Strana 3 z 4
Udávaná 500GB kapacita znamená, že disk po zformátování ve Windows má celkovou dostupnou kapacitu 465,76GB, což je určitě více než dostatečné pro systémový disk, nebo i disk pro instalace her apod.
Zapojení disku do PC není žádná velká věda. Osazuje se klasicky do M.2 pozice na základní desce. Samozřejmě padne i do notebooku atd. Nicméně žádná mobilní platforma v současnosti nenabízí NVMe PCIe 4.0, a to kvůli vyšším nárokům na kvalitu desky a chlazení takto rychlého SSD.
WD dodává svou pěknou aplikaci WD Dashoard, kde si můžete přehledně prohlédnout veškerá data kolem svého disku, a k dispozici máte také další nástroje.
Ve srovnání máme několik SSD disků, včetně některých aktuálních modelů a konkurentů.
Ve srovnání máme i absolutní špičku na poli NVMe SSD disků, tedy dražší modely. Máme tam také disky, které disponují už i PCIe 4.0 rozhraním a řadičem. Výkonově dosahuje SN850 těch parametrů, které výrobce slibuje.
Samozřejmě kapacitně základní 500GB verze je v zápisech pomalejší, než větší 1TB a 2TB disky, což je normální. Ale SN850 je i v 500GB základnu velmi rychlý v zápisech a hlavně si tu rychlost dokáže podržet.
Ani při větších souborech mu nedochází dech a dokáže dlouhodobě při velkých souborech držet rychlost čtení kolem až 2500MB/s a přes 1500MB/s v zápisu. Špičkově pak dokáže 6500MB/s pro čtení a 3800MB/s pro zápis.
V reálných aplikacích je překvapivě poznat ten vyšší výkon, i když se bavíme jen o rozdílu několika málo sekund. Nicméně to je hodně ve světě obecně rychlých současných NVMe SSD, přeci jen už se nedá čekat tak velký skok, jako byl mezi HDD a SSD, nebo jaký je mezi SATA SSD a NVMe SSD.
Takže těch pár sekund, o které je v praxi v mnoha různých úlohách SN850 rychlejší než první generace PCIe 4.0 SSD a běžné PCIe 3.0 modely, je dost významných.
Takže k závěrům …
|