Strana 2 z 3
Udávaná kapacita 1TB v praxi znamená, že disk po zformátování ve Windows má 931GB využitelného prostoru. Osazení disku je stejné, jako u jiných M.2 modelů, zde nemusíte řešit ani žádný pasiv, protože jej tato řada nemá.
Je také osazena jen po jedné straně, a to všeho všudy jedním NAND čipem a jedním čipem co by řadič. Opravdu extrémně jednoduché, kdy tak většina té plochy M.2 2280 formátu je naprosto nevyužita. Díky tomu tak nemusíte mít obavy z osazení do těsných prostorů v mobilních PC (pokud mají M.2 pozici) apod.
WD nabízí ke svým SSD/HDD samozřejmě i základní monitorovací software, který ale nemusíte nutně instalovat.
Ve srovnání máme několik SSD disků, včetně některých aktuálních modelů a konkurentů.
Ve srovnání máme i absolutní špičku na poli NVMe SSD disků, tedy dražší modely. Máme tam také disky, které disponují už i PCIe 4.0 rozhraním a řadičem. Testovaná WD Blue SN570 je ovšem PCIe 3.0 řešení, tedy pomalejší.
Samozřejmě kapacitně menší 1TB varianta (2TB zatím u SN570 představena nebyla), je také pomalejší než některé 2TB a větší disky na trhu.
Při větších souborech a delší zátěži, která vyčerpá SLC cache, samozřejmě výrazně zpomalí. A to klidně až jen na rychlosti kolem 500MB/s, což je tedy rychlost SATA formátu. Bohužel SLC je zde opravdu velmi malé a disk nemá DRAM.
Špičkově u menších souborů jsou pak vidět rychlosti blížící se těm udávaným maximům výrobcem. Konkrétně dokáže kolem 2900MB/s, tedy více než slušné a ve většině praktických nasazení to tak nezaostává za mnohem rychlejšími SSD modely.
Takže k závěrům …
|