdrží u běžných SSD disků pro běžné PC zdaleka není takový problém a vydrží v běžném použití mnohem déle, než je udávaná záruka a „morální“ životnost dané sestavy/PC. Záruka je tedy i v tomto případě standardních 5 let.
Jinak i u tohoto nového 4TB modelu platí, stejně jako u ostatní SN5000 modelů řady WD Blue, že nemají DDR DRAM co by vyrovnávací paměť. Spoléhají na HMB řešení. Nicméně WD tento aspekt dokázalo solidně vyřešit, takže výkonový dopad tu sice je, ale z hlediska běžného použití v běžných PC nic zásadního. Pochopitelně pro vysoké trvalé zátěže se tento model nehodí, ale na to také WD Blue série není mířena. Pro výkonové a náročné účely má WD například WD_Black, či WD RED řadu apod. SN Blue má být čistě mainstreamová série disků pro běžná PC použití, cíleně za rozumnější a dostupnější ceny. Nyní tedy doposud maximálně 2TB model BLUE série doplňuje nový 4TB.
Jaký je tedy v praxi?
|