- Testy – Windows 7 HP 64bit, ATTO Disk Benchmark
Skladbu testů jsem dělal podle toho, co o SSD či běžném disku potřebujeme vědět při zájmu o koupi do domácího počítače. Vynechal jsem tedy testy serverových databázových souborů a podobné záležitosti, které se sice jinde vyskytují a i v poměrně velké míře, ale asi nejsem sám, kdo jim nerozumí a nezajímají ho. Vybral jsem programy, které se dají volně stáhnout (ač třeba pouze trial verze), jejich výsledky jsou reálné a možnost porovnání s jinými testy je velká, neb se používají velmi často. K tomu jsem přidal i praktické testy ze systému Windows 7 Home Premium 64bit.
Použité testovací aplikace:
ATTO Disk Benchmark v2.46 - stáhnout
CrystalDiskMark 3.0.0g x64 - stáhnout
HD Tune Pro 3.50 - stáhnout
Windows 7 HP 64bit + stopky
Ano, hned můžete namítnout: CrystalDiskMark už je v nové verzi 3.0.0h a HD Tune Pro už je 4.60. Přiznám se, že jsem to hlavně v případě HD Tune neřešil a chtěl mít porovnání se staršími testy, které jsem v této verzi dělal. Pro některý z dalších testů zkusím starší a novější verzí porovnat a uvidíme, zda se tam něco nového a závažného pro výsledky objevilo. Ke všem třem verzím programů, ve kterých jsem testoval, jsem vám našel možnost stažení, takže si můžete porovnat i doma. Berte ale v potaz, že co sestava to trochu jiný výsledek a trochu jiný stav disku při testování (zaplněnost, stáří nainstalovaných Windows apod).
Windows 7 Home Premium 64bit – instalace
V prvním praktickém testu jsem měřil rychlost instalace operačního systému Windows 7 HP 64bit. Se stopkami v ruce jsem měřil mezičas instalace při prvním restartu, při druhém a pak až po plné načtení desktopu (plochy).
Instalace Windows 7 je specifická záležitost. Neb Windows neinstalujeme každý týden, tak nám může být jedno, zda je jeden disk o něco pomalejší než druhý, ale hlavně v poslední části instalace, kdy už jsou všechna data na disku, můžeme poznat, jak je disk rychlý. Výsledky do prvního restartu jsou jasné. Vedou plotnové disky, až skoro minutu za Samsungem je SSD Kingston. Data do prvního restartu se načítají z DVD mechaniky, bohužel nevím, kde se ten rozdíl bere, podmínky byly pro všechny stejné.
Do druhého restartu si systém dokončuje instalaci a je pouze na něm, jak si rychle soubory dohledává a zpracovává. Zde už za tři minuty Kingston dohonil svou poměrně vysokou ztrátu, Samsung naopak nejvíce nabral více než minutu a je poslední. Celou instalaci o pár sekund zvládl nejrychleji SSD Kingston, WD Caviar Black se držel a Samsung i přes velký náskok na začátku končí o více než půl minuty za Caviarem.
Když bychom porovnali časy od prvního restartu, do kterého se data načítají z mechaniky a tak se vyskytuje hodně proměnných, které mohou proces zbrzdit, tak výsledky vypadají takto:
1. SSD Kingston – 5 minut a 17 vteřin
2. WD Caviar – 6 minut a 7 vteřin
3. Samsung F3 – 7 minut a 0 vteřin
Windows 7 Home Premium 64bit – boot
Druhý praktický test jsem zaměřil na rychlost startu operačního systému. Aby byly podmínky stejné u všech disků, testoval jsem ihned po předešlém nainstalování na disk. K měření mi pomáhal program WinBootInfo, který měří čas nastartování počítače a sleduje vše, co se přitom děje. Při stejném nastavení BIOS jsem testoval pětkrát a vybral nejlepší výsledek.
Nejrychlejší v načítání OS je očekávaně SSD disk Kingston. Čtyři vteřiny po něm načítá WD Caviar Black a za další čtyři vteřiny to zvládá i Samsung. Podle těchto výsledků se zdá, že Caviar umí rychleji načítat malé soubory, kterých se při startu systému načítá opravdu mnoho. Na durhou stranu SSD disky tyto soubory načítají mnohem rychleji a výsledek také není o moc nižší. Uvidíme dále. V reálu ale počítejte s tím, že po nainstalování všech programů a ovladačů bude start systému v průměru minimálně o 10 sekund pomalejší. Podívejme se ještě na porovnání podrobných hodnot při načítání systémů.
Zde vidíme, že oba disky načítaly v podstatě stejný objem i počet souborů, přesto je časový rozdíl poměrně velký.
ATTO Disk Benchmark 2.46
Výsledky z velmi známého a používaného testu ATTO jsem měřil nejméně pětkrát u každého a vždy vybral test, kdy disk dosáhl nejlepšího výsledku. Stejně jako u všech ostatních testů se stávalo, že jednou byl výsledek i o desítky MB/s jiný než v případě ostatních výsledků, což se ale stát může. I proto jsem testoval tolikrát. Aplikace ATTO Disk Benchmark vypadá takto:
Nejdříve se podíváme na čtení a zápis velkých 8MB souborů.
Všechny testované disky mají podobnou rychlost zápisu. Rozdíl pár MB/s je nepodstatný. Zde ještě běžné disky rychlostí zápisu na průměrný SSD stačí, avšak na nové modely s rychlostí zápisu i čtení přes 250MB/s už to stačit nebude. Western Digital Caviar Black 1TB vždy v grafu označuji červeně. U 8MB souborů má o skoro 10MB/s vyšší rychlost čtení než má Samsung.
U menších 1MB souborů se již souboj plotnových disků vyrovnává a mají po odečtení možné odchylky stejně. SSD Kingston má už vyšší rychlost zápisu, která ale až tak podstatná není.
U malých 64KB souborů je stále skoro vše stejné. Samsung F3 má stejnou rychlost zápisu i čtení těchto souborů stejně jako u 1MB či 8MB velikostí. WD Caviar Black 1TB nedosáhl vyšší rychlosti ani po opakovaném testování než je 120MB/s. I tak je to ale velmi dobrý výsledek.
Čím menší soubory, tím větší rozdíly mezi disky – to platí vždycky. A právě o malé soubory jde nejčastěji i v reálných situacích, neb ty se načítají nejvíce a ještě více jich při množství dat je. Test čtení a pápisu 4KB souborů vyhrál s náskokem Samsung F3 500GB, který dosahoval téměř dvojnásobných hodnot i oproti SSD Kingston, který skončil za WD Caviar Black těsně poslední. Z testů je vidět, že Samsung F3 si drží vysoké rychlosti právě do velikosti souborů 4KB. U 2KB souborů již má podobné výsledky jako WD Caviar Black.