Strana 3 z 4
- Výkon disku a jeho provoz
Instalace tohoto HDD je stejná, jako jakéhokoliv jiného disku. Disk rozbalíte, osadíte do skříně, zapojíte dva kabely a je to. Dá se to připojit, i když je váš PC v chodu, protože je to vlastně Plug and play zařízení, takže si ho systém vyhledá a Windows si ho nainstaluje. Samozřejmě je bezpečnější instalovat nový disk při vypnutém PC, což doporučuji.
Disk dorazí pochopitelně nenaformátovaný, takže jej musíte ve Windows přes správce disků aktivovat a následně naformátovat. Standardně to znamená, že po zformátování bude mít tenhle jmenovitě 8TB disk, dostupnou zformátovanou fyzickou kapacitu 7,27TB.
Výkon disku jsme se opět rozhodli otestovat ve dvou stavech. Nejdříve prázdný a pak zhruba z poloviny zaplněný, tedy tak, jak jej budete pravděpodobně většina používat.
Srovnávat můžete s kapacitně menší WD RED 6TB verzí klasické konstrukce bez plnění héliem, kterou jsme testovali nedávno.
V tomto testu se hodně ukázal rozdíl mezi 0% a 50% zaplněním disku. Sekvenční výkon u naplněného disku klesl.
(Prázdné disky: Vlevo disk 8TB WD RED vpravo 6TB WD RED)
(50% zaplnění: Vlevo disk 8TB WD RED vpravo 6TB WD RED)
V tomto testu se ale u plnějšího disku proti prázdnému snížily jen burst rate a přístupová doba.
(Prázdné disky: Vlevo disk 8TB WD RED vpravo 6TB WD RED)
(50% zaplnění: Vlevo disk 8TB WD RED vpravo 6TB WD RED)
Je myslím evidentní, že parametry disků se projevují na výkonu. WD RED má "jen" 5700ot/min a 64MB cache, zatímco WD RED PRO modely mají 7200ot/min. Právě rychlost ploten je zcela klíčová. Samozřejmě 5400ot modely jsou pomalejší než 7200ot, ale také to mají být disky hlavně odkládací ne výkonové.
V reálném provozu jsem dosahoval rychlosti kolem 185MB/s pro čtení a zápis při kopírování větších datových souborů a zhruba 85-110MB/s při kopírování malých souborů, což je zhruba stejný výkon jako u 6TB verze WD RED i když je tu vidět i o pár jednotek % lepší výsledek.
Pokud se ptáte na provozní věci, tak samozřejmě disk něco žere a také protože je mechanický, tak se zahřívá. Nicméně mě první héliem plněný disk od WD příjemně překvapil. Ve srovnání s 6TB verzí bez hélia je při stejných otáčkách v praxi tišší a mnohem méně vibruje. Spotřeba disku je sice o malinko vyšší a to konkrétně zhruba 5-6W v klidu a 7W v zátěži, ale u 7200ot disků je to více a je to jen o pár desetin W horší než u mnohem kapacitně menších verzí.
Zahřívání disku je pak také bez problémů. Teplota se v našem případě v běžné skříni pohybovala kolem 36°C v plné zátěži a kolem 29°C v klidu, takže velmi velmi dobré! Hlučností disk příjemně překvapil, je tišší než jeho 6TB příbuzný, který má hlučnost kolem 25dBA v klidu a 28dBA v zátěži. 8TB verze má mít 29dBA v zátěži, i když já bych neřekl, že je tam nějaký rozdíl proti 6TB v praxi a oba jsou uspokojivě tiché, nicméně znatelně je tišší v klidových stavech, kdy dosahuje jen 20dBA, je to mimo SSD asi nejtišší klasické HDD, které jsem kdy měl v PC. A jeho vibrace jsou minimální.
A tím se dostáváme k závěru ...
|