Na trhu se stále více začínají objevovat pevné disky s rozhraním SATA třetí generace, tedy SATA 6Gbps. Důvod tohoto rozšíření však zatím není v tom, že by pro plotnové disky nestačilo SATA 3Gbps, ale hlavně je potřeba novou revizi SATA konektoru vyzkoušet. Pokud se tedy rozmýšlíte, zda koupit plotnový pevný disk se SATA II nebo SATA III, tak je to zcela jedno a oba poběží maximálně rychle. SATA III tak stále čeká na využití u SSD disků, kde už se rychlosti přenosu pohybují ve sférách, kdy SATA II už prostě nestačí. Reálná propustnost SATA II je totiž kolem 285MB/s a to již nové dostupné SSD disky mají (Patriot Inferno, OCZ Vertex 2 apod.).
Na samotném pevném disku není moc potřeba cokoli představovat. Jedná se o klasický 3,5“ pevný plotnový disk, který je poměrně těžký – 650 gramů. Na vrchní straně vidíme kovový kryt, na kterém je specifikační štítek. Celý disk je po zakoupení zabalen pouze v antistatickém pytlíku.
Z etikety se dozvídáme, že pomocí jumperů lze limitovat SATA 6Gbps na starší SATA 3Gbps, takže se nemusí bát ani ti, kteří mají starší základní desku se SATA II – disk na ní půjde také. Důležité je ale upozornit, že jumper si musíte obstarat sami, v balení není žádný. Přímo tento kousek byl vyroben 8. července a to překvapivě v Thajsku. Další podrobnosti už nejsou zajímavé. O velikosti cache 64MB jsem již vyprávěl v úvodu. Výrobní označení pevného disku je WD1002FAEX.
I zadní strana je konvenční a nijak nevybočuje z normálu. Zajímavé je umístění základní desky směrem k disku, takže nevidíme čipy, což je škoda. Western Digital to ovšem takto dělá u všech svých disků (alespoň tedy u těch, co mám doma). Na pevných discích Samsung je tištěný spoj otočený čipy nahoru a tak se můžeme podívat, co vše je osazeno.
Napájecí konektor je klasický SATA, datový je SATA III. Po bocích disku jsou samozřejmě otvory pro přišroubování k počítačové skříni. Podívejme se na obsažené technologie, které nám Western Digital nabízí.
- Použité technologie a vlastnosti
Na výpis použitých technologií se můžeme podívat na webu výrobce zde. Jeho obsah si ale shrneme i v článku. Základním faktem je, že Western Digital Caviar Black 1TB je interní 3,5“ disk s maximální rychlostí otáčení ploten 7200 ot./min. Podporována je technologie AAM, o té ale až dále.
Z elektronických prvků jsem již zmiňoval oba. Jsou jimi velká 64MB cache a použití dvou procesorů (Dual processor) pro obsluhu disku při práci. Výrobce tvrdí, že využitím dvou procesorů se zvyšuje výkon disku. To ověřit nemůžeme, ale když se jedná o nejvyšší modely řady, tak to vítáme a doufáme v to.
Mechanické technologie zde najdeme v podobě StableTrack. Jedná se o technologii, kdy hřídel motorku je upevněna na obou koncích, čímž se minimalizují vibrace a stabilizují plotny při vyhledávání stop. NoTouch ramp load technologie zajišťuje, že se záznamová hlava nikdy nedotkne média disku, čímž dochází k menšímu opotřebení obou součástek a také se tím přispívá k lepší ochraně při přenosu disku.
Díky testování ve FIT Lab a Mobile Compatibility Lab je zajištěna velká kompatibilita s mnoha různými systémy na mnoha platformách. Zde je tedy jistota, že zákazníkům pevný disk půjde i v jejich počítačích. Poslední a pro někoho hodně zajímavou informací je, že záruka na disky ze série Caviar Black je 5 let. To je poměrně dost, možná i o dost více, než většina běžných uživatelů svůj disk používá.
A nyní se pojďme podívat na testovací sestavu a samotné testy, které nás asi zajímají nejvíce.